Vízügy: uniós projektben gondolkoznak a Berettyó mentén

A Berettyó folyó medencéjében, a Bihar megyei Szalárd település környékét érintené az a vízgazdálkodási projekt, amelyet a Körösök Vízügyi Igazgatósága (ABA Crișuri) tervez magyarországi partnerekkel, az Interreg Románia–Magyarország program (HURO) révén finanszírozva.

Biztosítanák a szalárdi tó vízellátását | Fotó: GoogleMaps

Összesen 1,8 millió euróra pályáznának a gyulai és debreceni partnerekkel közösen, amelyből 850 ezer eurót költenének el itthon, hogy a Berettyó folyó vizét tovább szabályozzák. Ez az éghajlatváltozás következtében vált szükségessé, a Szalárd környékén lévő három, gáttal ellátott tóból leáramló víz ugyanis gyakorta belvizeket okoz. Mint azt lapunknak Pásztor Sándor, a Körösök Vízügyi Igazgatóságának igazgatója magyarázta: ennek orvoslására automatizált, kisebb méretű, napelemmel működtetett szivattyútelepet létesítenének, és ezzel párhuzamosan Szalárd parkosított tavának vízellátását is biztosítanák vízelvezetéssel, egy elosztó zsilip révén.

Tájékoztatása alapján a településen lévő tavat aszályos időben a kiszáradás veszélyezteti, a folyóvíz átirányításával viszont ezt orvosolni tudnák.

Szalárd önkormányzata a környéket tenné rendbe, így a pályázatban a vízügyi igazgatóságra 600 ezer euró, a település polgármesteri hivatalára pedig 250 ezer euró hárulhat. A napokban egyeztettek a magyarországi partnerekkel, hogy az engedélyeztett projektet idei év végig benyújthassák támogatásra és reményei szerint jövőre már nekiláthatnak a kivitelezéshez is.

Érdeklődésünkre Pásztor elmondta: az idei év szerencsésnek mondható, mivel a csapadékátlag átlagosnak tekinthető, ezért a víztározóknál nincsenek gondok a kapacitással. Mint felidézte, a tavalyi év aszályos volt, akkor „méricskélniük” kellett a vizet, most viszont mind tele van. „Kétszáz millió köbméter víz van a tározókban, ezzel az év végéig már gond nem lehet” – mondta. Hozzátette: voltak ugyan villámáradások, elsősorban Arad és Hunyad megyékben, amelyek károkat okoztak, de ezek ellen nehéz védekezni vagy felkészülni, mivel nagyon hirtelen történnek. Mint rámutatott, az éjjel során a hegyvidéki térségben például 35-40 liter csapadék esett, miközben a síkvidéken egyáltalán nem volt eső. Ez utóbbi térségben fordulunk át félaszályba. „Régen ilyen eltérések nem voltak, sokkal kiszámíthatóbb volt az időjárás” – jegyezte meg.

A vízügyi igazgatóságnál folyamatban lévő többi projekt kapcsán Pásztor elmondta: összesen 120 millió euró értékű beruházások zajlanak a Fehér-Körös, a Fekete-Körös és a Berettyó menti szükségtározóknál, ugyanakkor a töltések mentén építendő 180 kilométernyi kerékpárúton is dolgoznak.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kimaradt?