Marosvásárhely: felavatták a Református Kollégium új bölcsődéjét

A marosvásárhelyi oktatás egyik fellegvára a Református Kollégium, melynek új intézményét, a bölcsődét pénteken avatták fel ünnepélyes keretek között. 

A pénteki ünnepségen számos egyházi és világi elöljáró tiszteletét tette. A beszédek sorát Czirmay Csaba Levente, a Marosi Református Egyházmegye esperese kezdte, mondván: Istennek felsorolhatatlanul sok csodás terve közül „a mai napon egy újabb megvalósult tervére fordul a tekintet”.

„Az új épületnek Marosvásárhelyi Magyar Bölcsőde a neve, egy minden szempontból biztonságos hely olyanok számára, akik még bizonytalanul járnak, még sok segítségre, gondoskodásra szorulnak, teljes körű védelmet igényelnek. Ez a megvalósult isteni terv éppen azt üzeni, a felsoroltakra készen állnak a bölcsödében. A gyermekek testi és szellemi fejlődése zavartalan, teljes biztonságban tud megtörténni. Tartsunk ki a hálában, legyünk állhatatosak, mert Isten kitartóan veszi kézbe ügyünket, tervezi meg jövőnket. (…) Ne feledjük, az ilyen dolgok nem maguktól jönnek létre. Isten és ember szeretetből táplálkozó áldozatkészségből születnek, motivációjuk a megmaradás, a jövőteremtés, az összetartozás” – fogalmazott Czirmay Csaba Levente.

Fotók: Kiss Gábor

A marosvásárhelyi magyar közösség ismét gyarapodott, és ezt a gyarapodást, mint az elmúlt fél évezredben oly sokszor, a református egyháznak lehet köszönni – hangsúlyozta beszédében Soós Zoltán polgármester.

„Egy város gyarapodása nem csak a politikusok ügye, kell hozzá a közösség, kellenek a vállalkozások, a civilek és a legkitartóbb módon minden közül az egyházaink. A város nem lenne a régió, Erdély és Románia egyik tudásközpontja a közel fél évezrede alapított Református Kollégium nélkül. Ez az évszázados munka hálára kötelez bennünket, polgárokat és politikusokat egyaránt. A mai nap azt mutatja, hogy ez a munka nem ért véget. Az évszázados gyökereken új sarj jelenik meg a református bölcsödében” – mondta Soós Zoltán.

Marosvásárhely polgármestere kifejtette, „az új bölcsőde a gondozás és a nevelés szellemében jött létre. A református egyház elkötelezettsége a minőségi oktatás biztosítása iránt dicséretes, ráadásul egy égető problémát enyhít, hiszen köztudott, hogy Románia nagyvárosaiban, így Marosvásárhelyen is igen alacsony a bölcsődei helyek száma”. Az elöljáró tudatta, a 350 bölcsődei hellyel rendelkező városban több mint 750 igénylést adtak le a szülők.

„A bölcsőde létrehozásával a lehetőségek világának kapuit nyitották meg a kicsik előtt, és azt a lehetőséget biztosítják, hogy együtt érző és kíváncsi személyiségekké váljanak ezek a gyerekek. Az oktatás a fejlődés sarokköve” – összegezte gondolatait Soós Zoltán.

Brendus Réka, a magyarországi Miniszterelnökség Nemzetpolitikai Államtitkárságának az Erdélyi Osztály főosztályvezető-helyettese azt mondta: „Amikor Erdélyben óvodát vagy bölcsődét avatunk, már közhelyszerű, hogy a jövő nemzedékéről beszélünk.”

A beruházást finanszírozó magyar kormány képviselője elmondta, Marosvásárhelyen jövőt építenek, „az egyetlen járható út jövőjét, a megmaradás, a szülőföldön való nevelés, oktatás, fejlődés, boldogulás első lépéseinek útját építjük”. Kifejtette, egy ilyen intézmény a családok számára a mindennapok könnyebbségét és a gyermekek biztonságát jelenti.

Kató Béla, az Erdélyi Református Egyházkerület püspöke kijelentette: „Kimondható, hogy egy szebb kort élünk, hiszen ezt a bölcsődét a legnagyobb erdélyi egyházmegyénkben adjuk át. Ilyen szintű fejlesztések a marosvásárhelyi egyházközösségben sosem voltak, ezért is üdvözlendő a bölcsőde építése. A magas akadályok ellenére Isten elvezetett bennünket ide, a mai napig. Nem alku kérdése az erdélyi reformátusoknak, hogy akarják, vagy nem akarják a fejlődést. Harcolni, küzdeni kell azért, hogy gyermekeink megfelelő tradíciók között, a magyar nyelvet ápolva nőjenek fel” – jelentette ki Kató Béla.

Az eseményen részt vett a felszólalók mellett Péter Ferenc, a Maros Megyei Tanács elnöke, Benedek Zsolt, a Marosvásárhelyi Református Kollégium igazgatója, Hajdú Zoltán, a Bolyai Farkas Elméleti Líceum igazgatója, Tamási Zsolt, a II. Rákóczi Ferenc Római Katolikus Líceum igazgatója, valamint Antal Mihály Levente, a Maros Megyei főtanfelügyelő-helyettes is.

Az átadó ünnepség végén az avatószalag átvágását követően elhangzott a magyar himnusz, majd a jelenlévők megtekinthették az új bölcsődét.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?