Évente 200 000 romániai állampolgárnál diagnosztizálnak halálos betegséget, de csak 18%-uk részesül palliatív ellátásban

Romániában évente csaknem 200 000 embert diagnosztizálnak végstádiumú betegséggel, de kevesebb mint 18%-uk kap megfelelő palliatív ellátást. Speciális központok hiányában az intenzív osztályok kényszerű menedékké válnak e betegek számára, és a hosszan tartó gyötrődés helyszínei lesznek.

A rákban elhunyt betegek közel 90%-a, és az egyéb betegségekben elhunytak kétharmada szorulna palliatív ellátásra élete utolsó évében – derül ki az egészségügyi minisztérium elemzéséből.

A palliatív ellátás a gyógyíthatatlan betegek tüneteinek enyhítésére irányuló támogató kezelések összessége. A palliatív ellátás magában foglalja a fájdalom, a szenvedés, a fizikai tünetek csillapítását, megelőzését, a pszichoszociális és spirituális támogatást, mely mind a beteg, mind hozzátartozók életminőségét javítja.

„Számtalan betegünk van, akik akut osztályokon vannak, holott, ha lenne megfelelő hely, méltósággal élhetnék utolsó napjaikat, heteiket vagy hónapjaikat a palliatív osztályokon” – fogalmazott a Digi24 megkeresésére Dan Malciolu, palliatív orvos. „Romániában a legtöbb palliatív ellátási lehetőség vagy magánkézben van, vagy civil szervezetek tulajdonában, és ez közel sem elegendő” – tette hozzá.

Illusztráció: Pexels

Sajnos a leggyakoribb módszer, ahogyan ezeket a betegeket kezelik, az, hogy azt mondják, nem lehet többet tenni, és elbocsátják őket a kórházakból. Mindenféle orvosi, szociális, pszichológiai támogatás nélkül engedi haza őket utolsó napjaikra – mondta Mirela Nemțanu palliatív orvos. „Vannak olyan betegek is, akik az intenzív osztályokon maradnak, bár erre nem lenne szükség. Nincs azonban olyan jogszabály, amely egyértelműen szabályozná az intenzív osztály és a palliatív ellátás közötti átmenetet. Ennek következtében a romániai betegeknek gyakran nem lehet méltóságteljes haláluk” – fejtette ki.

„A beteg nem azt kapja, amire és amikor szüksége van, hanem azt, ami abban a pillanatban rendelkezésre áll”

A szabályozás hiánya az orvosok szerint még több gyötrelmet hoz az intenzív osztályon fekvő betegek életébe. Radu Tinca, az intenzív osztály orvosa a Digi24-nek elmondta, hogy ezek a betegek viszonylag rövid idő után depresszióssá válnak, mert minden éjjel, éjjel-nappal hallják a gépek zúgását, az állandó fényt, az állandó zajt, a körülöttük lévők szenvedését. Ez óriási érzelmi hatást gyakorol rájuk, ami sokat ront az állapotukon.

Az intenzív osztály orvosai egyértelmű jogszabályokat követelnek a halálos betegek számára. A fejlett országok szabályozása szerint halálos beteg az a beteg, akinek legfeljebb 6 hónapja van hátra, és ezt egy orvosokból álló bizottság állapítja meg. A román hatóságok nemhogy nem nyitják meg ezt a vitát, de az ilyen betegek ellátására irányuló kevés projekt sem működik.

Tavaly óta nyolc kísérleti palliatív ellátó központnak kellett volna működésbe lépnie, de szinte egyik sem üzemel, vagy nem teljes kapacitással.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT
banner_saW4mTn2_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_300x250.png
banner_WcGrRqIF_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_970x250.png
banner_Vs7ERmQb_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_728x90.png

Kapcsolódók

Kimaradt?