Háromszéken jó állapotban lévő épületekben kezdik a tanévet

A háromszéki iskola- és óvodaépületek állapota jó, mindössze két olyan épület van, ahol a gyermekek kinti, folyóvízzel el nem látott illemhelyiségeket használnak, de ott is ideiglenes megoldás körvonalazódik. Kiss Imre, a Kovászna Megyei Főtanfelügyelőség vezetője portálunknak hangsúlyozta, hogy az önkormányzatok és a helyi közösségek igényességén múlik, hogy mennyire tartják karban az oktatási intézmények ingatlanjait.

Kovászna megyében idén kisebb létszámmal működő tanintézményeket érintenek az átfogó felújítások, és sikerült megoldaniuk, hogy más épületbe költözzenek a felújítások idejére, jellemzően egyházi ingatlanokban biztosítanak nekik ideiglenesen helyet. A főtanfelügyelő tájékoztatása szerint mindegyik helyszínen jó körülmények között kezdődhet meg az oktatás.

Nagyobb iskolaépületekben, ahol részleges felújítás zajlik – ilyen például a sepsiszentgyörgyi Székely Mikó Kollégium – házon belül oldják meg a költözést az érintett osztályközösségek számára. Háromszéken jelenleg hat iskolaépületben dolgoznak a korszerűsítésen. Kiskászonban pedig teljesen új iskola épül.

Kovászna megyében egyébként 302 tanintézmény működik 336 épületben, ezek közül 292-nek van egészségügyi működési engedélye vagy folyamatban van annak kibocsátása, míg 20 tanintézmény 25 épületének nincs egészségügyi szempontból működési engedélye, ez a háromszéki iskolák 3,31 százalékát jelenti. Ezek közül hét intézmény óvoda vagy elemi iskola, míg 13 épületben felső tagozatos iskola működik. A 336 épületből 66-nak nincs tűzvédelmi működési engedélye.

A megyében csupán két olyan iskola van, amelyekben nincs benti illemhelyiség, a bodzafordulói és az árapataki iskola tanulói úgynevezett száraz, kinti vécét használnak. Ugyanakkor a 302 épületből háromnak az udvaron található az emésztőgödre, de a vécék is kint vannak, míg a benti illemhelyiségek közül 122 a település szennyvízhálózatára csatlakozik, 175-nek pedig emésztőgödre van az iskola udvarán. Az előpataki iskolában pedig nincs folyóvíz.

„Az iskolák állapotával kapcsolatban a polgármestereket kell számon kérni”

„Az iskolákat a közösség, az önkormányzat tartja fenn, és amilyen az iskola, az az illető önkormányzat imidzsét tükrözi. Az iskolák állapotával kapcsolatban a polgármestereket kellene számon kérni, nem az oktatási minisztériumot, sem a tanfelügyelőséget. Úgy gondolom, hogy ha az önkormányzat a közösség jövőjét is látja az iskolában, akkor tesz azért, hogy olyan legyen az iskola, amilyennek elképzeli a jövőjét” – vélte a főtanfelügyelő.

A háromszéki iskolák fűtését gáz-, illetve fatüzeléssel oldják meg. A 302 egység közül 62-ben központi gázkazánnal fűtenek, 182-ben központi fás kazánnal, egy intézményben elektromos központi fűtés működik, 51 iskolában és óvodában fatüzelésű kályhákkal fűtenek, és van egy intézmény, ahol fahulladékkal működik a központi kazán, és öt épületben a közösségi kazánházból érkezik a hő.

Kovászna megyében tíz tanintézménynek 28 épületében működik orvosi rendelő, de van olyan, ahol iskolaorvos nem, csak asszisztens dolgozik. Ugyanakkor a megye hat iskolájának 20 alegységében található fogorvosi kabinet.  

A főtanfelügyelő hozzátette, hogy az oktatási minisztérium kezdeményezésére tanévkezdés előtt beütemezett javítási munkálatok csak tűzoltást jelentenek, általában az illemhelyiségek kialakítására különítik el ezeket az összegeket, amelyekkel önkormányzat rendelkezik. Mint mondta, tavaly és tavalyelőtt is történtek ilyen sürgősségi beavatkozások, amikor a polgármesteri hivatalok kormánytámogatásban részesültek. Idén azon két iskolának, ahol még mindig kinti, úgynevezett száraz vécé van, konténereket vásárolnának, amelyek könnyebben tisztántarthatók, és folyóvíz is van bennük.

„Az, hogy ki, hogyan tartja karban, mikor történnek felújítások – gyakrabban vagy gyérebben –adminisztrációs probléma. Mi csak vizsgálni tudjuk, illetve adott esetben a polgármesternek és az igazgatónak is jelezzük a felmerülő problémákat, amikor ellenőrzéseket végzünk. De most a megyében nincsenek ilyen helyzetek. És hangsúlyozom, elsősorban nem a 21. század elvárásainak, hanem a saját igényeinknek kell megfelelnünk ezekkel” – összegzett a főtanfelügyelő.

(Címlapkép: Kovászna Megye Tanácsa)

Kapcsolódók

banner_bcxvIA0Y_2.jpg

Kimaradt?