Szili Katalin: Szent István az egyetemes keresztény értékrend Európáját választotta
Szent István az egyetemes keresztény értékrend Európáját választotta, Nyugat-Európa viszont mára letért az értékelvű, évezredes útról – jelentette ki Szili Katalin miniszterelnöki főtanácsadó a felvidéki Révkomáromban, ahol ünnepi beszédet mondott az augusztus 20-i nemzeti ünnep alkalmából a helyi Szent István szobornál tartott megemlékezésen.
Szili Katalin felidézte Szent István életművét, majd II. János Pál pápa 1991-ben Budapesten elmondott szavait idézve azt mondta: államalapító királyunk valóban sziklára építette a haza házát, olyannyira, hogy ezen a magyarok még a zivataros századokban is képesek voltak megőrizni azt az alapot, amelyben mindig ott volt a szabadságvágy, illetve az önrendelkezésre és a függetlenségre való törekvés.
Hangsúlyozta, Szent István a keresztény hit alapjaira építve tudott stabil országot teremteni, Európát választotta, azt az Európát, amely egy értékvilágot is jelentett, az egyetemes keresztény értékrendet. Ma azonban a nagyvilágban ezek az értékek „átértelmeződtek”, és azt látni, hogy Nyugat-Európa országai letértek az értékelvű, maradandó értékeket vállaló, az évezredek alapjain nyugvó útról - tette hozzá.
„Európa politikai vezetői mintha nem értenék mai világunkat. Nem a békét képviselik, nem biztonságot adnak, hanem zsákutcás politikájukkal asszisztálnak a kitettség, a kiszolgáltatottság növeléséhez, az önfeladáshoz” – fogalmazott, megjegyezve, hogy a migrációs válság, a pandémia és a szomszédban dúló háború kezelésének kudarcos lépései csak súlyosbítják az évtizedek óta jelen lévő identitásválságot, és növelik az emberek kiszolgáltatottság-érzését.
A miniszterelnöki főtanácsadó elmondta: hisz abban, ha Európa vezetői nem is, de az európai csendes többség érti és tudja, hogy a biztonságot csak biztos alapokon lehet megőrizni, és így egyszer el kell jönnie annak a pillanatnak, amikor megszabadulunk a világunkat átható képmutatástól.
„Ezért is, és népeink biztonsága és békéje érdekében fontos számunkra a Kárpát-medence országainak összefogása, együttműködése, egy új, a hagyományos emberi értékeken nyugvó, európai súlypont megteremtése” – szögezte le Szili Katalin.
CSAK SAJÁT