Szintet lép a betétdíjas rendszer: egy negyedik csomagolástípus is visszaváltható lesz
Szintet lép a betétdíjas visszaváltási rendszer, és egy új italcsomagolási kategória kerül be a visszaválthatók közé: az újratölthető üveg – jelentette be Mircea Fechet környzetvédelmi miniszter csütörtökön, írja az Agerpres.
A betétdíjas rendszer „mára elérte azt az érettségi szintet, amely lehetővé teszi egy negyedik csomagolási kategória, a többször használható csomagolás bevezetését”, az erről szóló kormányhatározat tervezete két héten belül közvitára kerülhet – mondta Mircea Fechet környezetvédelmi, vízügyi és erdészeti miniszter csütörtökön egy konferencián.
Kezdetnek csak az üveg tartozik az új kategóriába, „nem beszélnék másról”, fogalmazott a miniszter. Elmondta, már másfél évvel ezelőtt is felmerült az ötlet, de akkor arra a következtetésre jutott, hogy az újratölthető üveg bevezetése túlbonyolítaná az amúgy sem világos rendszert. Elmondta, vizes, sörös, üdítőitalos üvegek lennének beválthatók és újratölthetők, de meggyőződése, hogy „sok más ital is palackozható többször használható csomagolásba”.
„Nagyon nagy a különbség egy begyűjtött, összetört, szétválogatott, kezelt, beolvasztott, új csomagolássá formált palack és egy olyan között, amelyet elviszünk a gyártóhoz, kimossák és újra használják, ha jól tudom, akár 60-szor is” – mutatott rá Fechet.
Át kell alakítani az automatákat
A betétdíj értéke valószínűleg hasonló lesz, jegyezte meg a miniszter. Arra is kitért, hogy „több gyűjtőautomatát valószínűleg úgy kell majd átalakítani, hogy a többször használható csomagolásokat is fogadni tudja, hisz nem szeretnénk, ha azok összetörve végeznék”. Hozzátette, „ez egy előrelépés, és nincs okunk arra, hogy ne legyünk ambiciózusak ezen a téren is”.
Elmondta a betétdíjas rendszer a hozzáférhetőség és a gyűjtőpontok száma tekintetében egyik hétről a másikra növekszik, bár vidéken még mindig vannak fennakadások, és csalások is még mindig előfordulnak, de bízik azok szakmaiságában, akik küzdenek ezekkel a problémákkal.
A miniszter csütörtökön a PRIAevents által szervezett PRIA Environment konferencián beszélt, ahol a téma a betétdíjas rendszer Romániában, és a RetuRO Rt., a gyártók, a kiskereskedők, szövetségek, a környezetvédelmi vállalatok, a közigazgatási területi egységek és a központi hatóságok képviselői vitáznak.
A csomagolások 87 százalékát begyűjtötték idén
Több mint egymilliárd betétdíjas csomagolást gyűjtöttek be az év első három hónapjában Romániában, ezek több mint 90%-át már újra is hasznosították – számolt be a konferencián Gemma Webb, a RetuRO vezérigazgatója és elnöke.
„A RetuRO-val most kezdjük tevékenységünk második évét. Még mindig nagyon fiatal vállalkozás vagyunk, de rendkívüli sikereket értünk el. Ha az idei év első három hónapját nézzük, több mint egymilliárd csomagolást gyűjtöttünk össze – üveget, műanyagot és alumíniumot. Ez az ebben az időszakban piacra került csomagolások 87%-át jelenti, és ezek több mint 90%-át már újra is hasznosították. Az újrahasznosítás teljes nyomon követhetőséget is jelent – pontosan tudjuk, hová kerül a termék a romániai piacon, kivéve az üvegeket, amelyek egy részét exportálni kell, mivel még nincs meg a szükséges kapacitásunk Romániában. Ennek ellenére elmondhatjuk, hogy egy teljes mértékben működő körforgásos gazdaság jött létre az országban ezekre a termékekre nézve. Ha az elmúlt nyolc hónapot nézzük, a piacra került csomagolások több mint 80%-át gyűjtöttük be, és ezek több mint 90%-a újrahasznosításra is került – ez fantasztikus eredmény” – hangsúlyozta Webb.
A RetuRO képviselője szerint jelenleg tíz romániai fogyasztóból hét rendszeresen visszaváltja az italcsomagolásokat.
„98%-os ismertséget mértünk, és ebből több mint 70% rendszeresen használja is a rendszert. Környezetvédelmi szempontból ez hatalmas siker, gazdasági szempontból szintén, hiszen már hét létesítményt építettünk ki, amelyek több mint 800 embert foglalkoztatnak, és ezek körül egész iparágak alakultak ki, így a helyi közösségek gazdaságilag is profitálnak” – mondta Gemma Webb. Úgy látja, Románia rendszere az élvonalba tartozik, és az év végére még látványosabb eredmények várhatók.
Hozzátette: 2025-ben a RetuRO céljai között szerepel a rendszer kiterjesztése a vidéki térségekre, valamint a kisboltok aktívabb bevonása az SGR működtetésébe.
„Egy másik célterület 2025-re a hatékonyság növelése a létesítményekben és az eszközökben – több automatizálás, jobb újrahasznosítási arány és jobb anyagminőség. Jelenleg körülbelül 90%-os tisztaságot értünk el, ezt szeretnénk 95%-ra javítani, hogy még legyen szennyezett” – tette hozzá Webb.
Nyitókép: illusztráció, kép forrása: Tega
CSAK SAJÁT