banner_qpmMZsMg_970x250 eurotrans.webp
banner_PT5K3wNG_728x90 eurotrans.webp
banner_kNLLfvE0_300x250 eurotrans.webp

Kolozsváron ülésezik az SZKT – Pénteken dönt az RMDSZ az államfőjelöltjéről

Szeptember 6-án, pénteken a kolozsvári Kreatív Iparágak Regionális Kiválósági Központjában (CREIC) ülésezik az RMDSZ miniparlamentjének is nevezett Szövetségi Képviselők Tanácsa.

A 11 órakor kezdődő kolozsvári ülésén jelenti be az RMDSZ az államelnökjelöltjét, akiről az SZKT dönt. Az előző SZKT-ülésen többen is Kelemen Hunort, az RMDSZ elnökét nevezték meg lehetséges jelöltként. Csoma Botond, a Szövetség szóvivője többször is úgy fogalmazott, Kelemen Hunor „a főesélyes” arra, hogy „harcba küldjék” a választáson. „Hiteles és szerintem a legmegfelelőbb jelölt. (…) Úgy gondolom, hogy jó lenne, ha ő indulna a választáson” – mondta.

A június 9-ei helyhatósági és európai parlamenti választást követően 27-én megtartott legutóbbi SZKT-ülésen Antal Árpád, az Országos Önkormányzati Tanács elnöke és sepsiszentgyörgyi polgármester úgy fogalmazott: „Mi a szüleinktől, nagyszüleinktől azt tanultuk, hogy magyarként ebben az országban kétszer többet kell dolgoznunk azért, hogy érvényesülhessünk, de most megmutattuk azt is, hogy a szavazatunk is kétszer többet ér: erősítettük a közösséget és gyengítettük a magyarellenességet”. Meglátása szerint az államelnök-választáson is kell legyen egy magyar hang, mert Romániában nem lehet megkerülni a magyar közösséget, amely itthon tervezi a jövőjét, és ezt „a magyar jövőképet a leghitelesebben a szövetségi elnök tudja képviselni”, fogalmazott.

Fotó forrása: RMDSZ

Ugyanakkor Tánczos Barna szenátor az mondta, az SZKT „kitapsolta”, hogy ki legyen az RMDSZ államelnökjelöltje, egyértelművé téve, hogy meglátása szerint Kelemen Hunornak kell indulnia az RMDSZ részéről az elnökválasztáson.

Mint ismert, Romániában november 24-én tartják az államfőválasztás első, december 8-án pedig a második fordulóját (december 1-jén, a román nemzeti ünnepen a parlamenti választásokat rendezik meg).

A múlt héten nyilvánosságra hozott közvéleménykutatás eredményei szerint a rendszerváltás óta példátlanul szoros versenyre lehet számítani. A november 24-i első fordulóból 20-25 százalékos támogatottságú jelöltek kerülnek be a december 8-ai második körbe.

Egyetlen jelölt, a várhatóan függetlenként induló, de indulásának hivatalos bejelentésével még mindig kiváró Mircea Geoană, a NATO távozó főtitkárhelyettesének támogatottsága haladja meg a 20 százalékot, de az ő esetében is meglepetés lesz, ha átlépi a 25 százalékot – közölték az elemzők.

A második helyen Marcel Ciolacu szociáldemokrata miniszterelnököt mérik 17–19 százalékkal, vagyis feleannyi voksra számíthat, mint pártja. Őt azonban egyre jobban megközelíti Elena Lasconi, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) nyáron megválasztott elnöke 15–16 százalékkal, de akár a szélsőségesen nacionalista George Simion vagy Diana Soșoacă is bejuthat a második fordulóba, hiszen mindketten 13–14 százalék körül állnak.

Az Inscop közvéleménykutató cég felmérése szerint Nicolae Ciucă, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke – pártja támogatottságától messze lemaradva – immár 10 százalék alá csúszott.

Az elemzők szerint az elnökválasztás kimenetelét a külföldre telepedett románok dönthetik el, akiknek a politikai opcióit nem mérik a belföldi közvélemény-kutatások. A legutóbbi elnökválasztáson csaknem egymillió román állampolgár szavazott külföldön, ami az érvényes voksok akár 7–10 százalékát jelentheti.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?