A turizmus és az építőipar a legnépszerűbb – tanévnyitó konferencia Kézdivásárhelyen
Péntek délelőtt több érintett szakember és politikus jelenlétében tartották meg a Kézdivásárhelyen működő Kanta Szakképző Központ tanévnyitó konferenciáját. Az eseményen a központot működtető Dévai Szent Ferenc Alapítvány vezetője, Böjte Csaba ferences szerzetes, valamint Magyarország Kulturális és Innovációs Minisztériuma Szakképzésért Felelős Helyettes Államtitkára, Pölöskei Gáborné is részt vett.
A kézdivásárhelyi szakképző központ oktatási stratégiájának megkülönböztető jellegzetessége az elméleti és gyakorlati síkon történő párhuzamos oktatás, így biztosítva, hogy az onnan kikerülő szakemberek rendelkeznek a magabiztos elméleti háttértudással, és tapasztalatot szereztek a lexikális tudás gyakorlatba ültetésében is. A szakképzés másik sajátossága a naprakész, a folyamatosan változó piaci igényekhez igazított tananyag átadása, amellyel az aktuális, szükséges tudás megszerzése garantált – tájékoztattak.
Megtudtuk, hogy a hallgatók a kompetenciabővítő-továbbképzési programoknak és a karrierút megalkotásának köszönhetően hosszú távú, kiszámítható jövőképpel állnak munkába a szakképzést követően. Az intézmény célkitűzésének fenntartásában, lehetőségeink feltérképezésében és szakmai kompetenciáinak tökéletesítésében elengedhetetlen szerepe van annak a konferenciának, amelyet Kézdivásárhelyen tartottak.
A találkozó elején Böjte Csaba köszöntötte a megjelenteket, majd Pölöskei Gáborné ismertette gondolatait. „Nagy szükség van ezekre a képzésekre, amelyet a Kantában indítottunk el. A képzések lényege az, hogy olyan szakmákat adjunk át fiataloknak vagy akár felnőtteknek, amelyekkel a boldogulásukat jobban tudjuk segíteni. Ezért fontos, hogy az érdeklődés eddig is megvolt és ezt fenn tudjuk tartani. Tavaly is nagyon szép számban végeztek nálunk és ebben az évben is, hiszen a jelentkezések már elkezdődtek, a tanév elő van készítve” – mondta a helyettes államtitkár.
A képzések révén a hallgatók egyébként Európa-szerte elismert EuroPass jellegű oklevelet kapnak. A Maszol érdeklődésére a helyettes államtitkár elmondta: nem tart attól, hogy a hallgatók huzamosabb ideig külföldön keresnék a boldogulásukat.
„Idén a harmadik tanévet indítjuk, olyan szakképzéseket tartunk, amelyek a helyi munkaerőpiacnak kedveznek, ezek elsősorban az építőipart és a turizmus-vendéglátást érintik. Azt látjuk – és Magyarország kormánya azért támogatja ezeket a kezdeményezéseket –, hogy a helyi emberek boldogulását, elhelyezkedését és itthon maradását segítjük ezzel. Nemcsak el kell kezdeni a képzést, hanem be is kell fejezni, idén is nagy az érdeklődés, az építőipari szakra mintegy ötvenen, a turisztikára pedig mintegy hetvenen iratkoztak be eddig” – tudtuk meg a helyettes államtitkártól.
A képzések október elsején kezdődnek, több helyszínen zajlanak majd, ehhez partnercégekkel és gazdálkodókkal is együttműködnek. A Kantában duális képzéseket tartanak, tehát nemcsak tanteremben oktatnak, hanem gyakorlatban is. A képzés befejezése EuroPass-os elismervénnyel jár, ami azt jelenti, hogy Európában bárhol elfogadják.
„Ez egy lehetőség, régen is az inasok elmentek mindenfelé, sok mindent megtanultak – legyen szó akár technológiáról – és utána hazamentek. Igazából ez a célunk: menjenek el akár, ha már ilyen ez a mostani világ, de jöjjenek haza. Ha nem akarjuk ezt, és ha a vállalkozó azt szeretné, hogy ott maradjon mellette a munkaerő, akkor meg kell őt fizetni. Tehát a bér lényeges, de fontos a lakhatás. Az is szempont, hogy aki már családot alapított, az kevésbé mozog: aki ebben a helyzetben van, annak biztos jövedelme és jó szakmája kell hogy legyen, amivel a családjának megélhetést nyújt. Szerintem ez ebben a szakképzésben benne van” – összegzett érdeklődésünkre Pölöskei Gáborné.
CSAK SAJÁT