Egyre nagyobb terhet ró az önkormányzatokra az új szociális törvény
A szociális ellátás új szabályozása olyan helyzetet teremtett, amely a községi önkormányzatokat szinte lehetetlen feladat elé állítja. Az új törvény értelmében a polgármesteri hivatalok felelősek minden, a településükön működő idősotthonban élő személyért, függetlenül attól, hogy az intézmény állami vagy magánkézben van.
Ez azt jelenti, hogy minden önkormányzatnak biztosítania kell egy szakembert, aki folyamatosan figyelemmel kíséri az idősek állapotát és a szolgáltatások minőségét. Ugyanakkor a törvény megakadályozza, hogy új munkatársakat vegyenek fel erre a feladatra, így a meglévő alkalmazottakra hárul a jelentős többletmunka.
„Egyszerűen nem értem, hogy ezt hogy gondolták. Nem vehetsz fel új embert, de biztosítani kell egy felelőst, aki szociális végzettséggel rendelkezik, és aki állandó kapcsolatban áll az idősotthonokkal. Ha nincs ilyen munkatársad, akkor a már meglévő alkalmazottakat kell ezzel megbízni, olyanokat, akik más feladatoköröket látnak el jelenleg” – nyilatkozta a Maszolnak Marosszentgyörgy polgármestere a kormány képviselőivel folytatott hétfői éves találkozót követően.
A községben két magánkézben lévő idősek otthona működik, ahol összesen több mint száz idős ember él – mondta Sófalvi Szabolcs. A község vezetője közölte, az új szabályozás értelmében a helyi önkormányzatnak legalább két szakembert kellene biztosítania, akik kizárólag ezzel foglalkoznak. „Ezt nem tudjuk megtenni, mert egyetlen egy emberünk van a szociális osztályon, aki megfelelő végzettséggel rendelkezik ” – mondta a polgármester.
A helyzetet tovább nehezíti, hogy az önkormányzatoknak így is jelentős mennyiségű adminisztrációs kötelezettségük van, ezentúl jelentést kell tenni az idősotthonok helyzetéről is. „Rengeteg jelentést kell készíteni, rendszeres látogatásokat kell tenni, miközben az önkormányzatnak sem tapasztalata, sem megfelelő erőforrása nincs erre a feladatra” – tette hozzá Marosszentgyörgy polgármestere.
Az önkormányzatok nemcsak az idősellátásban szembesülnek újabb kötelezettségekkel. A szociális törvény módosításai következtében az otthoni beteggondozással kapcsolatos szolgáltatásokért is felelősséget kell vállalniuk. Sófalvi Szabolcs példaként említette, hogy korábban a helyi önkormányzat csak fizette a Gyulafehérvári Caritas által végzett otthoni beteggondozást, most azonban részben felelőssé is vált érte.
„A helyzet kezd ahhoz hasonlítani, mint a COVID-időszak alatt, amikor az oltóközpontokat, majd a népszámlálás lebonyolítását is az önkormányzatokra bízták. Most újabb felelősségi köröket kapunk, miközben a kezünk meg van kötve, mert nem vehetünk fel új embereket. Egyre nagyobb az elvárás, egyre nagyobb a felelősség, de az ehhez szükséges források nem állnak rendelkezésre” – fogalmazott a községvezető.
Elmondta, a hétfői találkozón más községek vezetői is felszólaltak, ám egyelőre úgy tűnik, hogy a döntéshozók nem kínálnak megoldást a problémára.
CSAK SAJÁT