FRISSÍTVE – Ciolacu felfüggesztené a koalíciós tárgyalásokat. Reagált az RMDSZ és a PNL is
Marcel Ciolacu szociáldemokrata (PSD) pártelnök szerint fel kell függeszteni a romániai kormányalakítási tárgyalásokat mindaddig, amíg a döntéshozók megoldják a szakszervezetek követeléseit és a – nem járulékalapú, úgynevezett – speciális nyugdíjak reformját. Reagált az RMDSZ és a Nemzeti Liberális Párt is a szociáldemokrata párt elnökének felvetésére.
A kormányfői tisztség várományosa szombaton közösségi oldalán közzétett bejegyzésében kifejtette: pártja azért lépett kormányra - a Nicolae Ciuca miniszerelnök jobbközép Nemzeti Liberális Pártjával (PNL) és a Romániai Magyar Demokrata Szövetséggel (RMDSZ) együtt - hogy biztosítsa a politikai stabilitást és jó kormánypolitikákkal segítse a román gazdaságot és a lakosságot a többrétű válság átvészelésében.
„Világos, hogy a politikusokat jelenleg nem ugyanaz foglalkoztatja, mint a lakosságot. Márpedig én azt ígértem, hogy sosem fogom a politikai érdekeket a románok érdekei elé helyezni. Ezért úgy gondolom, hogy valamennyi döntéshozónak a szakszervezeti követelések megoldását és a speciális nyugdíjak reformjával kapcsolatos hatalmas adósság rendezését kell prioritásként kezelnie. Amíg ez a két prioritás nem nyer megoldást, a leendő kormány összetételéről szóló összes tárgyalást fel kell függeszteni” – fogalmazott Facebook-bejegyzésében a szociáldemokrata politikus.
Szerinte a koalíciónak elsősorban az állampolgárok igényeinek kell megfelelnie, és a leendő kormányprogramnak kötelessége, hogy fenntartható megoldásokat és világos határidőt adjon az új bértörvényre.
A nagykoalíció pártjai még a 2021 novemberében alakult Ciuca-kabinet beiktatása előtt megállapodtak abban, hogy a 2024-es választásokig hátralévő három év félidejénél – 2023 májusában – a liberális kormányfő átadja helyét a PSD kormányfő-jelöltjének, a politikai erőegyensúly megőrzése érdekében pedig több más miniszteri tárcát is kicserél egymás között a két román párt.
A másfél éve eltervezett „politikai vetésforgó” végrehajtását azonban ma már egyik fél sem akarja az eredeti formában végrehajtani, a leendő Ciolacu-kabinet összetételéről kezdődött tárgyalások pedig csütörtökön elakadtak, miután a PNL és a PSD is az RMDSZ-től akart elvenni kormányzati posztokat, hogy a másik román párt hatalmi igényeit - saját veszteségét minimalizálva – kielégítse. Ezt a magyar szövetség nem volt hajlandó elfogadni.
Közben a közalkalmazotti szférában az energiaválság, a magas infláció és a vásárlóerő csökkenése nyomán felhalmozódott társadalmi feszültség egyre radikálisabb megnyilvánulásokat ölt. A 350 ezer oktatási alkalmazott érdekeit képviselő három oktatási szakszervezeti szövetség – miután az eddigi tüntetésekkel és a szerdai figyelmeztető sztrájkkal nem sikerült általános béremelést kiharcolnia – hétfőtől általános munkabeszüntetést hirdetett.
A Sanitas egészségügyi szakszervezet is tüntetni készül június 8-án a kormány székháza előtt, és jövő héten megkezdi az aláírásgyűjtést az általános sztrájk július elsejétől történő meghirdetése érdekében. A közigazgatásban és szociális védelemben dolgozókat tömörítő Columna szakszervezet is inflációkövető béreket követelve munkakonfliktust hirdetett és tüntetéseket, sztrájkot helyezett kilátásba, amelyek menetrendjéről június elseje után dönt.
Nem sokkal a PSD kormányfőjelöltjének kezdeményezését követően az RMDSZ és a PNL vezetői is a kormányalakítási tárgyalások felfüggesztését támogató nyilatkozatokat tettek. Kelemen Hunor miniszterelnök-helyettes, az RMDSZ elnöke az Antena 3 hírtelevíziónak azt mondta: egyetért Ciolacu javaslatával, hiszen a kormányzás az embereket szolgálja és a társadalom prioritásai kell legyenek a kormánykoalíció prioritásait is.
Dan Motreanu, a PNL alelnöke azt mondta: úgy véli, hogy valóban Nicolae Ciucă miniszterelnök a legalkalmasabb arra, hogy „kiegyensúlyozottságával és a társadalmi párbeszéd iránt mindig is tanúsított nyitottságával” megoldást találjon a szakszervezetek „egyébként jogos” követeléseire.
CSAK SAJÁT