Januártól külön kell gyűjteni a használt ruhákat, de nem tudni, mi lesz a textilhulladék sorsa
Háromszéken januártól bevezetnek egy újabb hulladékkategóriát: külön kell gyűjteni a textilhulladékot. Máthé László, a Tega köztisztasági vállalat igazgatója tájékoztatása szerint életbe lépett egy új törvény, amely szerint a textilhulladékok is szelektív hulladéknak minősülnek, ezeket pedig külön kell gyűjteni.
A köztisztasági vállalat igazgatója felidézte, hogy Sepsiszentgyörgyön két éve gyűjtik a használt ruhákat, ám mostanra eltűntek az eddig megszokott ruhagyűjtő konténerek, helyettük újakat vásárolnak.
Addig is, ha valaki meg akar szabadulni a textilhulladéktól – akár az ünnepek ideje alatt is – azt ingyen átveszik a Tega köztisztasági vállalat sepsiszentgyörgyi, Energia utcai hulladékudvarában. A vidéki textilhulladékot majd a lomtalanítási akciók keretében gyűjtik – tehát a falun lakó háromszékiek legközelebb a jövő év márciusában induló lomtalanításkor szabadulhatnak meg a textilhulladéktól.
Máthé László szerint bár begyűjtési kötelezettségük van, a köztisztasági vállalat számára még kérdés, hogy mi lesz a textilhulladékkal. Ez a fajta hulladék a gyorsruhaipar által dömping áron előállított olcsó ruhaneműk miatt globális szinten problémát okoz, hiszen a nagy mennyiségű textilhulladék feldolgozása költséges, Romániában pedig kevés cég foglalkozik ezzel a problémával.
Kapcsolódó
A sepsiszentgyörgyi Transylvania Textile & Fashion klaszter megoldásokat dolgozott ki a textilipar környezetre gyakorolt negatív hatásának csökkentésére. A klaszter tagjai a körforgásos gazdaság elve mentén újrahasznosított textíliákból a vendéglátó ágazat számára készítenek ágyneműket, függönyöket, fürdőköpenyeket, törölközőket.
A textilhulladék problémája a sepsiszentgyörgyi városháza Ifjúsági Irodáját is foglalkoztatja, ezért az effAct program keretében arra buzdították a polgárokat, hogy hagyjanak fel a felesleges ruhák vásárlásával, de ruhavásárt is szerveztek, és arra ösztönözték a lakosságot, hogy a nem használt ruháikat adományozzák rászorulóknak.
A textilipar a második legnagyobb vízszennyező, hívta fel a figyelmet korábban Borbély László. A kormány Fenntartható Fejlődés Főosztályának vezetője szerint egy nadrág vagy egy póló előállításához 2000 liter vizet használnak fel. Emellett világszinten a textilipar kétszer több szén-dioxidot bocsát ki, mint a hajózás és légi közlekedés összesen. Új rendszereket kellene kiépíteni, véli Borbély László, aki szerint szorgalmazzák például, hogy a ruhagyártók vegyék vissza a régi textíliákat és azokat használják újra egy másik ruha elkészítéséhez.
Kapcsolódó
Erre is vannak már jó példák, amelyeket korábban a Transylvania Textile & Fashion klaszter népszerűsített, így helyi tervezők állítottak ki például gyapjúból, nemezeléssel készült egyedi kalapkollekciót vagy természetes, illetve újrahasznosítható anyagokból készült táskákat, amelyekre 1000 nap garanciát vállal a tervező és a garancia lejárta után is vállalják azok javítását vagy felújítását. Bemutattak bőr és szövet hulladékból készült táskákat, pénztárcákat, hátizsákokat, telefontokokat és egyéb kiegészítőket. Más tervezők és gyártók felújított lámpatesteket, újrahasznosított műanyaggal díszített ruhákat, újrahasznosítható anyagokból készült 3D nyomtatott játékokat, valamint lebontott épületekből származó faanyagokból épített házakat mutattak be.
CSAK SAJÁT