Bányászjárás: további vádlottakat idézett be a főügyészség

Beidézték péntekre a legfőbb ügyészség bukaresti székhelyére Miron Cozma egykori bányászvezért, a Zsil-völgyi bányászok volt szakszervezeti vezetőjét, valamint Adrian Sârbut, Petre Roman exkormányfő volt miniszterelnöki tanácsadóját.

Tájékoztatják őket, hogy vádlottak az 1990. júniusi bányászjárás-ügyben, emberiesség elleni bűncselekmények elkövetése miatt zajlik a büntetőeljárás.

Ion Iliescut és Petre Romant már értesítették, emlékeztet az Agerpres hírügyökség. Az ügyészek kénytelenek voltak újraindítani a nyomozást, miután a korábban összegyűjtött bizonyítékokat a bíróság megsemmisítette. Nulláról kezdték újra a nyomozást | Fotó: IICCMER Eredetileg 2017 júniusában küldték az aktát a bíróságra, de a legfelsőbb bíróság 2020 decemberében elrendelte, hogy az ügyet küldjék vissza a katonai ügyészségnek, és a nyomozást nulláról kezdjék újra.

Eddig Ion Iliescu volt elnök, Petre Roman volt miniszterelnök, Vasile Dobrinoiu tartalékos tábornok, a belügyminisztérium tiszti iskolájának volt parancsnoka és Petre Peter tartalékos ezredes, a 0575 Măgurele katonai egység volt parancsnoka ellen emeltek ismét vádat. Még Gelu-Voican Voiculescu volt miniszterelnök-helyettes és Virgil Măgureanu, a Román Hírszerző Szolgálat (SRI) volt igazgatója ellen zajlik eljárás.

Mint megírtuk, szerdán Petre Roman volt miniszterelnököt is beidézték, és az ügyészek tudomására hozták, hogy emberiesség elleni bűncselekmények miatt büntetőeljárás zajlik ellene. Aznap Ion Iliescut az otthonában tájékoztatták ugyanerről, a 95 éves volt államfő ugyanis nem tudott bemenni a legfőbb ügyészség székhelyére.

Ion Iliescu ellen már 2017-ben vádat emeltek az ügyészek emberiesség elleni bűncselekmények miatt, és akkor bíróság elé állították Petre Romant és Virgil Măgureanut is. 2020 decemberében azonban a legfelsőbb bíróság visszautalta az ügyet a katonai ügyészséghez és elrendelte a nyomozás újrakezdését. A bírák akkor az ügyészek által korábban összegyűjtött összes bizonyítékot semmisnek nyilvánítottak, és megállapították, hogy törvénytelen volt a vádirat.

A katonai ügyészek szerint 1990 júniusában a román állam több döntéshozója, valamint hozzájuk közel álló vagy őket támogató személyek elrendelték a fővárosi tüntetések elfojtását, aminek következtében négy személy életét vesztette, kettőt megerőszakoltak, több mint 1300 személy megsérült, és több mint 1200 személyt fosztottak meg jogtalanul a személyi szabadságától. A vádhatóság szerint a bukaresti Egyetem téren tüntetőkkel szembeni megtorló akcióban törvénysértő módon részt vettek részt a belügyminisztérium, a védelmi minisztérium és a SRI erői, valamint több mint tízezer bányász és más munkás az ország több pontjáról.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

 

 

Kapcsolódók

Kimaradt?