Föld napi üzenetek: Románia stratégiai célkitűzése egy rugalmas, zöld energiarendszer
A biztonságos és fenntartható energiarendszer már nem opcionális cél, hanem globális prioritássá kell válnia – jelentette ki a Föld napja alkalmából közzétett keddi üzenetében az ügyvivő államfő, aki szerint Románia stratégia célkitűzése egy olyan rugalmas energiarendszer létrehozása, amelyben a gazdasági fejlődés és a környezetvédelem nem kizárják, hanem támogatják egymást. Mircea Fechet környezetvédelmi miniszter azt emelte ki, a Föld napja idei témája „arra akar figyelmeztetni, hogy a Föld nemcsak az otthonunk, hanem az erőnk is. Ezért a környezetbe való befektetés nem kiadás, hanem befektetés az életbe”.
Ilie Bolojan szerint a tiszta környezet az életminőség, az egészség és a társadalom fenntartható fejlődésének alapvető előfeltétele. Emlékeztetett: a Föld napjának idei témája – A mi erőnk, a mi bolygónk – azt hangsúlyozza, hogy közvetlen kapcsolat van az erőforrásokkal, különösen az energiával való gazdálkodásunk és a bolygó jövője között. „A biztonságos és fenntartható energiarendszer már nem opcionális cél, hanem globális prioritássá kell válnia” – olvasható az elnöki hivatal honlapján közzétett üzenetben, idézi az Agerpres.
Bolojan felidézte, hogy az elmúlt egy évben Romániában hatályba lépett az új erdészeti törvény, bővült és tökéletesedett a betétdíjas visszaváltási rendszer, illetve előrelépések történtek a környezeti nevelés terén. Emellett folytatódott a zöld energiára való átállás is.
Az ügyvivő államfő úgy vélekedett: párbeszéddel és a közös fellépéssel a hatóságok, az üzleti szféra és a civil társadalom képes egy olyan rugalmas energiarendszer megvalósítására, amelyben a gazdasági fejlődés és a környezetvédelem nem kizárják, hanem kölcsönösen támogatják egymást. „Ez Románia stratégiai célkitűzése, amelynek eléréséhez feltétlenül le kell küzdeni a nézetkülönbségeket és a logisztikai akadályokat” – írta üzenetében.
Bolojan kitért arra is, hogy Románia jelentős természeti erőforrásokkal rendelkezik, amelyek észszerű felhasználásáról hatékony terveket kell kidolgozni. „Járuljunk hozzá nap mint nap mindannyian a felelős döntéseinkkel a természet védelméhez” – zárta üzenetét az ügyvivő államfő.
Mindannyiunk felelősségét emelte ki Mircea Fechet környezetvédelmi miniszter is keddi Föld napi üzenetében. Úgy látja, a Föld napja idei témája „arra akar figyelmeztetni, hogy a Föld nemcsak az otthonunk, hanem az erőnk is. Ezért a környezetbe való befektetés nem költség, hanem befektetés az életbe”.
Elmondása szerint „a környezetvédelmi minisztériumban továbbra is olyan megoldásokra összpontosítanak, amelyek kivétel nélkül minden romániai lakosnak tiszta és biztonságosan fogyasztható vizet biztosítanak mind a Szárazság sarkon (Botoșani megye), mind az Olténiai Szaharában (Dolj megye)”.
Kapcsolódó
„A víz- és csatornahálózatok bővítésébe történő beruházásokra is összpontosítunk az országos helyreállítási terv (PNRR) forrásaiból, mivel egy ilyen rendszer nemcsak csövek és csapok összessége, hanem higiéniát, egészséget és méltóságot jelent, gondoskodik a környezetről. Mindezek a beruházások folytatódnak, és remélem, hogy a központi szinten tett erőfeszítések helyi szinten is folytatódnak a régi infrastrukturális problémák orvoslására, és hogy ne ismétlődjön meg a jelenlegi helyzet, amikor a kezelt víz közel felét elveszítjük, mielőtt a csapig eljutnának” – fejtette ki a miniszter, idézi a News.ro.
Fechet szerint „az elsivatagosodás mellett a műanyag a talajok legnagyobb ellensége”, hiszen az erdőn, mezőn eldobott műanyag több száz év alatt bomlik le, ezalatt a tőle „fulladó” talaj egyre szegényebbé válik. „A műanyag újrahasznosítása nem hóbort, hanem a minket életben tartó Föld iránti gondoskodás. Ezért nagyon örülök annak, hogy milliók felismerték, hogy a betétdíjas rendszer (SGR) nem csak arról szól, hogy összegyűjtjük a palackokat és visszakapjuk a pénzt, hanem a tiszteletről, a jövő iránti felelősségről” – tette hozzá a környezetvédelmi miniszter.
CSAK SAJÁT