Megszavazta a parlament a medve-kilövési kvótát – Tánczos Barna: még sok a tennivaló

Döntéshozó kamarként elfogadta a képviselőház hétfői rendkívüli ülésszakán a romániai medveállomány kezeléséről szóló, az RMDSZ által kidolgozott törvénytervezetet. A rendkívüli ülésszakot azután hívták össze, hogy múlt kedden elragadott és halálra marcangolt a medve egy 19 éves iaşi-i nőt a Bucsecs-hegységben levő Jepii Mici túraösvényen. Tánczos Barna a Maszolnak elmondta, reméli, ez nemcsak egy szalmaláng, önmagában a törvény nem oldja meg a problémát, a környezetvédelmi minisztériumnak még rengeteg tennivalója van.

A jogszabályjavaslat 214 támogató és hét ellenszavazatot kapott, 23 képviselő tartózkodott, egy pedig nem szavazott, számolt be az Agerpres. A tervezet 426 egyedre megelőzési vadászati kvótát, 55 egyedre pedig beavatkozási kvótát írt elő 2024-re és 2025-re az emberek elleni támadások és a medvék okozta károk megelőzése érdekében. A szenátusban tavaly november 6-án már elfogadott jogszabályjavaslat a 2006/407-es vadászati törvényt egészíti ki, illetve a veszélyes medvék elleni fellépést szabályozó 2021/81-es sürgősségi kormányrendeletet módosítja. A tervezet 426 egyedre megelőzési vadászati kvótát írt elő.

Ez azt jelenti, hogy újból engedélyezik a 2016-ban betiltott vadászatot a medvék túlszaporodásának kezelésére, és a szaktanulmányok alapján meghatározott éves megelőzési kvótákat vezetnek be.Fotó: AdobeStock

A rendkívüli ülésszakot azután hívták össze, hogy múlt kedden elragadott és halálra marcangolt a medve egy 19 éves iaşi-i nőt a Bucsecs-hegységben levő Jepii Mici túraösvényen. Az állatot később kilőttek, mert agresszívvé vált, nem hagyta el a területet, ahol a holttestet megtalálták, és többször is rátámadt a holttestet lehozni próbáló mentőcsapatokra.

A tervezet kezdeményezője, Tánczos Barna RMDSZ-es szenátor azt nyilatkozta, a törvényjavaslat a környezetvédelmi minisztérium megbízásából készített tanulmányra alapoz, amely szerint Romániában 7400 és 8500 közöttire tehető a barnamedvék száma. A szakemberek 426 példány kilövését javasolták megelőzési célból, és emellett további nagyvadak kilövését vis maior helyzetekben. A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) törvényhozói több módosító javaslatot is benyújtottak a tervezethez, de ezek egyikét sem hagyták jóvá a szakbizottságok.

Tudományos alapon nyugvó, jó döntés született

A parlamentben eszközölt módosítások alapjaiban nem változtatják meg az RMDSZ törvénytervezetét, egy határozott, tudományos alapon nyugvó jó döntés született a parlamentben, mondta el a Maszol megkeresésére Tánczos Barna. Hangsúlyozta, önmagában ez az intézkedés még nem oldja meg a medve-problémát, a környezetvédelmi minisztériumnak továbbra is feladata, hogy a villanypásztorok beszerzésére a finanszírozást elindítsa. Ezt a projektet Tánczos Barna miniszteri mandátuma végén olyan állapotban hagyta, hogy egy hónap alatt el lehetett volna indítani, ám azóta eltelt másfél év és még még mindig nem történt semmi.Fotó: Tánczos Barna Facebook oldalaA minisztériumnak folytatni kell a tanulmányok elkészítését, hogy a következő években is jóvá lehessen hagyni a kilövési kvótát. Ugyanakkor tovább kell lépniük, a minisztériumnak támogatnia kell az önkormányzatokat, nemcsak abban, hogy az azonnal beavatkozást meg tudják finanszírozni – amire az RMDSZ szintén megalkotta a törvényt – hanem abban is, hogy olyan kukákat vásárolhassanak, amelyhez nem fér hozzá a medve, ezzel is csökkentve az ember-medve közötti konfliktusok számát, sorolta a tennivalókat a korábbi miniszter.

„Éveken át kitartó munkára van szükség, hogy ez a probléma rendeződjön. A vadászati kvótával azt lehet elérni, hogy megálljon a medve-populáció növekedése, de ezt is tanulmányokkal kell folyamatosan alátámasztani, mérve, milyen következményei lesznek az intézkedésnek” – részletezte a politikus.

Hozzátette, remélem, ez nem egy szalmaláng sem a parlament, sem a társadalom, sem a minisztérium részéről, visszatérnek ahhoz a következetes munkához, amit a környezetvédelmi minisztérium élén az RMDSZ elkezdett.

Az emberéletet kell védeni

Kérdésünkre arra is kitért, azok a civil szervezetek gyűjtenek aláírásokat a törvénytervezet ellen, biztatják az államfőt, hogy ne hirdesse ki a jogszabályt, akik a támadás után azt mondták, hogy két áldozata van a tragédiának: egy lánymedve és egy 19 éves lány. „Aki így viszonyul az emberélethez, egy ilyen súlyos tragédiához, még ilyenkor is a medvét helyezi előtérbe, az ne kérjen támogató aláírást. Főleg akkor, ha az aláírásokat mindig arra használták, hogy még több pénzre, még nagyobb fizetésekre tegyenek szert. Mindig lesznek jóhiszemű, nem elég tájékozott polgárok, akik bedőlnek ezeknek az üzeneteknek, de én bízok abban, hogy végre a parlament és az államelnök is a sarkára áll, és elindul egy olyan folyamat, amelynek a vége, hogy kevesebb konfliktus lesz az ember és medve között, és több emberéletet tudunk megvédeni” – szögezte le Tánczos Barna.

A törvénytervezet előírja, hogy a vadásztársulatoknak kilövéskor genetikai mintát kell venniük, az adott pontszámot meghaladó kapitális hímmedvék, valamint a bocsos anyamedvék nem lőhetők ki, és szigorú jelentéstevési kötelezettséget vezet be a kilövések pontos nyomonkövetésére. A 426 egyedre szóló megelőzési és 55 egyedre vonatkozó beavatkozási kvótákat 2025-ben is alkalmazni kell, 2026-tól pedig miniszteri rendeletben kell új kvótákat előírni

Átfogó intézkedéscsomagot dolgoztak ki

Csoma Botond, az RMDSZ képviselőházi frakcióvezetője hangsúlyozta, hogy az RMDSZ az egyetlen politikai alakulat Romániában, amely 2016 óta folyamatosan megoldást keres a medvepopuláció túlzott elszaporodása miatt az ember és a medve békés együttélésének biztosítására. Tánczos Barna volt környezetvédelmi miniszter irányítása alatt az RMDSZ egy átfogó intézkedéscsomagot dolgozott ki erre a célra. Azonban egy újabb tragédia kellett ahhoz, hogy a kormánykoalíció felismerje: az emberi élet védelmében határozott lépésekre van szükség, idézi a frakcióvezetőt az RMDSZ közleménye.

„Az ember-medve együttélésének békés biztosítása egy komplex feladat, erre a feladatra vállalkozott az RMDSZ és Tánczos Barna szenátor a környezetvédelmi minisztérium élén: úgy kell biztonságban tudjuk az emberi életeket és javakat, hogy a romániai barnamedvepopulációt sem fenyegeti kihalás. Nekünk, törvényhozóknak az a felelősségünk, hogy egyensúlyt teremtsünk, és 2016 óta most az egyensúly megbomlott. A szaktanulmányok is azt mutatják évek óta, hogy a barnamedve populáció elszaporodott és egyre több a medvetámadás is. Az a feladatunk, hogy hosszútávon biztos alapokra helyezzük a medvepopuláció kezelését. A ma elfogadott törvény egy lépést tesz ez irányba. De tovább kell folytatni a munkát: nagyon fontosak a tájékoztató kampányok is, hiszen a lakosság, a turisták, de a gazdák is jól informáltak kell legyenek, hogy tudják, hogyan előzhetik meg a támadásokat, hogyan kezeljék a kritikus helyzeteket” – fogalmazott Csoma Botond, az RMDSZ képviselőházi frakcióvezetője a plénumi vitán.

Könczei Csaba a képviselőház mezőgazdasági bizottságának tagja, az RMDSZ Kovászna megyei képviselője rámutatott arra, hogy a medvepopuláció túlszaporodása komoly problémát jelent az emberi élet biztonságára, a gazdákra és a háztartásokra nézve: „Ezért a beavatkozás szükségessége vitathatatlan. Az emberi élet és a tulajdon védelmének kell a barna medvepopuláció kezelése középpontjában állnia, a faj megőrzése mellett. Az RMDSZ ezt az elvet támogatta mind a jogszabályi javaslat kidolgozása során, mind a szakbizottsági vitákban a parlamenti eljárásban.”

Az RMDSZ által kidolgozott törvény az államelnöki kihirdetést követően lép érvénybe és ezt követően gyakorlatba kell ültetni.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT
banner_IQYcRuKP_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_300x250.png
banner_C0oT6SvR_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_970x250.png
banner_M68UqZcM_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_728x90.png

Kapcsolódók

Kimaradt?