Fechet: az italcsomagolások 80 százalékát begyűjtötték idén
A forgalomba kerülő italcsomagolások 80 százalékát begyűjtötték az idei év első három hónapjában, jelentette ki kedden Mircea Fechet környezetvédelmi, vízügyi és erdészeti miniszter. Elmondta, a siker az, hogy nemcsak a gyűjtőpontokig jutottak a csomagolások, hanem az újrahasznosító üzemekbe is.
„Románia tisztább, mint egy vagy két évvel ezelőtt. (...) Ha a tavalyi adatokat nézzük: több mint 3 milliárd csomagolást gyűjtöttünk össze” – számolt be Mircea Fechet miniszter a betétdíjas visszaváltási rendszer eredményeiről, írja az Agerpres. Fechet kiemelte, hogy a visszaváltott csomagolások az újrahasznosító üzemekbe is eljutottak.
„Ha megnézzük az idei év első három hónapját, akkor azt látjuk, hogy ezek azon hónapok hosszú listájába illeszkednek, amikor nagyon jó volt a begyűjtési arány. Amikor jó begyűjtési arányról beszélek, úgy értem, hogy a forgalomba hozott csomagolások több mint 80 százalékát visszaváltják. Úgy gondolom, hogy ilyen ütemben a szemét, amit még mindig látunk a természetben, végül csak emlék marad, csak régi fényképeken vagy a számítógépes képeken láthatjuk, de a természetben már nem, ami rendkívüli dolog” – mondta Mircea Fechet a Tavaszi nagytakarítás Romániában című konferencián, amelyet a DC Media Group szervezett.
Hangsúlyozta, hogy a csomagolások jó begyűjtése nem jelenti a probléma megoldását, mivel „a PET-ek a vizek által minden tavasszal szállított hulladéknak csak kis részét teszi ki, de mégis azt jelentheti, hogy Románia jó úton halad e téren”.
Hozzátette, hogy a betétdíjas rendszert kezelő RetuRO vállalat több ezer új munkahelyet és több tízmillió eurós beruházást is hozott: beruházásokat a begyűjtés, az újrahasznosítás, az automata begyűjtőberendezések gyártása és telepítése, mindezen berendezések karbantartása terén egyebek mellett. Úgy véli, a RetuRO bebizonyította egyrészt azt, hogy Romániában is lehetséges, ami nyugat-európai országokban, másrészt pedig azt, hogy „egyszerre lehet tisztább környezetünk és gazdasági növekedésünk”.
Kapcsolódó
Elmondta azt is, hogy amennyiben a célok egyre ambiciózusabbak és teljesülnek, ez alacsonyabb költségeket eredményez. „Egy dolog az újrahasznosítható anyagokat a hulladéklerakóba szállítani, és adót fizetni ezek után a mennyiségek után (…), és más az a helyzet, amikor ezek a mennyiségek az újrahasznosító üzemekbe kerülnek, és bevétel keletkezik e mennyiségek értékesítéséből” – tette hozzá a miniszter.
Megjegyzte, megérti, hogy „az ambiciózusabb polgármesterek, azok, akik jobban részt vettek ebben a folyamatban, valamilyen módon előnyben részesülnek azon polgármesterek kárára, akik még nem fordítottak elég figyelmet a jelenségre. Ezt mi is érezzük a minisztériumban. Tudunk olyan helyzetekről, amikor ezek a mennyiségek egyik településről a másikra vándorolnak, és bizonyos önkormányzatoknak kedveznek mások kárára, de úgy gondolom, hogy ezek a dolgok idővel maguktól egyensúlyba kerülnek”.
CSAK SAJÁT