banner_1YkOLHCC_CA most-van-itt-az-ido 970x250.png
banner_kTef5tIq_CA most-van-itt-az-ido 728x90.png
banner_kIoChhkY_CA most-van-itt-az-ido 300x250.png

Láthatatlan munka, de látható nők – az erdélyi valóságról és kihívásokról Csép Andreával 

„Remélem ez a cikk elég motiváló lesz egy nagymamának arra, hogy elküldje az unokájának azzal az üzenettel, hogy lehetsz te is nőként politikus” – zárja beszélgetésünket Csép Andrea Éva, az RMDSZ Maros megyei képviselője, a Nőszervezet ügyvezető elnöke. Mint mondja, Romániában a magyar politikusnő majdnem olyan ritka, mint a fehér holló, de legalább van, és fontos lenne mindinkább bemutatni azokat a nőket, akik nap mint nap az erdélyi magyar közösségekért dolgoznak. Fontos a jó példa a jövő generációja miatt is. A nemzetközi nőnapra készült interjúnkban a nők helyzetéről, a jelen problémáiról, a családon belüli erőszakról, az üvegplafonról és a lassú, de fontos változásokról beszélgettünk. 

– Milyen problémákkal küzdenek a nők 2025 Romániájában? 

Ugyanazokkal a gondokkal küzdenek a nők, mint évekkel ezelőtt. Egy pici előremozdulás mintha látszana, de még a hagyományos szerepekben képzeli el őket az össztársadalom. Megvannak még a túlnyomórészt női szakmák – főleg a gondoskodás, nevelés, oktatás területén –, itt a bérek is jellemzően alacsonyabbak, de az idős családtagok gondozása is inkább a nők feladata. 

A láthatlan munka néhány feladata | Illusztráció: Freepik

Kimutatott tény az is, hogy a láthatatlan munka (gyereknevelés, mosás, főzés, takarítás, bevásárlás, ügyintézés, idős családtagok gondozása) egy rendkívül nagy százalékát teszi ki egy nő hétköznapjának. Ezeket a munkákat, ha órabérben számolnánk ki, kiderülne, hogy egy nő naponta legalább másfél műszaknyi („normányi”) munkát végez – fizetés nélkül. 

A láthatatlan munka olyan típusú munkavégzés, amiért nem jár fizetés, sőt, gyakran köszönet sem – írja a lathatatlanmunka.hu. Bár román nyelvű oldalt nem találtunk, létezik egy magyarországi Láthatatlan Munka Kalkulátor, ahova beírhatjuk, hetente hány órát takarítunk, főzünk, kertészkedünk, mennyit foglalkozunk a gyerekekkel, ügyintézéssel és az idős családtagok gondozásával, a kalkulátor pedig óradíj alapján kiszámolja, hogy az elvégzett munkáért mekkora fizetés járna. Vagy mennyit kellene fizessünk, ha ezt a munkát más végezné helyettünk (takarító, bébiszitter, kertész stb.)

Abban látok előrelépést, hogy a mostani fiatal hölgyek már egy nyitottabb társadalomban nőnek fel, sokkal több kitörési lehetőségük van már és kíváncsian indulnak el olyan területeken is, amelyek eddig túlnyomórészt a férfiaké voltak. De a nők helyzete folyamatos odafigyelést igényel, és fontos, hogy ne csak nőnapkor és a nőkről szóló események kapcsán beszélgessünk a nők jelenlétéről, támogatásáról, hanem folyamatosan tegyünk a jobbításért.

– Mennyire van politikai akarat a nőket érintő problémák kezelésére?

– Az RMDSZ szempontjából azt látom, hogy a szervezet nyitott a női képviselet felé. A szuperválasztási évben a szavazóknak köszönhetően sikerült elérni, hogy egy hangsúlyosabb képviselete legyen a női nemnek az RMDSZ frakcióban is.

Amint azt a Maszolon is megírtuk, a 2024-es parlamenti választások után Románia parlamentjébe 101 nő jutott be, ez a testület 21 százalékát jelenti. Az európai átlag 33,4 százalék. 

Csép Andrea Éva parlamenti képviselő | Fotó forrása: RMDSZ

Meggyőződésem, hogy én is az erdélyi magyar nők hangja vagyok a parlamentben, mert ki tudom mondani azokat a témákat, amelyeket a nők élnek meg. Minél több nő van a döntéshozók között, annál jobban fel tudják hangosítani a nőket érintő problémákat. Ez azért is fontos, mert a társadalom több mint fele nő. Azokba a döntésekbe, amelyek minket is befolyásolnak, nekünk is bele kell szólni. Hangsúlyosabb női képviseletre lenne szükség, elindultunk egy úton, és ezt az utat folytatni kell. Ott kell legyünk úttörő nőként, hogy példaképként tudjunk szolgálni az utánunk következőknek. Úgy képzelem el, hogy mi vagyunk elöl az úttörők, akik a többi hölgynek szélesítik az utat.

Fontos, hogy legyenek bátor nők, akik el merik mondani problémáikat és megosztani tapasztalataikat, mert ez a törvényhozásban is sokat segít.

– Milyen konkrét intézkedések történtek az elmúlt években, amik előrébb viszik a nőket?

– Több olyan módosítás is történt az elmúlt években, amelyek segítik a nők helyzetét. Például az örökbefogadás kérdése, kimondottan a nők védelmében megemelt összegek, az in vitro megtermékenyítési program, betegszabadság a 12 év alatti gyermekek ápolására, foglalkoztató központok, meleg ebéd program, elsőbbség az üzletekben, hivatalokban a kismamáknak, gyerekkel lévőknek. Ezek nemcsak a nőket érintő változások, de a nőket hangsúlyosabban segítik.

A változás lassú a nők helyzetét tekintve | Fotó: Freepik

Ezen kívül a családon belüli erőszak esetében szigorítottunk a törvénykezésen, így azonnal biztonságot tudunk nyújtani az azonnali távoltartási rendelettel. A szexuális erőszak áldozatainak külön központokat létesítünk az ország több pontján, ahol szakszerű segítséget kaphatnak.

– Milyen terveik vannak a jövőre? 

Sokkal nagyobb hangsúlyt kell fektetni a prevencióra többféle szempontból is. A gyerekek esetében az értelmi szintüknek megfelelő egészségügyi oktatást és szexuális nevelést tartom fontosnak, például beszélni kell nekik a fogamzásgátlási lehetőségekről, a menstruációról, a szülésről, az abortuszról, hogy tisztában legyenek a döntéseikkel és a következményekkel. A leányanyák számát tekintve Románia az első Európában – meggyőződésem, hogy a gyerekek időbeni informálása, nevelése, oktatása segítene ezt megelőzni.  

Felnőttek esetében szükségesnek látom a prevenciós kampányok indítását, valamint a szűrőprogramok ingyenessé tételét. Nem normális például az, hogy csak 19 éves kor előtt ingyenes a HPV-oltás. Ezt is, valamint a szűrővizsgálatokat (pl. méhnyakrák – amiben a legtöbb nő meghal Romániában –, mellrák) elérhetővé kell tenni. Ha a női egészségre nem figyelünk oda, akkor nem lesznek anyukáink, nagymamáink, hanem csak csonka családok maradnak. Fontosnak tartom, hogy az egészségügyi szűrések ne csak időszakosan vagy kampányszerűen legyenek ingyenesek, hanem mindenki számára hozzáférhetőek legyenek. 

– Hova fordulhat egy nő segítségért krízishelyzetekben,  ha diszkrimináció éri a munkahelyén vagy akár az orvosnál?

– Munkahelyi diszkriminációt a megyei munkafelügyelőségnek (ITM) kell jelenteni, ez a hatóság ellenőrzi a munkaviszonyokat, a szabályok betartását, kivizsgálja az eseteket. Szexuális zaklatást a rendőrségnek kell jelezni. Fontos tisztában lenni azzal is, hogy mi minek minősül és nem hagyni, hogy többször is megismétlődjön. 

Ha az orvosnál élnek vissza valaki jogaival, akkor első lépésként az egészségügyi intézmény vezetőségéhez kell fordulni, esetleg az orvosi kamarának lehet jelenteni, hogy az illető nem végzi megfelelően a hivatását. Minden egyes esetben fontos, hogy bizonyítékkal tudjuk igazolni, hogy zaklatás vagy visszaélés áldozatai vagyunk. 


– Hova fordulhat egy nő segítségért krízishelyzetekben, ha családon belüli erőszak áldozata lett? Januárban például 10 ezer esethez riasztották a rendőröket. 

– Ezeket a jelentéseket több szempontból is érdemes vizsgálni. Nem biztos, hogy megnőtt a családon belüli erőszakos esetek száma, hanem inkább a hatóságokba vetett bizalom nőtt meg. A nők már jobban felismerik a helyzeteket és mernek segítséget kérni, ezért is lehet több feljelentés. Az is előfordulhat, hogy egy térségben felvilágosító kampányokat szerveztek, amelynek eredményeként megnőtt a bizalom, az informáltság, emiatt a nők többször kértek segítséget, ami a rendőrségi adatokon is megmutatkozik. 

Januárban 10 ezer esetet jelentettek | Fotó: Pixabay

A legveszélyesebb azonban az, hogy sokszor csak a jéghegy csúcsát látjuk a családon belüli erőszak tekintetében. Sajnos sokkal több nő esik áldozatául, mint amennyiről valóban tudunk. Minden alkalmat meg kell ragadni arra, hogy zéró toleranciát hirdessünk az erőszakkal szemben. Az áldozatokat pedig segíteni kell, nem hibáztatni őket. 

– Hogyan segíthetünk?

– Egy nagykorú személy kell az áldozat mellett legyen, hogy el tudjon járni, segíteni és támogatni tudja. Fontos, hogy ne éljünk vissza az áldozat bizalmával. Kérjük a hatóságok segítségét! Országos szinten több központ van már, amely különböző típusú szaksegítséget biztosít (jogi tanácsadás, gazdasági tanácsadás, pszichológus) az áldozatoknak. Segítőként, ismerősként fontos, hogy a bántalmazott számára elérhetőek legyünk, támogassuk, ne hagyjuk magára és biztosítsuk, ha szeretné megbeszélni a döntéseit, elérhetőek vagyunk. Ne engedjük, hogy egy erőszakos esetet egy legyintéssel elintézzenek. 

– Feltételezem, ehhez a társadalom változása is szükséges. Sok helyen mondják, hogy az „egy pofon nem pofon”.

– Nem fogadhatjuk ezt el. Minden nőtársamat arra bíztatok, hogy ne legyintsünk. Egy baráti társaságban sem lehet elfogadni, ha látunk két embert, akik bántalmazó kapcsolatban vannak és verbálisan bántalmazzák egymást. Ott helyben el kell mondani, hogy ez nem korrekt, már túllépi a kereteket, és nem fogadható el. Fel kell hívni a figyelmet arra, hogy ez már olyan ügy, amelyet rendőrségen kellene jelenteni. 

Én mindig a megelőzés híve vagyok, fontosnak tartom megbeszélni és közösen megoldani a problémákat. De vannak olyan esetek, amikor azonnal rendőrséget kell hívni. 

– Milyen esetekben kérhető távolságtartási végzés?

– Két esetben. Ha a rendőrség kiérkezik a tett helyszínére és meggyőződik arról, hogy életveszély van (egy kockázatfelmérő kérdőív alapján el tudják ezt dönteni), akkor kiállíthatják az azonnali vagy ideiglenes távoltartási rendeletet. Ezzel akár a saját lakásából is kitilthatják az erőszaktevőt. Ez a rendelet 72 óráig érvényes, ez után az áldozat a bíróságon kell kérje a távoltartási rendelet meghosszabbítását. Ez egy egyszerű kérvény, amit ki kell tölteni és beadni, de ebben is szívesen segítenek, ha szükséges. 

A távolságtartási végzés másik típusa a hagyományos/szokványos távoltartási rendelet, amelyet írásban kell kérvényezni, bizonyítékokat mellékelve és a bíróság dönt róla. A távolságtartási rendelet megszegése bűncselekménynek minősül: 6 hónaptól 5 évig terjedő szabadságvesztéssel büntethető. 

– Valódi megoldást jelent a távolságtartási végzés? 

– Igen. A távoltartási rendelet azt jelenti, hogy az illető nem mehet a gyerekekhez iskolába, az áldozat munkahelyére, nem hívhatja telefonon, és egy bizonyos távolságot be kell tartson. A rendelet rendkívül nagy biztonságot tud nyújtani az áldozatnak. 

Érdemes tudni a segélyvonalakról is, amelyek a nap 24 órájában minden nap hívhatók és a szakemberek igyekeznek segíteni a nem életveszélyben lévő áldozatoknak. Például abban, hogy mit tegyen, hova menjen, hogyan viselkedjen. Ez román nyelvű tanácsadás, de sikerült elérni, hogy a szakemberek között legyen egy magyar nyelvű hölgy is.

Általános segélyhívó: 112

Családon belüli erőszak segélyhívószáma: 0800 500 333

Gyermekek segélyhívószáma: 119 

– Hova fordulhat segítségért egy kiskorú anya? Például egy 14 éves lány, aki babát vár.

– Egy 14 éves leány egy nagykorú felügyelete alá tartozik. Az úgynevezett gyerekek telefonján (119) névtelenül is lehet jelenteni az ilyen eseteket (ez nem minősül feljelentésnek). Itt szakemberek segítenek az illető kiskorúnak abban, hogy megkapja a legfontosabb információkat. Egy várandósság megállapításához szükséges egy szakorvos is, de legalább a családorvostól, az iskolai asszisztenstől is kérhet segítséget a kiskorú. Ez egy nagyon összetett kérdés, nehéz általánosságban beszélni róla, mert egyedi esetek vannak.  

– Milyen alapítványok, segélyszervezetek vannak, amelyek kiemelten a nők problémájával foglalkoznak? 

– Több ilyen szervezet is van. A Nők Elleni Erőszak Elleni Mozgalom (NEEEM) oldalát érdemes követni. Meg kell említenem még a SensiBlue Alapítványát, valamint elindult egy program, a Venus, amelynek keretében védett házakat biztosítunk a családi erőszak áldozatainak. 

A Venus projektről IDE KATTINTVA tájékozódhat bővebben.

Csép Andrea mintegy másfél éve Kovács-Mester Szömér ügyvéddel elindította a Női Jogvédő Ügyeletet, amely a noijogvedougyelet@rmdsz.ro e-mail-címen érhető el vagy a 0725 109 757-es telefonszámon. 

– Mennyiben érzi az üvegplafonhatást a román politikában?

– Napoktól és helyzetektől függ, hogy mikor érzem és mikor nem, de inkább érzem az üvegplafon jelenséget. Nyolc éve vagyok parlamenti képviselő, ahhoz képest, hogy hol kezdtem és most hol tartok, úgy gondolom, hogy nem minden esetben van üvegplafon már. Ha valaki szakmailag fejlődik, képezi magát, kialakítja a kapcsolatrendszerét és kellő diplomáciával és nyitottsággal rendelkezik, akkor lehet női politikusként is fejlődni. 

Az üvegplafon kifejezés olyan esetekben használatos, amikor egy szakképzett személy előmenetele egy szervezet hierarchiáján belül csak egy bizonyos szintig lehetséges. Ennek lehet oka a hátrányos megkülönböztetés, nemi, faji, eszmei, stb. alapon. Ide tartozik a beszéd-, látás-, hallászavaros és más fogyatékos emberek behatárolt előmeneteli lehetősége is. 

A mai napig szembesülök azzal, hogyha egy nő mondta, az nem biztos, hogy úgy van, vagy legyintenek rá. Ellenben, ha egy férfi kolléga sokkal erélyesebben elmondja, akkor azt jobban megértik. De hogyha egy nő mondja határozottabban, akkor rámondják, hogy hisztizik. A megítélés szerint egy férfi így kiáll az igazáért, egy nő viszont hisztizik. Női politikusokként ezzel még szembesülünk és szembemegyünk. Azt érzem, hogy nagyon erősnek, határozottnak kell lenni női politikusként és sok esetben kétszer-háromszor annyit kell dolgozzunk, hogy kiálljunk az igazunkért, mint a férfi kollégák.

Fontos lenne a hangsúlyos képviselet | Fotó: Freepik

– Hogyan lehetne bátorítani a nők szerepvállalását a közéletben és a politikában?

– Nagyon fontos, hogy legyenek pozitív, követendő példák és kellő nyitottság a női közéleti szereplők részéről, hogy akár mentorálják az új kolléganőket. Az RMDSZ Nőszervezetében több olyan programot is elindítottunk, amellyel segítjük a nők közéleti szerepvállalását, például képzéseket szervezünk az önkormányzatokban dolgozó nőknek. 

Fontos lépés volt az is, hogy az önkormányzatokban kötelező női képviselőnek lennie. Így ők is beleláthatnak és beleszólhatnak az intézmények munkájába, a helyi közösségek életébe és ezáltal jobbítani tudják azokat.  

A folyamatos odafigyelést, az együttműködést nagyon fontosnak tartom, megerősítve a közösségépítésben való részvételt a közösségi szerepvállalással. A Nőszervezetben a következő időszakban is nagy hangsúlyt fektetünk arra, hogy bátorítsuk, képezzük ezeket a nőket, hogy merjenek nagyobb felelősséget vállalni és fellépni a következő lépcsőfokra is.

Támogatni kell egymást | Fotó: Freepik

Nagyon jól esik az oktatási intézmények nyitottsága, akik meghívnak, hogy diákoknak meséljek arról, milyen Romániában női politikusnak lenni. Fontosnak tartom erről beszélni, mert Maros megye első női parlamenti képviselője vagyok, hiszem, hogy ez a „különcség” példa is lehet a fiatalabb generációnak. 

Meggyőződésem az, hogy nagyon sok értékes, okos nő van körülöttünk, akiknek lehetőséget kell biztosítani. Ki kellene emelni és megmutatni a közösségeink csendben munkálkodó tagjait. Példaként állítani azokat az erdélyi magyar nőket, akik nap mint nap – az élet bármilyen területén – az erdélyi magyarság közösségeiért dolgoznak.


– Szülőként mit tehetünk azért, hogy a következő generációnak jobb legyen?

– Egyértelmű: neveljük olyan megértő, kiegyensúlyozott, békés családi légkörben a gyerekeinket, ahol biztonságban érzik magukat, ahol tudják, hogy a család a töltekezés és a bizalom helyszíne. Olyan értékek mentén neveljük őket, amelyek a kölcsönös tiszteletre tanítják őket. Ebben példát is kell mutatnunk nekik. 

Arra kell bátorítani a fiatalokat, hogy olyan szakmát válasszanak, amiben igazán jók lehetnek. Ebben segíteni lehet őket: időben felmérni, milyen típusú képességeik, készségeik vannak és a választáskor ez legyen a meghatározó, ne az, hogy mi számít fiús vagy lányos szakmának. Bíztatni kell őket, mellettük lenni. Szülőként az a dolgunk, hogy úgy igazgassuk a gyerekeink útját, hogy felelősségteljes felnőttekké váljanak, akik tisztelik a körülöttük lévőket. Tiszteletet adnak, és ezáltal tiszteletet is fognak kapni. 

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?