A gázoló mindent elismert, csak hogy csökkenjen a reá kiszabható büntetés

Egy oldal, 25 nyomtatott sorral, az alján aláírás nélkül. Ez a Libertatea hírportál által közzétett közjegyzői nyilatkozat másolata, amelyben az elhíresült mangaliai gázoló, Vlad Pascu kijelenti, hogy „teljes mértékben” elismeri az ellene felhozott vádakat. Ez a néhány soros papír egyharmadával csökkenti a grogos állapotban elgázolt és két halálos áldozatot követelő eset miatt kiszabható büntetést. Eközben az ügyben eljáró bíró sorozatos botrányt okoz kegyeletsértő és otromba kérdéseivel.

Mint ismert, tavaly augusztus 19-én este Vlad Pascu kábítószer hatása alatt ült egy Mercedes volánja mögé, és több mint óránkénti 100 kilométeres sebességgel haladva belehajtott autójával egy fiatalokból álló csoportba, akik Vama Veche felől a 2 Mai felé tartottak. A szerencsétlenségben két fiatal a helyszínen életét veszítette, hárman pedig megsérültek. Az egyik áldozat, Roberta Dragomir 20 éves volt, a másik, Sebastian Olariu pedig 21 éves. Mindketten a Bukaresti Egyetem Földrajzi Karának hallgatói voltak – ismerteti a Libertatea.

A sofőr, a mindössze 19 éves Vlad Pascu előzetes letartóztatásba került. Az első tárgyaláson a szülei ügyvédjei a bírónak egy nyilatkozatot nyújtottak át, amelyben fiuk elismerte a bűncselekményeket és kérte, hogy egyszerűsített eljárás keretében ítéljék el. Ezzel egyharmadával csökkentheti a büntetését.

A nyilatkozatot a Medgidia város egyik közjegyzői irodája hitelesítette, ahol a vádlott előzetes letartóztatásban van.

Forrás: Libertatea

A Libertatea megszerezte a nyilatkozat másolatát és közzé is tette azt. E szerint a vád tényleges elismerése a nyilatkozat mindössze három sorát foglalja el: „Én, Pascu Matei-Vlad (...) a büntetőeljárási törvénykönyv 375. paragrafusának (2) bekezdése alapján kijelentem, hogy teljes mértékben elismerem az ellenem felhozott vádakat, a bírósági vádiratban bemutatott és leírt tényeket”. Ugyanebben a nyilatkozatban Pascu a tények elismerése következtében kéri, hogy „kizárólag a büntetőeljárás során beadott bizonyítékok alapján” ítéljék el.

Bár a törvény nem írja elő, a bűncselekményüket beismerő vádlottak gyakran azt is hozzáteszik, hogy sajnálják, amit tettek. Ezt nevezik „megbánó magatartásának”, és ez számít a büntetés mértékének meghatározásakor, mivel a bűnösség beismerése, amely „valódi megbánásból fakad, előrevetíti a visszaesés kockázatának csökkenését” – mutattak rá egy másik ügyben a Legfelsőbb Semmítő- és Ítélőszék bírái.

Vlad Pascu eddig egyetlen alkalommal sem mondta, hogy megbánta tettét, sem bűnösségének beismerésében, sem pedig azokon a ritka alkalmakon, amikor a tárgyaláson szót kapott, jegyzi meg a Libertatea. Ancuța Popoviciu bíró egyébként úgy döntött, hogy a május 23-ai utolsó tárgyaláson Vlad pascut vigyék be a tárgyalóterembe, hogy az utolsó szó jogán felszólalhasson.

Mennyi a kiszabható büntetés?

Adja megát a kérdés, hogy milyen előnyökkel jár a bűnösség beismerése? Vlad Pascu négy vádpontban áll bíróság elé: emberölés, testi sértés, pszichoaktív szerek hatása alatt történő járművezetés és baleset helyszínének elhagyása.

Mivel valamennyi bűncselekményét beismerte, ha elítélik, az egyes bűncselekményekre kiszabható büntetési tételek egyharmaddal csökkennek. Ennek megfelelően a gondatlanságból elkövetett kettős emberölésért Pascu 2 és 7 év közötti letöltendő börtönbüntetést kaphat. A bíróság már nem rendelhet el felfüggesztett büntetést, mivel az úgynevezett Anastasia-törvény a baleset idején, május 2-án már életbe lépett.

Ha bűnösnek találják, Vlad Pascunak az emberölésért kiszabott büntetéséhez hozzáadják a többi bűncselekményért megállapított büntetés egyharmadát. Mivel ezeket a bűncselekményeket is elismerte, az ezekért kiszabott büntetések is egyharmaddal csökkennek, az alábbiak szerint:

  • testi sértésért: 6 hónaptól 3 évig terjedő börtönbüntetés (vagy pénzbüntetés, mínusz egy egynegyed);
  • járművezetés pszichoaktív szerek hatása alatt: 8 hónaptól 3 év és 4 hónapig terjedő szabadságvesztés (vagy pénzbüntetés, mínusz egynegyed);
  • a baleset helyszínének elhagyása: 1 év 4 hónaptól 4 év 8 hónapig terjedő szabadságvesztés.

A balesetben elhunyt fiatalok szülei ügyvédeiken keresztül azt kérték, hogy Pascut ne gondatlanságból elkövetett emberölésért, hanem minősített emberölésért ítéljék el, amiért életfogytiglani börtönbüntetés vagy 15-től 25 évig terjedő szabadságvesztés jár, de az ügybe eljáró bíró elutasította a bűncselekmény jogi minősítésének megváltoztatására irányuló kérést, mivel a per már az egyszerűsített eljárásba lépett.

„Ott volt a lánya temetésén?”

A Fekete-tenger parti 2 Mai üdülőtelepen történt gázolás ügyében megtartott csütörtöki tárgyalás egyik legmegdöbbentőbb pillanata az volt, amikor a bíró megkérdezte az egyik elhunyt fiatal édesanyját, hogy ott volt-e a lánya temetésén. Az édesanya ugyanakkor szívszorító vallomást tett: elmondta, hogy a baleset után nem láthatta a lányát, akinek a holttestét lezárt koporsóban küldték el. Az anya szerint gyermeke „annyira össze volt törve, hogy fel sem lehetett öltöztetni”.

Ugyanakkor a gázoló Vlad Pascu ügyvédje ugyanakkor azzal irritálta a hallgatóságot, hogy többször is bankszámlaszámot kért az áldozatok hozzátartozóitól ahhoz, hogy védence átutalja a kártérítést.

Egy másik botrányos eset volt, amikor Vlad Pascu perének első, február 22-ei tárgyalása után a balesetben elhunyt egyik fiatal apja a tárgyalóteremből való távozásakor arról számolt be az újságíróknak, hogy a bírónő a fia hollétéről érdeklődött. „Megkérdezte tőlem, hogy itt van-e a fiam a teremben. Kérte a személyi igazolványát. Soha életemben nem láttam még ilyen bírót” – fakadt ki a férfi. Egy másik érintett szülő szerint Popoviciu felkészületlen volt és rágógumit rágott az ülés alatt.

Az Igazságügyi Felügyelet akkor bejelentette, hogy hivatalból kivizsgálja a mangaliai bíróság bírájának magatartását. Közlésük szerint megvizsgálják, hogy a pert levezető bíró áttanulmányozta-e a vádiratot a tárgyalás előtt, hogyan viselkedett a tárgyalóteremben, illetve fennáll-e valamilyen összeférhetetlensége ebben a perben.

Az Igazságügyi Felügyelet április 16-án jelentette be, hogy javasolja a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) fegyelmi ügyekben eljáró bírói szekciójának Ioana Ancuţa Popoviciu bíró hivatalból való felfüggesztését az ellene zajló fegyelmi eljárás lezárásáig. Ezt azzal indokolták, hogy „befolyásolhatja a fegyelmi eljárás pártatlan lefolytatását, és súlyosan alááshatja az igazságszolgáltatás tekintélyét”, ha Popoviciu folytatja a bírói tevékenységet.

A Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács április végén elutasította a Ioana Ancuța Popoviciu bíró hivatalából való felfüggesztését.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?