Felfüggesztették a Verespatak-ügyben a Románia számára kedvező ítélet végrehajtását

Ideiglenesen felfüggeszti annak a határozatnak a végrehajtását, amellyel a Gabriel Resources, a Roșia Montană Gold Corporation (RMGC) többségi részvényese elvesztette a Romániával szemben indított perét, döntött a Világbank Beruházási Viták Rendezésének Nemzetközi Központja (ICSID).

Az ICSID bejelentette, hogy nyilvántartásba vette a Gabriel Resources által benyújtott, a Románia javára hozott határozat megsemmisítésére vonatkozó kérelmét, és értesítette a feleket a határozat végrehajtásának ideiglenes felfüggesztéséről a megsemmisítési kérelemről szóló tanácskozásig, számol be a Ziarul Profit. Fotó: UNESCO Romániai Bizottságának Facebook oldala
Mint megírtuk, a Gabriel Resources július 8-án jelentette be, hogy benyújtotta a Világbank Beruházási Viták Rendezésének Nemzetközi Központja (ICSID) 2024. március 8-i döntésének megsemmisítésére irányuló kérelmet, beleértve a Romániának megítélt költségek végrehajtásának felfüggesztését. A megsemmisítés iránti kérelmet követően a bírói döntés végrehajtásának ideiglenes felfüggesztése kérelemre automatikusan megtörténik, amíg az ad hoc bizottság meg nem alakul. Az ICSID-egyezmény megsemmisítési eljárása nem a választottbírósági ítélet érdemi megtámadása, hanem egy olyan eljárás, amely sikere esetén a választottbírósági ítéletet, beleértve a megítélt költségeket is, megsemmisíti.

A cég arra hivatkozott, hogy az ítéletet kimondó választottbíróság három tagja közül kettő nem volt független és elfogulatlan. Szerintük Pierre Tercier és Zachary Douglas „nem rendelkeztek a függetlenség és az elfogulatlanság minőségével”. Állítása szerint a két említett személy, a perben Romániát képviselő ügyvéddel fennálló, eltitkolt kapcsolata miatt nem is lehetett volna a választottbíróság tagja. Beadványukban a kanadaiak nem csupán az idén márciusban kihirdetett ítélet megsemmisítését kérik, hanem a Románia 10 millió dolláros perköltségének kifizetése végrehajtásának a felfüggesztését.

Mint ismeretes a kanadai vállalat 3,3-6,6 milliárd dollár kártérítést követelt a román államtól amiatt, hogy bár megvásárolta a licencet a verespataki arany és ezüst kitermelésére, a szükséges engedélyeket nem kapta meg, ezért nem tudta megvalósítani a beruházást.

A Gabriel Resources azt állítja, hogy 760 millió dollárt fektetett be a meg nem valósult bányászati projektbe. A Románia számára kedvező ítélet kihirdetése előtt a bukaresti kormány arra számított, hogy a felperes számára kedvező ítélet születik.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

 

 

 

banner_IQYcRuKP_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_300x250.png
banner_C0oT6SvR_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_970x250.png
banner_M68UqZcM_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_728x90.png

Kapcsolódók

Kimaradt?