Bányászjárás: újra elindították a büntetőeljárást Ion Iliescu és Petre Roman ellen
A legfőbb ügyészség szerdán bejelentette, hogy elrendelte a büntetőeljárás megindítását Ion Iliescu és Petru Roman ellen az 1990. június 13–15-i bányászjárás ügyében. A volt államfőt és miniszterelnököt emberiesség elleni bűncselekménnyel vádolják.
„1990 júniusában az akkori román állam döntéshozói a főváros polgári lakossága ellen olyan elnyomó politikát indítottak, amelynek következtében négy személyt megöltek, két személyt megerőszakoltak, több mint 1300 személy testi és/vagy lelki épségét sértették, és több mint 1200 személyt jogellenesen fosztottak meg szabadságától” – áll az ügyészség közleményében.
Az idézett forrás szerint Ion Iliescu, Petre Roman és más, az állam vagy a Nemzeti Megmentési Front vezetőségében lévő személyek támadást indítottak a bukaresti Egyetem téren jelen lévő tüntetők ellen, ami valójában ürügy volt arra, hogy elfedjék az elnyomó intézkedéseket azok ellen, akik korábban részt vettek ezeken a tüntetéseken, különösen a véleményformálók ellen, valamint mindenki ellen, aki valamely formában ellenállt, különösen diákok, értelmiségiek vagy a nyugati értékekhez való közelségét kifejezők ellen.
Szerdán Ion Iliescut az otthonában hallgatták ki az ügyészek a bányászjárás ügyében. Esetében különlegesen jártak el, a 95 éves volt államfő ugyanis nem tud bemenni a legfőbb ügyészség székhelyére, tájékoztat az Agerpres hírügynökség.
Mint megírtuk, szerda reggelre Petre Roman volt miniszterelnököt is beidézték, és az ügyészek tudomására hozták, hogy emberiesség elleni bűncselekmények miatt büntetőeljárás zajlik ellene a bányászjárás ügyében. Gelu-Voican Voiculescu volt miniszterelnök-helyettes is kapott idézést, a kérésére azonban elhalasztották a kihallgatását.
Az 1990-es bányászjárás ügyében Ion Iliescu volt államfő, Gelu-Voican Voiculescu volt miniszterelnök-helyettes, a Román Hírszerző Szolgálat (SRI) volt igazgatója, Virgil Măgureanu, Miron Cozma egykori bányászvezér, valamint Adrian Sârbu volt miniszterelnöki tanácsadó, illetve Vasile Dobrinoiu és Peter Petre tartalékos tábornokok ellen zajlik büntetőeljárás.
Ion Iliescu ellen már 2017-ben vádat emeltek az ügyészek emberiesség elleni bűncselekmények miatt, és akkor bíróság elé állították Petre Romant és Virgil Măgureanut is. 2020 decemberében azonban a legfelsőbb bíróság visszautalta az ügyet a katonai ügyészséghez és elrendelte a nyomozás újrakezdését. A bírák akkor az ügyészek által korábban összegyűjtött összes bizonyítékot semmisnek nyilvánítottak, és megállapították, hogy törvénytelen volt a vádirat.
A katonai ügyészek szerint 1990 júniusában a román állam több döntéshozója, valamint hozzájuk közel álló vagy őket támogató személyek elrendelték a fővárosi tüntetések elfojtását, aminek következtében négy személy életét vesztette, kettőt megerőszakoltak, több mint 1300 személy megsérült, és több mint 1200 személyt fosztottak meg jogtalanul a személyi szabadságától. A vádhatóság szerint a bukaresti Egyetem téren tüntetőkkel szembeni megtorló akcióban törvénysértő módon részt vettek részt a belügyminisztérium, a védelmi minisztérium és a SRI erői, valamint több mint tízezer bányász és más munkás az ország több pontjáról.
CSAK SAJÁT