Maszol: Az idei év legmegrázóbb medvetámadása és három fontos változás, amit ez hozott
Az idei évre visszatekintő sorozatunkból nem hiányozhat a medvékhez kapcsolódó sem, hiszen a medvepopuláció kezelésében fordulat következett be 2024-ben: újra vadászható ez a nagyvad. Erről az év legmegrázóbb medvetámadása után döntöttek, ami után hirtelen nagyon meg akarta oldani a kérdést a kormány. Három intézkedés, bejelentés mentén foglaljuk össze az év medvés eseményeit.
Július 9-én egy hegyi túraösvényen, Bușteni környékén támadt rá egy fiatal nőre a medve, és az első hírek szerint magával vonszolta egy olyan helyre, ahol túratársa már nem láthatta. Később jöttek a hátborzongató részletek.
A lány holttestét lehozó hegyimentők azt mondták, ilyen beavatkozásuk még nem volt. A medveszakértők értetlenül álltak a tragédia előtt, főleg, hogy a medve a szakértői vizsgálat szerint nem volt veszett.
Hirtelen mindenki nagyon meg akarta oldani a kérdést, főleg a politikusok: Marcel Ciolacu miniszterelnök rendkívüli parlamenti ülésszak összehívását kezdeményezte, hogy a veszélyes területeken lehetővé tegyék a medvék kilövését, Mircea Fechet környezetvédelmi miniszter rádöbbent, hogy az áttelepítés nem működik, és sietve bejelentette a medvékkel kapcsolatos kezelési projekt elindítását, azaz „ hogy vagy kilövik, vagy elaltatják” a nagyvadat.
Kapcsolódó
Hirtelen leporolták Tánczos Barna szenátor javaslatát a közel 500 egyedes kilövési kvótáról, a medvevadászat újbóli bevezetésértől.
Tánczos Barna még tavaly törvénytervezetté alakította át a korábban elutasított miniszteri rendeletét a kilövési kvótáról. Tavaly november 6-án a szenátus jóvá is hagyta a tervezetet, ami azóta várakozott arra, hogy a képviselőház is rábólintson.
1. Újra van medvevadászat
Végül a brutális medvetámadás után hat nappal, július 15-én döntéshozó kamaraként elfogadta a képviselőház a romániai medveállomány kezeléséről szóló, az RMDSZ által kidolgozott törvénytervezetet.
A tervezet 426 egyedre megelőzési vadászati kvótát, 55 egyedre pedig beavatkozási kvótát írt elő 2024-re és 2025-re az emberek elleni támadások és a medvék okozta károk megelőzése érdekében. Ez azt jelenti, hogy újból engedélyezték a 2016-ban betiltott vadászatot a medvék túlszaporodásának kezelésére, és a szaktanulmányok alapján meghatározott éves megelőzési kvótákat vezetnek be.
Ősszel megkezdődhetett a medvevadászat, aminek természetesen ellenzői is voltak és vannak.
Olyanok is vannak, akik szerint túl lassan halad a törvény alkalmazása, de Tánczos Barna szerint jól haladnak. A kilövési kvóta megemelésének hatása hosszú távon érződhet majd, egyelőre idén sem volt kevés a nagyvadak okozta kár a gazdaságokban.
Kapcsolódó
2. Beszigorítottak a medvéket etetőknek
Egy másik változás, amit hozott a júliusi tragédia, hogy szigorúbb fellépést jelentett be Mircea Fechet a medvéket etetők ellen, ami főleg a Transzfogarasi úton nagyon elterjedt a turisták által kedvelt programpontjaként.
Kapcsolódó
Szintén a medveetetés és az emiatt bekövetkező támadások megelőzésére az Argeș megyei prefektus úgy döntött, inkább el kellene költöztetni pár medvét. Szeptemberben el is kezdődött a medveköltöztetés a zernyesti rezervátumba. Hogy mi lett a kezdeményezés eredménye, arról nem sok hír érkezett később, azok után, hogy arról olvashattunk, először egy anyamedvét próbálnak befogni bocsaival. A medvebefogás kapcsán lett is egy kisebb kalamajka, amikor egy apuka érdekességként meg akarta volna mutatni ezt a gyermekének.
Kapcsolódó
3. Illegalitásba kerültek a medvelesek
A környezetvédelmi miniszter azt is bejelentette még a nyáron, hogy a medvelesek nem törvényesek. Meg is kérdeztük székelyföldi medvelesek működtetőit, vadászokat és Tánczos Barna szenátort, hogy mi lesz akkor ezután.
Kapcsolódó
Az erdészet is be akart kapcsolódni az intézkedésekbe, és bejelentette a Romsilva, hogy térfigyelő kamerákat tennének a túraösvényekre, hogy a medvék jelentlétére tudjanak figyelmeztetni. Utánajártunk ennek is, hogy mit is jelentene például Székelyföldet tekintve.
Kapcsolódó
(Nyitókép forrása: Pexels)
CSAK SAJÁT