Magyar nemzetiszínben világították meg a Brassó feliratot és a városházát
Augusztus 20., a magyar államalapítás és Szent István ünnepén kedden magyar nemzetiszínben világították meg Brassóban a Cenk oldalán található óriásfeliratot és a polgármesteri hivatal épületét – közölte Facebook-oldalán a helyi önkormányzat.
Mint megjegyzik, ezzel a gesztussal a magyar közösség Brassó fejlődésében játszott kiemelkedő szerepére szeretnék felhívni a figyelmet.
„Városunk a történelem során nemcsak fontos gazdasági és kulturális központ volt, hanem jó példával is elöljárt a három nemzeti közösség együttélésével mind a városban, mind pedig a várfalakon kívül, beleértve a bolgárszegi románokat, a bolonyai magyarokat és az óbrassói szászokat” – olvasható a polgármesteri hivatal Facebook-bejegyzésében.
Ugyanakkor emlékeztetnek, hogy az Országgyűlés 1991-ben döntött Magyarország három nemzeti ünnepéről, ezek közül az egyik augusztus 20., amely fontos nap az erdélyi és bánsági magyarok számára is.
A legutóbbi, 2021-es népszámlálás adatai szerint Brassó városában mintegy 11 ezer magyar él, a megyében pedig 28 ezren vallották magukat magyarnak a cenzus alkalmával.
A pontosság kedvéért megjegyzik még, hogy technikai okokból nem vízszintesen, a magyar nemzeti lobogónak megfelelően, hanem vertikálisan világították meg a Brassó feliratot és a városháza épületét, ugyanis a beépített világítással ez csak így volt lehetséges. Gesztusként minden esetre tiszteletre méltó.
A Brassói Polgármesteri Hivatal bejegyzéséhez hozzászólt a magyarellenességéről elhíresült és a szélsőségesen nacionalista Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) sorait erősítő Dan Tanasă is. A magyar ügyekben rendszeresen feljelentőként elhíresült politikus azt írta: „Csak a gonosz kegyencek képesek ilyesmit kigondolni és végrehajtani.” Véleményével sajnos nem maradt egydül, de sokan voltak olyanok is, akik történelmi tényekkel és demográfiai adatokkal tették helyre az AUR-os megmondóembert.
CSAK SAJÁT