banner_qpmMZsMg_970x250 eurotrans.webp
banner_PT5K3wNG_728x90 eurotrans.webp
banner_kNLLfvE0_300x250 eurotrans.webp

Különleges tanévkezdés Marosvásárhelyen 

Nem egy átlagos tanévnyitó volt hétfőn a Maros megyei megyeszékhelyen. A város minden iskolájában becsengettek és több épületben felújított termekbe mehettek be a diákok, a Marosvásárhelyi Református Kollégium és a Bolyai Farkas Elméleti Líceum elemi osztályosai számára pedig új iskolaépület kapuit nyitották meg. 

Esetükben az ünnepélyes tanévnyitó a Vártemplomban, az épületátadó a főtér szívében lévő – jelenleg Horea, egykor Hajós utcai – ingatlannál zajlott.

Fotók:Soós Zoltán polgármester Facebook oldala

A Vártemplomban Kolumbán Vilmos az Erdélyi Református Egyházkerület püspök-helyettese hirdetett igét, majd a jelenlevő egyházi és világi méltóságok köszöntötték a gyerekeket, pedagógusokat, szülőket és nagyszülőket.

A rendezvényen Kató Béla, az Erdélyi Református Egyház püspöke elmondta, örömteli tény az, hogy a kollégium épülete nem bizonyult elég tágasnak ahhoz, hogy minden évfolyam a főépületben tanulhasson, így sokáig kerestek Marosvásárhelyen egy olyan ingatlant, amelyet felújítsanak és amely méltó legyen az iskola hírnevéhez. Végül az egykori zsidó elemi iskola épületét sikerült megvásárolni, az ugyanis időközben magánkézbe került. Kató Béla közölte, visszaemlékszik arra a pillanatra, amikor először lépett be az akkor már romos és elhagyott épületbe: „Végigfutott a hátamon a hideg, amikor megismertem az épület történetét. 1923. október 30-án adták át az iskolát, és akkor 13 tanára volt. A férfiakat már 1942-ben kényszermunkára fogták és elvitték, ettől kezdve lényegében a nőkre hárult az oktatás. 1944. május elsejével a tanítás megszűnt, és másodikán megkezdődött a gettósítás. A 13 tanár közül, négy élte túl. A haláltáborokba elhurcolt 341 diák nagy része soha nem tért vissza Marosvásárhelyre... A marosvásárhelyi zsidó hitközség 1851-es megalakulása után azonnal elhatározza, hogy iskolát kell építsen. Az 1853-ban megalakult Kolozsvár, Szamosújvár görög katolikus egyház püspöke is a legelső körlevelében azt írja az övéinek, hogy az iskolákat azonnal fel kell állítani. Mi is ezt a sort folytatjuk, nem is tehetjük másképp, ha meg akarunk maradni őseink hitében, kultúrájában és nyelvében a szülőföldön” – mondta Kató Béla püspök. 

A magyar állam támogatásával felújított ingatlanban 10 osztály tanul majd, azaz hozzávetőleg 250 kisdiák. Az előkészítő osztályok nagy része egyenként 30 fős. 

A tanévnyitón jelen volt Dr. Balatoni Katalin magyarországi köznevelésért felelős helyettes államtitkár, aki az összetartozás fontosságát emelte ki. Hangsúlyozta: „Összeköt minket, és erős gyökereket ad nekünk a múltunk és ha jól éljük a jelent, akkor jövőnk is. A magyarság sorsa múlik iskoláinkon”. 

Az államtitkár kifejtette, „új tanévet kezdünk, tanulunk, családok, pedagógusok, igazgatók új tervekkel, új útra indulnak. Olyan világban élünk, amikor erre a lendületre és a mögötte lévő erős hitre egyaránt szükség van. Ahhoz hogy megmaradjunk, egymásra van szükségünk, hogy tudjuk, tartozunk valahová.” 

Fotó: Péter Ferenc Facebook oldalaSoós Zoltán polgármester beszédében elmondta, az oktatás az egész közösségünk ügye. „Ezért a mai nap számunkra nem csupán a tanévkezdés szokásos örömét jelenti, amely tele van várakozással és izgalommal, és sokak számára aggodalommal is. Nemcsak a diákok életében jelent új fejezetet, hanem rengeteg élményt, tanulást és fejlődést tartalmaz. Mai nap viszont tartalmaz egy másik fontos megvalósítást is, egy iskola befejezését, iskolaépület átadását és ezzel a marosvásárhelyi oktatás bővülését, és nyilván jogosan érzünk  örömöt, hiszen  ismét gazdagodott a közösségünk, és hát új fejezet kezdődött az iskola életében is” – mondta Soós Zoltán. 

A Marosvásárhelyi Református Kollégium és Bolyai Farkas Elméleti Líceum elemi diákjai új épületben kezdték tanulmányaikat. Több mint 250 diák kap lehetőséget, hogy modern körülmények között tanulhasson. A polgármester emlékeztetett, hogy 2022-ben, amikor letették az iskola alapkövét, hosszútávú tervekben gondolkodtak. Az időkapszula, amit akkor elhelyeztek arra emlékeztet, hogy milyen fontosak a jelen tetteink és döntéseink. 

Végül Hajdú Zoltán, a Bolyai Farkas Elméleti Líceum igazgatója szólt a népes hallgatósághoz, hangsúlyozva, hogy Marosvásárhelyen 1857-ben indult el a református oktatás, és 1956-tól a Bolyai Farkas Elméleti Líceum is csatlakozott, így ma két magyar iskolája van a városnak. Kijelentette, az erdélyi magyarok kötelessége, hogy ezt a két iskolát, egymás mellett megvédje, tovább működjenek, még legkevesebb 500 évet, de remélik, hogy még annál is többet. 

A Vártemplomban megtartott ünnepélyes tanévnyitót követően csendőri felvezetéssel, a főtéren átvonulva sétáltak át a rendezvényen résztvevő lelkészek és világi méltóságok, illetve pedagógusok, szülők és a kisdiákok az új iskolaépületbe. Ott Kató Béla püspök mondott áldást és azt is hozzátette, hogy a városvezetés ígérete szerint az iskolaudvar mellett található, most még elkerített részt is rendbe teszik és azzal is kibővítik a diákok mozgásterét.

A marosvásárhelyiek körében 4-es Számú Általános Iskolaként ismert tanintézmény épülete eredetileg az izraelita hitközségé volt. Az iskola közadakozásból épült, a városi tanács 1890-ben a hitközség kérésére 15.000 darab téglát adományozott az iskolaépítés céljára.Az iskolát később bővítették, hogy az Oktatási Minisztérium 1923. szeptemberi rendelete által a más felekezeti iskolákból kizárt tanulókat is be tudja fogadni. 1944 áprilisában a tanítás megszűnt, a tanulókat és tanítóikat deportálták. A háborút követően a felekezet iskolája 1948 áprilisáig működött. Az államosítás után ide helyezték a 2-es számú Elemi Iskolát, amely később a 4-es számú Általános Iskola nevet kapta.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

 

Kapcsolódók

Kimaradt?