Tragikus medvetámadás: Tánczos Barna bízik benne, hogy a kormánynak „megjön az esze”
Csak a tragikus kimenetelű medvetámadás nyomán tűzte napirendre a kormánykoalíció a medve-kérdést. A miniszterelnök, az államfő és a környezetvédelmi miniszter az elmúlt napokban többször is nyilatkozott, ám óráról-órára változott az üzenetek tartalma. Az biztosnak tűnik, hogy rendkívüli parlamenti ülésszakot hívnak össze, hogy elfogadják a tervezetet, amely lehetővé teszi a medvék kilövését. Tánczos Barna szenátor, az RMDSZ korábbi környezetvédelmi minisztere a Maszol megkeresésére elmondta, esély van arra, hogy jövő héten megszavazza a képviselőház az RMDSZ erre vonatkozó törvénytervezetét. „Remélem, a kormánynak végre »megjön az esze«, és hagyja, hogy a parlament napirendre tűzze, és megszavazza a jogszabályt” – mondta a politikus.
Mint megírtuk, kedd délután a Bucsecs-hegységbeli Jepii Mici turistaútvonalon egy 19 éves lányt marcangolt szét a medve. Ezek után Mircea Fechet környezetvédelmi miniszter bejelentette a medvékkel kapcsolatos menedzsment-projekt elindítását, majd Marcel Ciolacu miniszterelnök arról beszélt, rendkívüli parlamenti ülésszakot hívnak össze, hogy elfogadják a törvényt, amely lehetővé teszi a „nagyon veszélyes területeken" a medvék eutanáziáját vagy kilövését.
Az első támadás után ki kellett volna lőni a vérmedvét
Arra a kérdésünkre mi állhatott a tragédiához vezető, atipikus medvetámadás hátterében, a volt környezetvédelmi miniszter kifejtette, az elmúlt években megváltozott a medvék viselkedése, az elmúlt nyolc évben nem volt vadászat, medve-generációk nőttek fel, melyek már nem félnek az embertől, hozzászoktak a jelenlétéhez, előszeretettel tanyáznak a települések környékén.
Másrészt a nagyragadozók száma folyamatosan növekszik, új élettereket hódítanak meg, olyan megyékben is megjelentek, ahol eddig nem is láttak medvét. A vadonban a medve ritkán támad emberre, azonban most már vannak olyan példányok, melyek megteszik, ez a tragédia is ezt bizonyítja. „Ez a példány már korábban rátámadt a turistákra. Egy ötfős csoportra rontott rá több száz méterről, az mentette meg az életüket, hogy fel voltak készülve medvespray-el, és megvédték magukat. A bejelentés után azonnal intézkedni kellett volna. Ha a medve egy nagyobb, hangoskodó csoportra több száz méterről rátámad, ki kell lőni. Viszont ez nem történt meg, a felelősök nem intézkedtek” – szögezte le Tánczos Barna.
Folyamatos halogatás és visszatáncolás után a tragédia után „vitézkednek”
Tánczos Barna abban bízik, a kormánypártok nem táncolnak vissza, és nem találnak ki valamiféle kompromisszumos félmegoldást, bár a nyilatkozataikból erre is lehet következtetni. Mint ismeretes, az RMDSZ a Tánczos Barna által a minisztersége utolsó napján aláírt, majd a Román Akadémia által elkaszált rendeletet alakította törvénytervezetté. Tavaly novemberben a szenátus megszavazta, azóta a képviselőházban vesztegel, és ha nem történik meg a tragédia ez a kérdés nem is kerül egyhamar napirendre. Mielőtt leköszönt a környezetvédelmi minisztérium éléről, a medve-kérdés volt az egyik legfontosabb téma, véglegesítették, hivatalosan átvették a tanulmányt, ami alapján ki lehetett adni a kilövési kvótára vonatkozó rendeletet, idézte fel Tánczos Barna. A kötelező közvitát milliméterre pontosan betartották, hogy ne adjanak támadási felületet a rendeletet mindenképpen megtámadó zöld szervezeteknek, így mandátuma utolsó napján írta alá a jogszabályt. Utódja azonban „megijedt”, és az akadémiára hivatkozva nem küldte el azt a Hivatalos Közlönybe, átírta, és a vadászatot továbbra is megtiltotta, foglalta össze az előzményeket a szenátor.„Ehhez képest a mostani tragédia után megjelentek a vitéz politikusok, nagy lendülettel próbálnak megfelelni a közvélemény elvárásainak. Így mutatkozik esély arra, hogy tényleg megszavazza a parlament a tervezetet, amely már átment már minden szűrőn, megvan minden szakbizottsági jelentés, jóváhagyás ahhoz, hogy a képviselőház jövő héten napirendre tűzze” – mondta Tánczos Barna. Bízik benne, hogy a kormánypártok végül nem táncolnak vissza, és nem találnak ki valamiféle kompromisszumos félmegoldást, hiszen Mircea Fechet környezetvédelmi miniszter már sürgősségi kormányrendeletet emlegetett. A parlamentnek elég bátornak kell lennie, hogy ne engedje a liberálisok döntsenek ebben a kérdésben. Tavaly novemberben a szenátusban a Nemzeti Liberális Párt nem szavazta meg a tervezetet, utolsó pillanatban a párt elnöke adott utasítást, hogy tartózkodjanak, így azt az RMDSZ, a Szociáldemokrata Párt és az AUR szavazta meg, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) pedig ellenezte.
Az RMDSZ tervezete pontos matematikai képlet alapján határozza meg a kilövési-kvótát
Tánczos Barna arra is rámutatott, a jelenlegi környezetvédelmi miniszter a tragédia után óráról órára változtatta a nyilatkozatait, annak függvényében, miként reagált, mennyire háborodott fel a közvélemény. Szerdán reggel még azt mondta, nem tudják pontosan hány medve él az országban, holott az erre vonatkozó tanulmány ott van az asztalán. Később már nyolcezer példányt emlegetett, és arról beszélt, ki kell lőni a települések felé közeledő medvéket, ami egy szakmaiatlan megközelítés. A szenátor hangsúlyozta, a kilövési-menedzsmentet a vadásztársulatokra kell bízni, annál is inkább mivel Románia a vadásztársulatoknak, és nem a zöld szervezeteknek köszönheti, hogy 2007-ben olyan létszámú medvepopulációval csatlakozott a Európai Unióhoz, milyennel egyetlen tagország sem rendelkezett.
A kilövési-kvóta megszüntetése előtti években valóban voltak gondok, visszaélések a leosztásával, de arra nem az kellett volna legyen a megoldás, hogy lemondanak róla, hanem hogy rendet tesznek az alkalmazásában, véli az RMDSZ politikusa. 2016-ban még a vadásztársulatok végezték a felméréseket, és felmerült a gyanú hogy „túllőttek a célon”, hogy felsrófolják a kilövési kvótát, de ezt lehetett volna orvosolni. Az RMDSZ által javasolt tervezetben pontos, matematikai képlet alapján történik a kvóta-leosztása, ezt monitorozni kell, és a képletet két- három évente módosítani lehet, bevinni más elemeket, ami alapján meghatározzák, hogy hol mennyi medvét kell kilőni.
Ahol a legnagyobb veszély, ott kell gyéríteni a medvepopulációt
Ahol a legtöbb problémát okozza a medvék a jelenléte, sok a vadkár, az emberekre támad a nagyvad, ott van szükség nagyobb vadászati kvótára, ott kell gyéríteni a medvepopulációt, részletezte Tánczos Barna. A települések közelébe merészkedő medvék kilövésére is kell megoldást találni, „de semmiképpen nem úgy, ahogy most hirtelen vitézzé vált politikusok két nap alatt el akarják dönteni”. A törvénytervezetet különben úgy írták meg, hogy ne kelljen hozzá semmilyen módszertan, az elfogadása után a környezetvédelmi ügynökségnél be kell jelenteni a kilövést, és a törvény melléklet alapján, az adott vadászterületen ki lehet lőni a meghatározott egyedszámot.
Az előző évek gyakorlatához képest, nem önkormányzatokra osztanák le a vadászati kvótát, hanem vadászterületre, és egyesületek ültetik gyakorlatba. Az azonnali beavatkozásokhoz képest ez óriási a különbség, hiszen a 2021-ben kiadott 81-es rendelet kimondta, hogy az önkormányzat leszerződi a medve-kilövésére a szolgáltatást, azt megfizeti a vadásztársulatnak, és a pénzt megtérítik a környezetvédelmi minisztérium. Ez azonban amióta nem az RMDSZ vezeti a szaktárcát, nem történik meg.
A tervezet alapján a trófeát értékesíteni lehet, és a befolyó pénzből végzi a vadgazdálkodást a vadászegyesület, hiszen ők vállalták az illető vadászterületen, szerződés alapján, hogy az állam tulajdonában levő erőforrást, a vadakat a törvényes feltételek mellett kezelik, gondozzák. Ide kell visszatérjünk, és akkor valószínű óriásit lépünk előre, hangoztatta Tánczos Barna. A tervezetben szerepel mikor vannak a kilövési időszakok, a vadászidényen kívül sürgősségi beavatkozással lehet elüldözni, áthelyezni, vagy kilőni a veszélyes egyedeket.
Elfektetett intézkedés-csomag
Tánczos Barna felidézte, amikor a környezetvédelmi minisztérium vezetését átvette, hatvankét pontból álló medve-menedzsment csomagot állítottak össze, azt következetesen bevezették, alkalmazták, ám ezek nagy része leállt az új miniszter vezetése alatt. Többek között villanypásztor vásárlás támogatására több mint egy éve négyezer pályázat hever a minisztérium oldalán, ezeket nem bírálták el, nem zárták le, emiatt a vadkárokat sem tudták visszaszorítani. Nem fizették ki az önkormányzatok felé az adósságokat, a Brassó melletti medve rezervátum sem készült e uniós forrásokból. Ugyanakkor a minisztérium nem rendelte meg a medvepopuláció becsléséről a tanulmányt, ha ez nem készül el, jövő évben a következő miniszter, ha akar sem tud kilövési kvótát kiadni. Ezt még megtehetik az év végéig, ha iparkodnak, bizakodik Tánczos Barna.
Kapcsolódó
CSAK SAJÁT