Elemzés: a műanyag csomagolások mintegy 85 százalékát még mindig nem hasznosítják újra

A világszerte előállított műanyag mintegy 40 százaléka csomagolóanyagként hasznosul, és ennek 85 százaléka a hulladéklerakókban végzi – állítják egy bukaresti köztisztasági vállalat képviselői.

A Brai-Cata nevű cég elemzése szerint évente világszerte mintegy 400 millió tonna műanyaghulladék keletkezik. Tanulmányukban emlékeztetnek arra, hogy a Világgazdasági Fórum szerint az egyszer használatos műanyagtermékek mintegy 90 százaléka az üvegházhatáshoz hozzájáruló szén-dioxid-kibocsátás közel 80 százalékáért felelős fosszilis tüzelőanyagokból készül. „Világszerte olyan sok van belőlük, hogy nehéz megmondani, pontosan mennyi kerül a hulladéklerakókba, és mennyit hasznosítanak újra” – olvasható az elemzésben.Illusztráció: Pixabay

A Brai-Cata menedzsere, Bogdan Constantinescu szerint az emberek tudják, hogy az olyan anyagok, mint az üveg és az alumínium, végtelenül újrahasznosíthatóak. A legtöbb zavart a műanyagok szelektív gyűjtése okozza: sok műanyagtípust újrahasznosíthatónak tartanak, és az újrahasznosítható anyagokkal együtt tárolják, így végül a hulladéklerakókban végzik.

„A műanyag- és fémhulladéknak elkülönített gyűjtőedények többségében sok nem újrahasznosítható csomagolóanyagot találunk, például polisztirolt, fóliát és még biológiailag lebomló zacskókat is. (...) Ezzel szemben a papír, az üveg és az alumínium újrahasznosítása azt bizonyítja, hogy a szelektív gyűjtési programok sikeresek lehetnek, ha az emberek odafigyelnek és elkülönítik a hulladékokat”– nyilatkozta Bogdan Constantinescu.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?