Hamvaiból támadt fel az iskola Nyujtódon

A végéhez közeledik a Kézdivásárhelyhez tartozó Nyujtód iskolaépületének a felújítása. A patinás ingatlant nem csak kívül-belül felújították, hanem energetikailag is korszerűsítették.

Fotó: A szerző felvétele

A nyujtódi iskola felújításának támogatásához a 2014–2020-as Regionális Operatív Program keretében pályázott az önkormányzat, a finanszírozási szerződést még 2018-ban írta alá Bokor Tibor polgármester, viszont bürokratikus buktatók miatt a munkálat csak jelentős csúszással kezdődhetett meg. Öt évvel ezelőtt a munkálat értékét 1,2 millió lejre becsülték, amiből 874 ezer lejt biztosított az Európai Unió vissza nem térítendő támogatás formájában, 351 ezer lejt tett ki a nem elszámolható költség. Ez az összeg jelentősen módosult a drágulások és az infláció miatt.

A kivitelező kicserélte az elektromos hálózatot, kívül belül új vakolat került a falakra, új fűtésrendszert szereltek be, kicserélték a nyílászárókat és napelemes rendszer került a tetőre. Menet közben kiderült: a tetőszerkezet is cserére szorul a régi épületen, ennek költségét a város vállalta magára. Dr. Szilveszter Szabolcs, Kézdivásárhely alpolgármestere a Maszol érdeklődésére elmondta: kisebb épületgépészeti munkálatok vannak hátra, az épület tatarozása 98 százalékban elkészült, augusztus végére teljesen befejezik a korszerűsítéssel is járó felújítást. Utolsó munkafázisként az iskola körüli területet is rendezik.

Fotó: A szerző felvétele

Az épület története érdekesnek mondható. Egykoron az Esztelneken született Szacsvay Sándor tulajdonát képezte, ő később Nyujtódon lakott a 279. házszám alatt 1913. február 8-án bekövetkezett haláláig. Utódja nem maradt, bár két gyermeke született, de egyik sem érte meg a felnőttkort. Szacsvay Sándor a kézdivásárhelyi bíróság bírája és parlamenti képviselő is volt. Idős korában átadta a Szacsvay-kúria használati jogát Pócsa Margit óvónőnek elemi iskola működtetése céljából. Az óvónő halála után az épület Nyujtód település köztulajdonába került, ma Jakabos Ödön, a Kőrösi Csoma Sándor nyomdokaiba lépett keletkutató nevét viseli.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?