Közeleg a tavasz? A medvék „jósoltak”
Bár az időjárás-előrejelzések nem ezt mutatják, a medvék szerint bizony közeleg a tavasz. A marosvásárhelyi állatkert medvéi kijöttek az odújukból, de az árnyékukat nem látták meg, így a néphagyomány szerint várhatjuk a tavasz közeledtét.
Amint arról korábban beszámoltunk, a Marosvásárhelyi Állatkertben MedvenapoZoo-t tartottak, azaz interaktív előadással és medvelessel várják a látogatókat február 1. és 9. között.
Köztudott, hogy a néphagyomány időjárásjósló képességet tulajdonít a medvéknek. Eszerint minden év február 2-án a medve kijön a barlangjából, hogy megnézze a saját árnyékát. Ha süt a Nap és a medve meglátja az árnyékát, megijed, visszamegy a barlangjába és további negyven napig ott is marad, mert hosszú lesz még a tél. Ha azonban a medve nem látja meg az árnyékát és kint marad, a néphagyomány szerint ezt azt jelzi, hogy a tél hatalma megtört és a tavasz közeleg.
Az Agerpres megszólaltatta Korondi Kingát, a Marosvásárhelyi Állatkert szóvivőjét, aki elmondta: az erdei medvékkel ellentétben az állatkerti medvék nem alszanak téli álmot, mivel rendszeresen kapnak táplálékot, így nincs szükségük energia-megtakarításra. „Mivel az időjárás elég felhős, nem hinném, hogy a medvéink félnének a Naptól, így bízhatunk a tavasz érkezésében” – nyilatkozta a szóvivő.
A Szegedi Vadaspark medvéi is előbújtak
Előbújtak a medvék vasárnap a Szegedi Vadasparkban is, és bár a felhők mögül néha előbukkanó nap fogadta őket, nem mentek vissza a medveházba. A 25 és 30 év közötti – tehát már korosnak számító – medve-testvérpár, Mici és Ursula délelőtt előbújtak a kifutóba, ahol lekváros kenyér, narancs, alma, körte, szőlő és kivi várta az állatokat. A fel-felbukkanó nap ellenére a két nőstény medve nem ijedt meg az árnyékától, falatozni kezdett a finomságokból. Az állatoknak a gondozók a gyümölcsökből a tél feliratot rakták ki. Így csakhamar a két medve meg is ette a telet.
A medvék viselkedését Németországban, Svájcban, Hollandiában is használják a várható időjárás megállapításához. A hollandok voltak, akik meghonosították a szokást Amerikában is, ám ott végül nem a medve, hanem a mormota vált időjósló állattá.
Az MTI tájékoztatója szerint a barnamedvék – szemben a mókusfélék közé tartozó mormotákkal, melyeket a vadaspark szomszédos kifutójában gondoznak – valójában a természetben nem alszanak téli álmot, csak rövidebb-hosszabb pihenőt tartanak földbe vájt üregekben, esetleg barlangokban. Ilyenkor a medvék anyagcseréje és szívverése is lelassul. Időnként azonban – általában enyhébb, napsütéses időben – kibújnak rejtekükből és fogyasztanak némi táplálékot, így alakulhatott ki a velük kapcsolatos népi időjárás-előrejelzés.
CSAK SAJÁT