Magyarpéterfalván ünnepelte augusztus huszadikát Fehér megye magyarsága
A Balázsfalva közelében fekvő, hagyományokban gazdag Magyarpéterfalván szervezte meg idén a Fehér megyei RMDSZ a hagyományos Szent István-napi találkozót. A református templomban ökumenikus istentiszteletre, a kultúrotthonban ünnepi műsorra került sort.
A huszonegy éve folyamatosan megszervezett ünnepségen ezúttal is Fehér megye több magyarlakta települése képviseltette magát, így a 17 órától kezdődő istentiszteletre szép számban összesereglettek a hívek és zsúfolásig megtelt a templom. Magyarpéterfalva meghitt hangulatú református temploma a 13. században épült, a 15. században bővítették, tornya pedig 1913-ból való.
Az ökumenikus istentiszteleten igét hirdetett Makkai Dénes, a házigazda református gyülekezet lelkipásztora, Antal Zoltán tűri római katolikus plébános és Veres Ferenc László bethlenszentmiklósi unitárius lelkipásztor. A templomból az ünneplők díszmenettel átvonultak a kultúrotthonba.
Az ünnepségen jelen volt és köszöntőbeszédet mondott Kőrösi Viktor Dávid, Magyarország Kolozsvári Főkonzulátusának vezető konzulja és Benedek Zakariás parlamenti képviselő. A Fehér megyei RMDSZ-t Lőrincz Helga, Nagyenyed alpolgármestere képviselte, aki kihangsúlyozta: „Szent István ünnepe a legmegfelelőbb alkalom arra, hogy álljunk meg egy pillanatra, gondoljuk végig közös dolgaikat és úgy cselekedjünk mindannyian, hogy a következő évezredben is magyar és keresztény emberek éljenek Erdélyben”.
Lőrincz Konrád felenyedi református lelkipásztor méltatta Holányi Julianna festőművész tusrajzkiállítását. A nagyenyedi születésű, jelenleg Magyarországon élő képzőművész az alkotója annak a Fehér megyei mélyszórvány-templomokat ábrázoló gyűjteménynek, amelyet évente bemutatnak az augusztus 20-ai vándorünnepségen. A 2003-ban elkezdett sorozatot idén a magyarpéterfalvi református templom tusrajza gyarapította, melynek eredetijét az egyházközségnek adományozták. Ugyanakkor a Dr. Szász Pál Egyesület – két évtizedes hagyományának megfelelően – nyomtatott füzetek által népszerűsítette a gondos művészi igénnyel létrehozott alkotásokat.
Az ünnepség egyik fontos mozzanata a Fehér megyei RMDSZ Szent István-napi vándorzászlajának átadása volt, amelyet Búzásbocsárd képviselete vett át. Díszőrséget álltak az Aranyosszéki és Alsó-Fehér Vármegyei Huszár és Honfoglaló Hagyományőrző Egyesület huszárjai, akik minden nemzeti ünnepen hűséggel teljesítik ezt a megtisztelő feladatot.
Az ünnepség részeként a magyarpéterfalvi Hanga Néptánccsoport és a bethlenszentmiklósi Csillagszeműek Néptánccsoport örvendeztették meg színvonalas produkcióikkal a közönséget.
Az ünnepség utolsó része a szeretetvendégség volt, amelynek szimbolikus momentuma volt annak a kenyérnek a felszolgálása, ami abból a búzából készült, amit a megye magyar gazdái gyűjtöttek össze a Magyarok Kenyere program keretében.
CSAK SAJÁT