FRISSÍTVE – Bányászjárás: Petre Romant behívták csütörtökön a főügyészségre, vádat emeltek ellene
Petre Roman csütörtök reggel megérkezett a főügyészségre, hogy vádat emeljenek ellene a bányászjárás ügyében. Ion Iliescu volt elnököt pénteken hallgatják meg, csütörtökön pedig Gelu Voican Voiculescu és Virgil Măgureanu is megérkezik az ügyészségre, idézi az igazságügyi forrásokat a G4Media. FRISSÍTÉS: A főügyészség csütörtökön délután hivatalosan is bejelentette, hogy vádat emeltek Petre Roman volt miniszterelnök és Gelu Voican Voiculescu volt miniszterelnök-helyettes ellen.
A 94 éves Ion Iliescut otthonában hallgatják meg, mondták ugyanezek a források.
Tizenhárom személyt, köztük Ion Iliescut, Petre Romant, Gelu Voican Voiculescut, Virgil Măgureanut, Mugurel Florescut, Miron Cozmát, Adrian Sârbut és Cazimir Ionescut vádolják az ügyészek emberiesség elleni bűncselekményekkel, amiért életfogytiglani börtön vagy 15-től 25 évig terjedő szabadságvesztés jár.
Amint megírtuk, a katonai ügyészek szerint 1990. június 11-én és 12-én az állami hatóságok úgy döntöttek, hogy erőszakosan elfojtják a bukaresti Egyetem téri tüntetést, ahol a Temesvári Kiáltvány 8. pontjának elfogadását követelték, és békésen fejezték ki az akkori politikai többséggel ellentétes véleményüket. A vádhatóság szerint Iliescu adta ki a parancsot a tér erőszakos kiürítésére.Az erőszakos fellépésben részt vettek a Belügyminisztérium, a Honvédelmi Minisztérium, a SRI erői, valamint több mint 10 000 bányász és más munkás az ország több pontjáról.
A támadást 1990. június 13-án reggel hajtották végre, melyben:
- 4 embert halálos lövés ért;
- összesen 1388 ember sérült testileg vagy lelkileg;
- a szabadsághoz való alapvető jogot politikai okokból összesen 1250 személytől vonták meg.
Az akció keretében több mint kétszáz személyt fogtak el és szállítottak a belügyminisztérium egyik katonai egységébe, ahol aznap délutánig őrizetben tartották őket, majd felületes motozás után elengedték. Ugyanekkor betörtek a bukaresti építészeti intézet és a bukaresti egyetem épületébe, több irodát átkutattak, és a bent tartózkodókat erőszakkal kitoloncolták.
A munkások a rendőrséggel együtt elfoglalták az Egyetem teret, hogy megakadályozzák a tüntetők visszatérését. Az állami hatóságok fellépése erőszakos választ váltott ki az ellenzékiekből, és felgyújtották a fővárosi rendőrség, a belügyminisztérium, a Román Televízió és a Román Hírszerző Szolgálat irodáit. A rendőrség éles lőszerthasznált, 4 személyt lelőttek, 3 másik pedig lőtt sebet kapott.
A hatósági elnyomás 1990. június 14-én és 15-én egy szisztematikus támadással folytatódott, amelyet az ország több megyéjéből érkező bányászokkal és munkásokkal együtt hajtottak végre.
A Bukarestbe hívott bányászok feldúlták az 1989. decemberi forradalom után újonnan alakult vagy újjáalakult, ellenzékben lévő politikai pártok székházait. Bukaresti lakosokat és az Egyetem téri tüntetésekhez kapcsolódó más személyeket is bántalmaztak, a bányászok által a város utcáin elkövetett erőszakról készült képeket világszerte közvetítették, állítják a nyomozók.
CSAK SAJÁT