A zöldek próbálják meggátolni a medvevadászat visszavezetését – a törvény a parlament hétfői napirendjén

Több mint 82 ezer személy írta alá eddig az Agent Green környezetvédő szervezet petícióját, amelyben arra kérik a parlamentet, hogy ne legalizálja a trófeavadászatot. A képviselőház mezőgazdasági és közigazgatási bizottságai hétfőn elfogadták a vadászat visszavezetéséről szóló törvényt, amelyben szaktanulmány alapján megelőzési és beavatkozási kvótákat írnak elő a túlszaporodott barnamedve-populációra, írta Tánczos Barna szenátor a Facebook oldalán. Hozzátette, 15 órától a plénum is megszavazhatja az RMDSZ kezdeményezését az emberi életek védelmében.

Közben az Agent Green petíció kezdeményezői 100 ezer aláírás összegyűjtését tűzték ki célul, és azt akarják elérni, hogy a parlament ne szavazza meg a jogszabálytervezetet, amelyik szerintük „szabad utat adna annak, hogy évente 500 medvét vadásszanak le a trófeáért", számol be az Agerpres hírügynökség.Illusztráció: Salvamont FacebookA tervezet kezdeményezőjét, Tánczos Barna volt környezetvédelmi minisztert azzal vádolják, hogy „nem tett semmit" az emberek és a medvék védelméért, illetve hogy megakadályozta a romániai barnamedve-populáció védelmére irányuló, 2018-ban elfogadott országos cselekvési terv gyakorlatba ültetését. Úgy vélik, a volt tárcavezető által a tervezetben javasolt eljárás sérti a berni egyezmény előírásait és az európai jogszabályokat. Szerintük ha a parlament elfogadja a törvényt, az Európai Bizottság az Európai Unió Bírósága elé fogja állítani az országot, mert a medve a fokozottan védett fajok közé tartozik. „A törvény bajba sodorná Romániát, anélkül hogy megoldaná a medveproblémát" – szögezték le.

A petíció kezdeményezői szerint a környezetvédelmi minisztériumnak az ember és a medve közötti konfliktus okaival kellene foglalkoznia, nem pedig a hatásaival. „Nem tudni, hogy valójában hány medve van, és mindenféle mentességi kvóta veszélyes. A trófeavadászatot be kell tiltani. Ellenkező esetben a konfliktusok egyre nagyobb méreteket fognak ölteni, és a fajt a kihalás veszélye fogja fenyegetni, ahogyan az Európa nagy részén már megtörtént" – fogalmaztak.

A környezetvédő szervezet leszögezte, „Romániában még soha nem mérték fel a medveállományt DNS-mintákat is alkalmazó tudományos módszerekkel", szerintük az eddigi mérések a vadászegyesületek képviselőinek megfigyelésein alapultak.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

 

Kapcsolódók

Kimaradt?