Egy lépéssel közelebb a ritka őshonos faj megmentéséhez: mokány bikaborjú született Marosvásárhelyen (VIDEÓ)

A Marosvásárhelyi Állatkert hétfőn jelentette be, hogy újabb, egészséges bikaborjú született az őshonos és rendkívül ritka mokány szarvasmarha fajtából.

A „mokány”, vagy románul „mocănița” elnevezés egy kistestű, sárgásbarna színű hegyi szarvasmarhát takar, amely egykor a Kárpátokra volt jellemző – írták a szaporulatról beszámoló közleményben.

Az újszülött borjú | Fotó: Marosvásárhelyi Állatkert

Ez a fajta rendkívül ellenálló az időjárás viszontagságaival és a zord körülményekkel szemben, igazi túlélő. A mokány típusú szarvasmarha évi 1500 liter kiváló minőségű tejet ad, amely a román tejtermelő tehenek között a legmagasabb zsírtartalommal (akár 4,5%) rendelkezik, tudtuk meg.

„A mocănița fajta eredete vitatott. Egyes hazai szakértők szerint a brachicer típushoz tartozik, míg mások ősi eredetűnek tartják, amely tökéletesen alkalmazkodott a hegyvidéki klímához. Történelmi kontextusban a fajta széles körben elterjedt volt az ország hegyvidéki területein. Sajnos, a 19. század második felétől, a Schwyz és Pinzgau fajtákkal történő keresztezések miatt fokozatosan eltűnt. A rendszerváltás előtti évek országos szarvasmarha-gazdálkodási terve szerint ezt a fajtát a Bruna és a Pinzgau fajtákkal való keresztezés révén olvasztották be, és az 1980-as évek után gyakorlatilag eltűnt” – olvasható az állatkert sajtóanyagában.

A mokány marhafajta univerzális termelési képességekkel rendelkezik (munka, tej, hús), és kiválóan alkalmazkodott a hegyvidéki terephez, sőt erdészeti munkákban is részt vettek. Igénytelen fajta, amely észrevehetően ellenállt a környezeti tényezőknek és a betegségeknek – tették hozzá.

Az országban egyedüliként a Marosvásárhelyi Állatkert mutatja be a fajtát, jelenleg hat példánnyal, a borjakkal együtt. Az állatkert kiemelt célja ennek a fajtának a megmentése és újra bevezetése, ezért megmentési programot hoztak létre az őshonos mokány szarvasmarha faj megmentésére. A marosvásárhelyi az egyetlen állatkert az országban, ahol megtekinthető a faj egy példánya, az intézmény célja, hogy tenyészcsapatot hozzanak létre a fajta megőrzésére, törzskönyveztessék és részt vegyenek az újbóli elterjesztésében.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?