Közösségi hackathon: újra megtöltenék élettel a csíkszeredai Petőfi utcát

Csíkszereda emblematikus utcájának adna új funkciókat, szerepeket a város polgármesteri hivatala partnerségben a The House Egyesülettel, a KOHÓ szakmai munkacsoporttal és nem utolsósorban a város lakóival együttműködésben. Közösségi hackathont hirdetnek azzal a felhívással, hogy „mit szeretnél látni a Petőfi utcában?”.

A közösségi hackaton során 30-50 ember öt-hétfős csoportokba tömörülve 48 órán át, egy mentor folyamatos felügyelete mellett megoldási javaslatot dolgoz ki egy adott problémára. Ez idő alatt a kiinduló ötlet folyamatosan változhat, így az is megtörténhet, hogy a kidolgozott projekt egy sokkal tágabb problémára nyújt majd megoldást. A mentorok dolga a kreatív, kritikai és problémamegoldó gondolkodás erősítése a résztvevőkben – tájékoztatott kedd délelőtt Korodi Attila polgármester és Szilágyi Levente, a The House Egyesület vezetője a Petőfi utcában.

A szerző felvételei

„Össze sem tudom számolni, hányszor hallottam a helyi fiataloktól, hogy nem akarnak Kolozsvárról hazajönni Csíkba, mert itt nincs semmi. Én ebben nem hiszek, de hogy ha nincs semmi, akkor meg kell csinálni. A hackathon egy szókapcsolat: a hacking marathon kifejezésből jött létre. A hacking, hackerek szóval kapcsolatban vannak negatív asszociációk, de ez ebben az esetben egyáltalán nem ezt jelenti. Hackelni annyit tesz, hogy a megszokottól eltérően gondolkodunk, és nem fogadjuk el azt, ami most van. És azért maraton, mert azt tűztük ki célul, hogy egy folyamatban jussunk el valamilyen eredményig, ezt pedig nem kellene megszakítanunk más tevékenységgel. Ezért is a tervek szerint május 10-én, péntek délutántól május 12-ig, vasárnap délelőttig tartjuk a maratont” – részletezte Szilágyi Levente.

Hozzátette, az ötletelés minden korosztálynak szól, kezdve a gyermekektől, a tinédzsereken át a fiatalokig, idősekig. Koncertek, kocsmák, gyermeksétáltatás, zöld övezet, idősek sétálása. A cél, hogy a Petőfi utca olyan hely legyen, ahová a városlakók szívesen látogatnak ki minden nap. Mint elhangzott, a KOHÓ szakmai csoport tagjai is segítenek majd a munkában, szakmai tudásukkal, és az Észtországban szerzett tapasztalataikkal erősítik a hackathont.

Korodi Attila polgármester és Szilágyi Levente, a The House Egyesület vezetője

„Olyan eszköztár behozatalán kezdtünk gondolkodni, amellyel a közösség, és azok, akiknek fontos a Petőfi utca, bekapcsolódva segítenek a döntések meghozatalában, illetve az itteni vállalkozóknak kreatívabban gondolkodni a Petőfi utca történetének kihívásain. Ezért döntöttük el, hogy hackathont hirdetünk a Petőfi utcáért, amely nemcsak a szakmának, hanem mindenkinek szól, bulizni vágyó fiataloknak, vállalkozóknak, vagy éppenséggel azoknak, akik ismerik az utca épületeinek történelmi jelentőségét” – mondta Korodi Attila.

A közösségi hackaton meghirdetésének ötlete onnan jött, hogy a Petőfi Sándor utca az egyetlen, amely nagymértékben őrzi a város 20. század eleji arculatát. A 2013-ban felújított sétálóutcában sorra zárnak be az üzletek, szórakozóhelyek. A kezdeményezők tájékoztatása szerint több helyi vállalkozó is jelezte, hogy megoldást kellene találni arra, hogy a városlakók újra szeressenek ott sétálni, illetve a turistáknak is legyen célpont ez az utca.

A polgármester elmondta, hogy az első lépést a város már megtette, a Petőfi utcai teraszokra vonatkozó szabályzót átírták, így nemcsak nyáron, hanem az év más időszakaiban is nyitva tarthatnak, és remélhetőleg élettel telnek meg a közteret. Mint mondta, ennek közvetetten része volt a Csíki Moziban a rendszeres vetítések bevezetése is. „De ez mind kevés. Sokkal több kell ide, hogy az életszerű, régen jól működő utcai világot vissza tudjunk hozni” – részletezte a polgármester.   

Miután a közös gondolkodásban részt venni kívánó személyek regisztráltak a május 10-i előeseményre. A jelenlévők megismerkednek a hackathon módszertanával, és kiderül, hogy mennyire elkötelezettek, mennyire szeretnének bekapcsolódni a város körforgásába. A hackathon alatt kidolgozott projekteket június 19-én 14 órai kezdettel mutatják be a városlakóknak, ekkor kiértékelik és díjazzák is a legjobbakat. A projektek megvalósításában a város partnerséget vállal, illetve ha születik olyan projekt, amelyet a város száz százalékban megvalósíthat, azt belefoglalják a jövő évi költségvetésbe.   

Április 11-én, a magyar költészet napján Csíkszereda lakói plakátokra figyelhettek fel a város utcáin, illetve szórólapok kerülhettek kezükbe a Petőfi utcában és közelében lévő vendéglátó- és kereskedelmi egységekben. Ezeken betűrejtvény szerepelt, amelyből több mint 20 Petőfi Sándor-verscímet olvashatott ki a megfejtő. Ez tulajdonképpen egy verseny, a szórólapokon látható QR-kód egy regisztrációs oldalra vezet, ahol az érdeklődök jelezhetik részvételi szándékukat a Petőfi utcai hackathonon. Az első regisztráló, aki a legtöbb verscímet megtalálja a rejtvényből, NyárON Szereda fesztiválbelépőt nyer.  

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?