Kétmillió lej Hargita megyei középiskolások zöld oktatási programjára

Közel 300 Hargita megyei diákot érint a Hargita Megyei Főtanfelügyelőség Európai Unió által finanszírozott, INSERT „Zöld gyakorlat, a jövő gyakorlata” elnevezésű projektje. A mintegy 2,5 millió lejből megvalósuló, két éves program során két szakközépiskola diákjai sajátíthatnak el fenntartható fejlődés és zöld készségek fejlesztését célzó készségeket.

A csíkszeredai Kájoni János Szakközépiskola és a gyergyószentmiklósi Batthyány Ignác Technikai Kollégium a két kedvezményezettje annak a 24 hónapos projektnek, amely 2025. január 1-től 2026. december 31-ig tart, és az Európai Unió társfinanszírozásában valósul meg. Az INSERT elnevezésű, a 2021-2027-es európai uniós költségvetési időszakra vonatkozó Oktatási és foglalkoztatási programon keresztül támogatott program, 2,46 millió lejes költségvetéssel zajlik majd, amelyből 2,09 lej uniós társfinanszírozás.

A Kájoni János Szakközépiskola a projekt egyik partnerintézménye | Fotó: Csíkszereda városháza

A Hargita Megyei Főtanfelügyelőség által koordinált projekt 265 tanulót érint a két partnerintézményből, akik 3. és 4. szintű képesítéssel rendelkeznek: gazdasági technikus, kereskedelmi technikus, idegenforgalmi technikus, közigazgatási technikus, beszerzési és szerződéskötési technikus, multimédia technikus, pincér (pincér), vendéglátóipari eladó, állatorvosi technikus.

Az INSERT gyakornoki helyeket szervez, és a szakképzés és a műszaki oktatás népszerűsítését célozza, társadalmi-szakmai fejlesztő foglalkozásokat és a fenntartható fejlődést és a zöld munkahelyeket elősegítő intézkedéseket tartalmaz. A cél az, hogy a projekt végére legalább 240 részt vevő tanuló szerezzen képesítést a szakmai gyakorlat és a minősítő vizsgák után.

A Hargita Megyei Főtanfelügyelőség által a Maszol részére elküldött sajtóanyag szerint az INSERT a következő előnyöket kínálja a beiratkozott hallgatóknak:

  • szakmai gyakorlat a partnercégeknél;
  • tanulónként 500 lejes ösztöndíj
  • minden gyakorlócsoport számára egy-egy versenyt
  • kilenc fenntartható-fejlődési szeminárium, kilenc zöldítési akció és négy kerekasztal-beszélgetés a fenntartható fejlődésről és a zöld készségekről
  • catering és promóciós anyagok a szemináriumok résztvevői számára;
  • kilenc bemutató tevékenység;
  • pályaorientációs foglalkozások;
  • részvétel az INSERT Kézműves Vásáron - szállással, étkezéssel és vonzó tevékenységekkel;
  • a célcsoport tanulóinak a szakvizsgákra való beiratkozásának támogatása
  • a két partneriskolában gyakorlati laboratórium felszerelése

A Maszol érdeklődésére Sükösd Annamária, a Kájoni János Szakközépiskola igazgatója elmondta: a gyakorlatorientált képzés lehetőséget ad a tanulóknak, hogy a tanult elméleti ismereteket valódi munkakörnyezetben alkalmazzák, ezáltal valós munkatapasztalatot szerezhetnek. „Ez segíti őket abban, hogy jobban megértsék a szakmájuk gyakorlati oldalát, és felkészültebbek legyenek a munkaerőpiacon” – emelte ki az intézményvezető.

Növeli a versenyképességet

Mint az igazgató rámutatott: azok a tanulók, akik gyakorlati tapasztalattal rendelkeznek, versenyképesebbek a munkaerőpiacon. Az ilyen programok keretében a diákok gyakran kapcsolatba kerülhetnek leendő munkáltatóikkal, ami megkönnyíti a későbbi elhelyezkedést.

 „A gyakorlatorientált képzés segíti a tanulókat abban, hogy jobban megértsék, valóban az adott szakma illik-e hozzájuk, és szükség esetén időben irányt tudjanak váltani. Az ilyen projektek csökkentik a fiatalkori munkanélküliséget, és elősegítik a szakemberek utánpótlását. Az EU-s források lehetővé teszik, hogy anyagi hátterüktől függetlenül minden tanuló részt vehessen a gyakorlatorientált képzésekben. Ez különösen fontos a hátrányos helyzetű régiókban, ahol a helyi erőforrások önmagukban nem lennének elegendőek” – fogalmazott Sükösd Annamária.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?