Hét év után felmentették a sikkasztással vádolt volt gazdasági minisztert

A legfelsőbb bíróság öttagú bírói testülete jogerősen felmentette a Romgaz-Interagro ügyben bűnszervezet létrehozásával és sikkasztással vádolt volt gazdasági minisztert, Adriean Videanut, illetve Ioan Niculae üzletembert.

A testület ezzel megerősítette a 2022 decemberében hozott alapfokú döntést, amelynek értelmében nem történt bűncselekmény. Az öttagú bírói testület többségi szavazással elutasította a szervezett bűnözés és terrorizmus elleni ügyészség (DIICOT) és a Romgaz vállalat fellebbezését. A testület egyik bírója különvéleményt fogalmazott meg: véleménye szerint a DIICOT és a Romgaz érvei megalapozottak, ezért azt javasolta, hogy a pert zárják le, de a vádlottakat kötelezzék a kár megtérítésére, számol be az Agerpres hírügynökség.Fotó: WikipédiaAz ügyben érintett volt Varujan Vosganian volt gazdasági miniszter is, de a parlament kétszer is – 2013-ban és 2015-ben – elutasította mentelmi jogának megvonását.

A per során a bírák kizártak több, az ügyészek által összegyűjtött bizonyítékot, többek között a Román Hírszerző Szolgálat (SRI) által lehallgatott beszélgetések felvételeit is. A Románia nemzetbiztonságára vonatkozó 1991/51-es törvény alapján végzett lehallgatások ugyanis az alkotmánybíróság döntése értelmében nem használhatók fel bizonyítékként a büntetőperekben.

A DIICOT 2017-ben összeállított vádirata szerint 2005-ben a bukaresti Interagro vállalat főrészvényese és elnöke, Ioan Niculae bűnszövetkezetet hozott létre azzal a céllal, hogy jóval a piaci ár alatt vásárolhasson földgázt a Romgaz földgázkitermelő vállalattól. Ezt úgy valósították meg, hogy a vállalat olyan árkedvezményeket kínált az Interagrónak, amelyekre utóbbi nem lett volna jogosult. Ráadásul – a vonatkozó törvényi előírások megszegésével – a belföldi termelésű földgázból vásárolhatott az Interagro, ami hozzávetőlegesen négyszer olcsóbb volt, mint az importgáz – állította a vádhatóság.

Az ügyészek állítása szerint a bűnszövetkezet 2010 végéig működött, tevékenységét a gazdasági minisztérium részéről Adriean Videanu tárcavezető, Dan-Victor Alesandru és Viorel Palaşcă volt államtitkárok és egy másik minisztériumi alkalmazott, Ioana Apan segítette. Utóbbi a Romgaz Rt. igazgatótanácsának elnöki tisztségét is betöltötte.

A DIICOT szerint Ioan Niculae közbenjárt a gazdasági minisztérium vezetőségénél, hogy – az illegális ügyletek leplezése érdekében – a tárca olyan rendeleteket és memorandumokat adjon ki, amelyek kimondják, hogy minden ipari nagyfogyasztó kedvezményes áron juthat földgázhoz. Valójában azonban ezt az előírást kizárólag az Interagróval szemben alkalmazták, sem a marosvásárhelyi Azomureş vegyi kombinát, sem a bukaresti Electrocentrale-ELCEN nem részesült ilyen kedvezményekben, bár utóbbi vállalatok jóval kisebb adósságot halmoztak fel a Romgazzal szemben, mint az Interagro – állították az ügyészek.

A vádhatóság 2017-ben kiadott közleménye arra is kitért, hogy Adriean Videanu miniszteri mandátuma alatt hagyta jóvá a kormány azt a rendeletet is, amelynek értelmében az ipari fogyasztókat kizárólag az importgáznál jóval olcsóbb belföldi termelésű földgázzal látják el.

Az akkori DIICOT-közlemény értelmében az Interagro Rt. 282.630.330 lejjel károsította meg a földgázkitermelő vállalatot.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?