Nagyváradi civilek helyezték üzembe az ország első gyermekmentőautóját

Az országban egyedülálló és hiánypótló kezdeményezésbe fogott a néhány nagyváradi önkéntes által létrehozott helyi Páli Szent Vince Társaság. Arról az utóbbi években többször is lehetett olvasni, hogy segélyakciókat szerveztek, hátrányos helyzetű családokat segítenek, de idén jóval nagyobb fába vágták a fejszéjüket: gyermekmentőautót vásároltak és helyeztek üzembe, ezzel ők az elsők és az egyedüliek az országban. Ráadásul a betegeket ingyenesen, adományokból segítik. A Maszol kérésére Kis Balázs, a szervezet nagyváradi vezetője elevenítette fel az elmúlt bő félév sűrű eseménysorát.

Kis Balázs elöljáróban közölte: a Páli Szent Vince Társaság a világ százötven országában jelen van és együttműködik az ENSZ-szel és az UNICEF-fel is. A nagyváradi önkéntesekből álló csapat tavaly csatlakozott hozzájuk, a kezdetekkor mindössze négyen voltak, most pedig már mintegy hetvenen dolgoznak a szervezetben. Az egyik legnagyobb célkitűzésük az volt, hogy megalapítsák Románia első gyermekmentő szolgálatát a magyarországi Szent Márton Gyermekmentő Szolgálat partnerségével, illetve az ő mintájuk alapján.

Az anyaországi szolgálat a nagyváradiak mellé állt, és segíti őket oktatással és felkészítéssel. Kapcsolatba kerültek az olaszországi, bolzanói Fehér Kereszt Alapítvánnyal is, amely Tirol mentési régióját látja el, és tőlük kaptak adományba egy mentőautót, amit a váradiaknak kellett felszerelniük a gyermekmentéshez szükséges eszközökkel. Ebben a helyi támogatók, főleg vállalatok, de magánszemélyek is segédkeztek.

Szolgálatban. Kis Balázs középen

Megtudtuk, Romániában nincs külön jogszabály arra, hogy milyen felszereltséggel kell rendelkeznie egy gyermekmentőautónak, „pont azért, mert nincs Romániában gyermekmentő”. Éppen ezért azt vették alapul, hogy melyek azok az eszközök, amelyek a magyarországi Szent Márton Gyermekmentő Szolgálat autóiban is megtalálhatók. Kiss Balázs hozzátette, róluk is azt kell tudni, hogy non-profit szervezetként az elmúlt 23 évben több mint 55 ezer gyermek életét mentették meg, tehát „van mit tanulni tőlük”.

„A mi mentőautónk képes felnőttek mentésére is, viszont felszereltük mindenből gyermekméretű eszközökkel is. A felnőtt eszközök teljes mértékben megfelelnek az országos mentőszolgálat által előírt gépeknek, s mellette ott vannak a kisméretű eszközök is a gyerekeknek” – magyarázta Kis Balázs.

Kilométerjegyeket árulnak, ebből fedezik a kiadásokat

„Olyan gyermekeket próbálunk menteni, akiknek pénzbe kerül a szállításuk. Ezek általában külföldi utak. Az Egészségbiztosító Pénztárnak és a Román Mentőszolgálatnak nincsen az ilyen esetekre protokollja” – magyarázta Kis Balázs. Ahhoz, hogy a beteg kisgyermekek szállítását fedezhessék, úgynevezett kilométerjegyeket árulnak, illetve a személyi jövedelemadó 3,5 százalékos felajánlásából, s egyéb adományokból gyűjtik össze a több száz, vagy több ezer kilométeres utak költségeire szükséges pénzt. „Mind az orvos, mind az asszisztens, mind a sofőr önkéntesen vesz részt a programban és a mentőautóval a kis beteg kíséretében” – nyomatékosította.

Fotók forrása: Kis Balázs Facebook-oldala

A gyermekmentés a romániai egészségügyi rendszer egyik nagy hiányossága. „Mi hiába álltunk volna neki sürgősségi mentést végezni, mert arra ott van a SMURD és az országos mentőszolgálat. Viszont külföldi gyermekmentő utakra nincs autója Romániának. A magán mentőszolgálatok pedig olyan árat kérnek el, sőt az állami mentők is, ha külföldre szállítanak, hogy ezt a bajban lévő család nem tudja megengedni magának” – magyarázta fő motivációjukat a nagyváradi Páli Szent Vincze Társaság vezetője.

A Maszol információi szerint az állami mentőszolgálat árai – külföldi betegszállítás esetén – a csillagos eget karcolják, egy Nyugat-Európai kórházig a szállítás meghaladhatja a tízezer eurót is. Kiss Balázs erről nem tudott hivatalos adatokat szolgáltatni, de azt a nagyváradi önkéntes szakemberek is tudják, hogy a szállítási költségek rendkívüli módon megterhelő, sőt sok esetben teljességgel előkeríthetetlen összeget jelentenek a beteg gyermekek családjainak.

Éjszakai szolgálatból indulnak külföldi utakra

Mivel a gyermekmentőautón szakszemélyzet kíséri a beteget, és mindannyian egészségügyi alkalmazottak, a Páli Szent Vince Társaság nagyváradi tagjainak szigorú beosztás szerint kell megszervezniük az életüket. „Szabadidő nincs. A családra is nagyon kevés időnk jut. A kötelező beosztásainkat ugye teljesítenünk kell. De elég sokan, tizenhatan vagyunk, akik beosztva szolgálatot tudunk vállalni a gyermekmentőautón is, ezért meg tudjuk egymás között oldani azt, hogy éppen ki vigye külföldre a gyermeket. Általában egy éjszakai ügyelet után van két szabadnapunk, és akkor az éjszakai ügyeletből kilépve felvesszük a gyermekmentős ruhánkat és elindulunk” – magyarázza Kis Balázs.

A közösségi média előnyeit kihasználva folyamatosan beszámolnak tevékenységükről, és a virtuális térben szervezték meg adománygyűjtő akcióikat is, de emellett a weboldalukon is folyamatosan lehetőség van adományküldésre, a következőkben az sms-es adománygyűjtést is bevezetnék. Az adományokkal kilométereket lehet vásárolni, egy kilométer 5 lejbe kerül, ez segíti hozzá a szervezetet ahhoz, hogy kigyűljön a több ezer kilométeres utazásokhoz szükséges anyagi hozzájárulás.

„Az elején partnereket gyűjtöttünk, mert a mentőautó felszerelése majdnem harmincezer euróba került, ez nagyon komoly összeg, amit össze kellett szednünk, viszont mellénk álltak nagy cégek és közösségek, s így gyűlt össze a szükséges pénz” – mesélte. Hozzátette, miután meghatározták a célt, hamar a tettek mezejére léptek: februárban született meg az ötlet, május 24-én érkezett meg Bolzanóból Nagyváradra a mentőautó, ezt követte a szakminisztériumi engedélyek beszerzése, az adománygyűjtés és a megfelelő eszközök megvásárlása. Szeptember 3-án szentelte fel a mentőautót Böcskei László nagyváradi római katolikus megyéspüspök, és azóta már több bevetésük is volt. Együttműködnek az Országos mentőszolgálattal is, és ennek köszönhetően nemrég két beteg gyermeket is eljuttattak a célkórházba: az egyiket ők vitték a saját autójukkal, míg a másikat, akit súlyos állapota miatt szintén nem lehetett tovább várakoztatni, a mentőszolgálattól bérelt járművel juttatták el a nyugat-európai kórházba.

Kis Balázs elmondta, gondolkodnak azon, hogy vásároljanak egy új mentőautót, de ennek az ára közel százezer euró, amit most nem engedhetnek meg maguknak. „Egyelőre a Bihar megyei igényeknek próbálunk megfelelni. Reménykedem abban, hogy hosszú távon kibontakozhatunk és több megyét is le tudunk majd fedni. Egyelőre ez az ország első és egyedüli ilyen mentőautója, amellyel úgy segítjük a betegeket, hogy a család nem kell hozzájáruljon” – foglalta össze a Páli Szent Vincze Társaság vezetője.

Hozzátette, magánemberek ritkán keresik meg őket, de az orvosok ismerik a szervezetet, és ők azok, akik felveszik velük a kapcsolatot, illetve a rákos gyermekekkel foglalkozó civil szervezetek jelzik, ha olyan eset van, amelyben segítségre szorul a beteg, illetve a családja. „Dolgozunk azon, hogy legyen egy rövid hívószámunk, ami várhatóan novemberre meglesz, és akkor azon is el tudnak majd érni bennünket” – tudatta.

Nemzetközi együttműködés

A bürokrácia megnehezíti a gyermekmentők munkáját is. Ahhoz, hogy egy kis beteggel útnak induljanak, számos papírt, orvosi szakvéleményt el kell készíttetni, a beteget át kell venniük és felelősséget is kell vállalniuk érte, még akkor is, ha kiskorú páciensről lévén szó, az egyik szülője vele utazhat a mentőautóban.

„Az autóban mindent rögzíteni kell, mindenkinek ülőhelye kell legyen, és ezek nagyon hosszú utak, például Nagyvárad–Firenze 14 órát tartott csak oda. Ha a páciens nagyon súlyos állapotban van, akkor azokban az országokban, amelyeken áthaladunk, külön kéklámpa-engedélyt kell kérnünk, mert a romániai mentő külön engedély nélkül nem használhatja a megkülönböztető jelzését egy másik országban. A szándékot jelentenünk kell az ottani rendőrfőkapitánynak, a belügyminisztériumnak, és a mentésirányítási főorvos adja ki a kéklámpa-engedélyt ahhoz, hogy hamarabb áthaladjunk az országon” – magyarázta Kis Balázs. Általában néhány óra alatt sikerül megszerezniük az engedélyt, és szerencséjük is van, mert stratégiai partnerük a Szent Márton Gyermekmentő Szolgálat, amely „abban az esetben, ha olyan baj van, ami minket már meghalad, akkor nekik mindig van egy rohamkocsijuk, amely készen áll velünk találkozni s átvenni a gyereket”.

„Hiszek abban, hogy evolúcióban a következő lépés maga a segítségnyújtás. Tudom, hogy ez kissé patetikus, de évek óta mondom, és mindig is el fogom mondani. Kétszáz évvel ezelőtt, amikor megalakult a Páli Szent Vince Társaság, akkor az volt a fő, hogy szeretethálót hozzon létre a világ körül. Most ez a háló százötven országban ötvenezer fiókszervezettel és másfél millió önkéntessel működik. Azzal, hogy Szent Márton is mellénk állt, vigyáz ránk és felügyeli a munkánkat, nekünk hatalmas biztonságot nyújt” – zárta Kis Balázs.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?