Marosvásárhely: Emléktábla-avatással emlékeztek Bolyai Farkasra

Bolyai Farkas életének és a marosvásárhelyi Bolyai Farkas Elméleti Líceum történelmének legfontosabb eseményeit tartalmazó emléktáblákat lepleztek le ma az iskola épületében. A tanintézmény névadója, világhírű matematikus születésének 250. évfordulója alkalmával megszervezett ünnepség keretében az emléktáblákat az Erdélyi Református Egyházkerület püspöke, Kolumbán Vilmos József áldotta meg. 

Hajdu Zoltán, a Bolyai Farkas Elméleti Líceum igazgatója beszédében úgy fogalmazott: a jelentős alkalom összeköti a múltat és a jelent, és egyúttal előrevetíti a jövőt is. Hétfőtől két emléktábla is emlékeztet arra, hogy Bolyai Farkas munkássága és a róla elnevezett iskola része nemcsak Marosvásárhely, hanem az erdélyi és a magyar kultúra örökségének.

Hajdu Zoltán hangsúlyozva: Bolyai Farkas „szellemi öröksége a mai napig él, és hatással van életünkre", annak szellemében nevelkednek a mai diákok is. Felidézte, hogy a matematikus a tudomány mellett a református egyház elkötelezett szolgája volt.Emléktábla-avatással emlékeztek Bolyai Farkasra | Fotók: Péter Ferenc Facebook oldala „Ő nem csupán a tudomány terén hozott felfedezéseket, hanem példaértékű módon alakította a közösségi és vallási életet is" – húzta alá. Kifejtette: az idősebb Bolyai nem csupán tudós, hanem szellemi vezető is volt, tudta, hogy a tudás és a vallás összefonódása alapvető a jövő nemzedékek fejlődése érdekében.

Az évforduló alkalmából az épületben működő Bolyai-líceum és a Református Kollégium történetének legfontosabb eseményeiről is megemlékeznek – mondta, kiemelve a két iskola felelősségét Bolyai Farkas örökségének megőrzésében és továbbadásában.

Kolumbán Vilmos József, az Erdélyi Református Egyházkerület püspöke emlékeztetett arra, hogy az idei évet az ifjúság évévé nyilvánították, és a nyitóeseményen mintegy 900 fiatal vett részt, ami azt bizonyítja, „van értelme dolgozni, mert van itt jövő".Az évforduló alkalmából az épületben működő Bolyai-líceum és a Református Kollégium történetének legfontosabb eseményeiről is megemlékeznek

A református egyház már a megalakulása óta érdekelt abban, hogy iskolahálózatot működtessen - nyilatkozta a Maszolnak a püspök. Ma a két egyházkerületben már több mint 8 000 gyermek tanul református intézményekben. „Azért is fontos a mai nap, hogy a múltba is vissza tudjunk tekinteni, illetve megbecsüljük azokat a híres személyiségeket, akik hozzájárultak ahhoz, hogy Vásárhelynek megfelelő, és nagyon magas színvonalú oktatása legyen. Tehát az, hogy visszatekintünk az időben, az tulajdonképpen előretekintés is" - mondta Kolumbán Vilmos.

Soós Zoltán, Marosvásárhely polgármestere Bolyai Farkas életét és munkásságát méltatta, rámutatva: nemcsak Marosvásárhely, hanem az egyetemes tudomány számára is fontos örökséget hagyott. Elmondta, hogy a város közössége büszkén emlékezik rá, hiszen nemcsak ő élt és alkotott itt, fia is ebben a szellemben nőtt fel. „Az egész életműve tanítás volt" – mondta az idősebb Bolyairól.

A két iskolának otthont adó épület felújítására utalva közölte: ez „a szellemi tér újragondolása is", mely méltó az iskolák küldetéséhez. Arra biztatta a diákokat, hogy a Bolyaikhoz hasonlóan merjenek új utakat keresni, merjenek gondolkodni.

Oláh-Gál Róbert matematikus, Bolyai-kutató úgy fogalmazott: a mai világ kihívásai közepette „a Bolyaiak munkássága és helytállása világítótorony a mi erdélyi művelődéstörténetünkben".

Az emlékhelyre Kolumbán Vilmos József püspök mondott áldást.Marosvásárhelyen háromnapos emlékünnepséggel emlékeznek Bolyai Farkas születésére a kerek évfordulón|Fotó: Bereczky Sándor

Mint megírtuk, Marosvásárhelyen háromnapos emlékünnepséggel emlékeznek Bolyai Farkas születésére a kerek évfordulón. Vasárnap, születése napján életének fő helyszíneire a Marosvásárhely-Domáld-Bólya-Nagyenyed útvonalon szerveztek kirándulást.

Hétfőn a marosvásárhelyi református temetőben megkoszorúzták a tudós sírját, a Teleki Tékában pedig Lázok Klára, a Teleki-Bolyai Könyvtár vezetője mutatja be Bolyai múzeumban őrzött tárgyi emlékeit. Délután Miholcsa Gyula Bolyai Farkas című filmjét láthatják az érdeklődők.

Kedden emlékkonferencia kezdődik az iskola és a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem (EMTE) marosvásárhelyi karának közös szervezésében Bolyai Farkas életéről, munkásságáról. A résztvevők a Bolyai Múzeumba is ellátogatnak, és a tervező vezetésével megnézik a Horváth Sándor matematikus által tervezett és 2002-ben felállított Pszeudoszféra emlékművet.

Az iskolában megtekinthető Kása Zoltán Bolyai Farkasról készített fotókiállítása, és az Edunium Egyesület által létrehozott Bolyai-műhely tevékenységeibe is be lehet kapcsolódni. Ez a Bolyaiak sokoldalúságát láttatja: azt, hogy tehetségük a matematika mellett a zene, az irodalom, az üdvtan és a vívás területén is megmutatkozott.

A kedd délutáni záróünnepségen átadják az Alma Mater és a Bolyai Farkas Díjakat.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?