Tánczos Barna jogszabályban rögzítené a medvekvótát, amiről a parlament dönthet
Tánzcos Barna szenátor, volt környezetvédelmi miniszter törvénytervezete visszavezetné a medvevadászatot, jogszabályban rögzítené a barnamedve-vadászatra vonatkozó kvótát, melyet szaktanulmányra alapozva állapítanak meg, így kivonnák a folyamatból a Román Akadémia véleményét, ami jelenleg kötelező. A szenátor a Maszolnak elmondta, a román pártok részéről is lesznek támogatói a tervezetnek.
A minisztersége utolsó napján aláírt, majd a Román Akadémia által elkaszált rendeletet alakítja törvénytervezetté Tánczos Barna szenátor, volt környezetvédelmi miniszter. A törvénytervezet szerint a parlament döntene a medvekvótáról a Marin Drăcea Országos Erdőgazdálkodási Kutatási és Fejlesztési Intézet (INCDS) és a Transilvania Egyetem közös tanulmányára alapozva.
Tánczos Barna elmondta, Mircea Fechet környezetvédelmi miniszterrel többször egyeztetett a medvekvótáról, de nincs kilátás arra, hogy ebből miniszteri rendelet legyen. A megelőző kvóta 426 kellett volna legyen, mondta el a szenátor, ennek a kiadásához készíttetett tanulmányt a Környezetvédelmi Minisztérium még Tánczos minisztersége idején.
„A minisztérium rendelte meg azért, hogy preventív céllal az éves kvótát ki tudja adni a tárca, mert ez a procedúrája, hogy évente készít tanulmányt a medvepopuláció állapotáról a szakhatóság, és a tanulmány alapján eldönti, hogy milyen beavatkozásokra van szükség, vagy milyen beavatkozások megengedettek a populáció alakulásának függvényében. Ez most készült el áprilisra, pedig már legalább másfél éve rendelte a Környezetvédelmi Minisztérium a Marin Drăcea Országos Erdőgazdálkodást Kutató- és Fejlesztési Intézettől (INCDS) és a Transilvania Egyetemtől. Jelzem, ilyen tanulmány minden évben kellett volna készüljön, de a 2021 előtti öt évben nem volt megrendelve, és ennek következtében nem tudott prevenciós kvótát kiadni a minisztérium, kizárólag post factum intézkedések voltak, amikor a medve támadt, esetleg adtak utólag kilövési engedélyt” – fejtette ki a volt miniszter.
A 426 példányos kvóta csak a minimum lenne
A tanulmány azt mutatja, hogy folyamatosan növekszik az állomány, nyolcezerre becsülik. A szenátor szerint nem merik bevállalni a valós számot, a tízezer példányt, a zöldektől tartva.
„Valahol nyolcezerre becsülik ebben a tanulmányban. Ez alapján kiadtunk egy preventív mintegy öt százalékos kvótát. Ez azt jelentette volna, hogy azoknak a vadásztársulatoknak a területén, ahol a legtöbb támadás volt, legnagyobb értékben és legtöbb ember ellen, ott 426 medvét megelőzésként ki lehet lőni. A javaslatban szerepelt a vadászat visszavezetése. Ma medvevadászat nincs, csak beavatkozás, és ez a minimális 140-es kvóta, amit mi is kiadtunk előző évben. Ezt nem merte Mircea Fechet miniszter bevállalni, hogy akkor ugyanúgy, mint a szarvasnál, őznél, vaddisznónál ahogy van, vissza kell vezetni a medvénél is a vadászatot” – fejtette ki a Tánczos Barna szenátor.
Úgy gondolja, a tanulmányt szakmai véleményként legalább egy évre kellene elfogadni.
„Ezenkívül azt kellene beírjuk a tervezetbe, hogy ez a minimális beavatkozás, és ennél többet is elfogadhasson a minisztérium, ha véletlenül rájuk borul a bátorság szekrénye, akkor többet fogadhassak el, ez lesz a törvénytervezetben valószínűleg” – vázolta a szenátor, aki ezen héten állítaná össze a tervezetet, majd küldené véleményezésre.
Román pártok is támogatják
„Augusztus utolsó hetében, szeptember elején mindenki aláírja, és benyújtjuk. Közben hívtak a román képviselők, szenátorok, hogy őket ne hagyjam ki, úgyhogy lesz számos román támogatója is. A kisebbségi frakció, liberális pártiak és szociáldemokrata pártiak is jelezték, hogy támogatják” – mondta el Tánczos.
Úgy látja, azért is sürgős a lépés, hiszen országos szinten egyre több az érintett terület.
„Ami a legaggasztóbb, – most túl azon, hogy ötvenszeresére nőtt a támadások száma, és 500-szorosára a kár, ezekre lehet mondani, hogy azért van több, mert bejelentik, amióta fizetnek kártérítést, viszont, – míg 2015-ben hét megyében volt medvetámadás, jelenleg 23 megyében. Ez a folyamat” – hangsúlyozta.
A Román Akadémia negatív véleményezésével kapcsolatban elmondta, „úgy adott véleményt a medvekvótáról, hogy egyetlen medvespecialista sincs abban a bizottságban”. Hozzátette, javasolták, de ő nem kezdeményezte a Román Akadémia eltávolítását a kérdés mellől, egyébként jó volt az együttműködése az intézménnyel miniszterként, ezúttal is ki tudott volna egyezni velük, de, mint mondta: „májusban, amikor meggyengült a pozíciónk, ott már nem igazán hallgatott ránk senki, látták, hogy elmenőben van az RMDSZ”.
A szenátor elmondta, azt nehezményezte a Román Akadémia, hogy a farkas, a sakál és a puma viselkedésére vonatkozó tanulmányokat nem használta fel a kutatóintézet a medvepopulációra vonatkozó tanulmányában, pedig szerinte a farkas vagy akár a sakál viselkedése nem összehasonlítható a medvéével.
CSAK SAJÁT