Kiskereskedők: az 5 literes palackokat miért bízták a véletlenre?
Sürgősen be kell kerülniük a szeszes, a desztillált vizes és az 5 literes PET-palackoknak a betétdíjas rendszerbe, annak jobb működése érdekében – jelentette ki a kis- és közepes kereskedők országos szövetségének (ANCMM) alelnöke, Feliciu Paraschiv a téma kapcsán szervezett konferencián.
„Bevallom, hogy az elején egy kicsit elleneztük a rendszert, mert tudtuk, hogy valami nagyon nehéz következik, de megszoktuk, és már nem tudjuk elképzelni másképp. Nem hiszem, hogy van olyan komoly, hosszú távon tervező kereskedő, aki nem hajlandó beilleszkedni, vagy aki nem akar részt venni a rendszerben, ezért a legutóbbi, szövetségen belüli megbeszéléseken nagyon elgondolkodtunk azon, hogy mit tehetnénk a rendszer működésének javítása érdekében. Arra a következtetésre jutottunk, hogy sürgősen be kellene venni a visszaválthatók közé a szeszes és desztillált vizes PET-palackokat, amelyek tiszta csomagolások, és nem értjük, miért nincsenek benne a rendszerben” – javasolta a kis- és közepes kereskedők országos szövetségének (ANCMM) alelnöke a betétdíjas rendszerről szervezett konferencián, ahol a RetuRo, a gyártók, a kiskereskedők, szövetségek, a környezetvédelmi cégek, a közigazgatási-területi egységek és a központi hatóságok képviselői vitáztak, számol be az Agerpres.
Az alelnök hozzátette, úgy véli, nagyon egyszerűen, egy miniszteri rendelettel meg lehet tenni, amit javasolt, türelmi időt hagyva. „Ugyanakkor nem értem, hogy az 5 literes csomagolásokat miért bízták a véletlenre. Talán meg kellene találni a kézi gyűjtés egy olyan változatát, ahol átveszik ezeket” – mondta el másik javaslatát.
Mint mondta, azt is, szeretnék, ha a RetuRO javítana a begyűjtés gyakoriságán. Kifejtette, a betétdíjas rendszer három összetevőből áll: az egyik összetevő a RetuRo, amely elvégez egy munkát, amiért fizetséget kap, a második összetevőt a gyártók jelentik, „akik fizetnek ezért a rendszerért, és ha a rendszer nem létezne, akkor még többet fizetnének”. A harmadik összetevő pedig a kiskereskedőké, akiknek másfél évvel ezelőtt nem volt semmi kötelezettségük e téren, most pedig minden munkát el kell végezniük ingyen, hiszen a kezelési díjnak csak a költségeket kell fedeznie. „Ami azt jelenti, hogy önkéntes alapon, haszon nélkül kell működnünk. Ha a RetuRo elégedett, és a számok nagyon jók, az azt jelenti, hogy nagyon jól végezzük a munkánkat” – mutatott rá a szakmai szövetség alelnöke.
CSAK SAJÁT