Haláleset a polgármesteri hivatalban – bepanaszolta a mentőszolgálatot a szalárdi elöljáró

A prefektúrán panaszolta be a Bihar megyei mentőszolgálatot Szalárd polgármestere, miután a hivatal egyik alkalmazottja elhunyt. A hivatalban lett rosszul, de amikor a 112-es segélyhívón mentőt hívtak hozzá, nem a községből riasztották a segítséget, hanem Nagyváradról küldtek autót, amelyik nagy késéssel érkezett a helyszínre.

A Bihoreanul beszámolója alapján az októberben történt esetről a település elöljárója, Nagy Miklós úgy számolt be panaszában, hogy miután munkatársa rosszul lett, a szalárdi orvos hívta ki hozzá a mentőket. A településről kért autót, de Nagyváradról rendeltek ki hozzá mentőt, amelyik közel 50 perccel később ért csak ki a megyeszékhelytől 27 kilométerre található helyszínre. A közhivatalnok állapota addigra már sokat romlott, újra kellett éleszteni. Több mint egy órán át próbálkoztak az újraélesztésével, de sajnos a nő elhunyt.

„Sürgősen vizsgálják ki az orvosi alkalmazottakat, a telefonos segélyhívást fogadó személytől kezdve azokig, akik a helyszínre érkeztek, és a vezetőséget is. Vonják felelősségre őket a késlekedés miatt, hogy a jövőben időben meg lehessen menteni egy emberi életet” – fogalmazott panaszában a szalárdi polgármester.

Fotó: V. Ny. R.

A prefektúra kivizsgálta az ügyet, de a mentőszolgálat illetékesei ellentmondanak Miklós állításának. Közölték: a mentő 30 perccel a hívás után ért a helyszínre, nem pedig 50 perc múlva, és csak azért nem a településről küldték az autót, mert a segélykérés alapján nem volt sürgősségi eset és a beteg kórházba szállításához kérték. A szalárdi mentőautón tűzoltósági mentőorvosok dolgoznak, akik balesetkor nyújtanak elsősegélyt, de nincs sem képesítésük, sem pedig joguk ahhoz, hogy gyógyszert adjanak egy betegnek. Egy orvosi asszisztensnek viszont van.

Szalárdról 13:08-kor érkezett első bejelentés, amikor is az orvos azt mondta, hogy a paciensnek pánikrohama van, ő kalcium-glukonátot ad neki. A mentőszolgálattól egy perccel ezt követően már ki is rendelték az esetnek megfelelő mentőegységet egy orvosi asszisztenssel. A második hívás 11 perccel később érkezett, akkor jelezte az orvos, hogy a betegnek mellkasi fájdalmai vannak és verejtékezik. Hét perccel később már a polgármester hívta a 112-es gyorshívót és kérte, hogy küldjék a helyi mentőket. A diszpécser kirendelte őket, akik három perccel azt követően átvették az akkor még tudatánál lévő beteget, és autójukhoz vitték. Akkor érkezett meg Váradról is a mentő, amelyik átvette a nőt. Az asszisztens ellátta és megvizsgálta, de 13:45-kor rosszul lett. Akkor egy harmadik mentőt is kiküldtek – orvossal együtt – amelyik 14:04-kor érkezett a helyszínre. A nőnek akkor állt le a szíve, közel egy órán át próbálták újraéleszteni, mire a sürgősségi mentőorvos 15:48-kor megállapította a halálát.

A Bihoreanul beszámolója alapján Hadrian Borcea, sürgősségi főorvos szerint is mindenben szabályosan jártak el. Ami viszont hiányzik az ügy megoldásához, az a kórbonctani jelentés. Noha az elviekben kötelező lett volna, és a mentősök a rendőröket is kihívták, hogy az elhunytat átvegyék, mivel bűnvádi eljárást nem kellett indítsanak, boncolás sem történt, és így a halál pontos oka sem ismert. A mentősök szerint szívroham következtében hunyt el, az szerepel a hallotti bizonyítványban is. Ez a beteget először ellátó háziorvosra tereli a felelősséget, hiszen szívpanasz esetén nem ajánlott a kalcium-glukonát. A Bihoreanul megkeresésére viszont az orvos azt mondta, hogy végül nem adta azt be a betegnek, mert nem volt nála kalcium.

A jelentés alapján a történtek miatt mérges polgármester sértő hangnemben beszélt a mentősökkel, Borcea szerint pedig Nagy volt az, aki a rendőröknek azt mondta, hogy nincs szükség boncolásra. A polgármester ezt cáfolta, a nő férje döntött úgy, hogy ne boncolják fel az elhunytat. Elismerte, hogy valóban ideges volt, de nem szidalmazta a mentősöket, és továbbra is úgy véli, hogy a diszpécser hibázott, amikor nem küldte ki azonnal a helyi mentőt.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?