Az uszoda, a helyi rendőrség és a sporttámogatások kapcsán konzultálnak az udvarhelyiekkel
Maradjon-e meg a tervezett uszoda helyszíne, átszervezzék-e a székelyudvarhelyi helyi rendőrséget, illetve új elv szerint támogassák-e az udvarhelyi sportéletet? Ezekre a kérdésekre keresi a választ az új udvarhelyi városvezetés, a székely anyaváros lakói egy konzultációs kérdőív kitöltésével adhatnak hangot véleményüknek.
Három kényesnek mondható, a városi közbeszédben korábban többször is felbukkanó, gyakran megosztó témában hirdetett városi konzultációt a székelyudvarhelyi önkormányzat. A kérdőív a polgármesteri hivatal kiadványában, a Városi Hírlapban jelent meg, az újság december elején került az udvarhelyiek postaládáiba.
„Az ígértük önöknek, hogy minden lehetséges közéleti témában konzultálni fogunk, hogy kikérjük véleményüket, hogy közösen hozhassunk döntéseket” – olvasható a Szakács-Paál István polgármester által aláírt kérdőív felvezetőjében. A három kérdésre igennel és nemmel lehet válaszolni, van lehetőség ennek megindoklására is, a polgármester minden kérdésnél különvéleményben közli saját válaszát, meg is indokolva azokat.
Hol legyen az uszoda?
Az első kérdés Székelyudvarhely több évtizedes álmával kapcsolatos: „Maradjon-e a Budvár utcai helyszín a tervezett uszoda számára?” Az uszoda szükségességét senki nem vitatja, de a választott helyszín többször is parázs vitát váltott ki az udvarhelyi önkormányzatban. 2022 májusában, az akkor még kisebbségben lévő RMDSZ-frakció azért nem szavazott kedvezően az új uszoda ügyében, mert városlakók közül többen elégedetlenkedtek a városvezetés által kijelölt helyszínnel, azt ugyanis a Budvár utcában, a romatelep közelében építenék meg. Azonban a korábbi városvezetés nem sokat törődött az elégedetlenkedő hangokkal, elkészített egy megvalósíthatósági tanulmányt, a dokumentáció eljutott az Országos Befektetési Társasághoz, eddig több mint fél millió lejt költött a város erre a projektre. Szakács-Paál István polgármester megtartaná a helyszínt.
„Annak tudatában, hogy elölről fog kelleni kezdeni ezeket a folyamatokat, ha más helyszínt választunk, és ez jelentős késésekhez vezethet, az RMDSZ csapata pedig vállalta azt a programjában, hogy a Városi Uszoda megépítése az első mandátum alatt megtörténik, az én szavazatom ennél a kérdésnél az IGEN-re esik. Bejárás az uszodához a tervek szerint a II. Rákóczi Ferenc utcából is lesz, és más helyszínt nem is tudunk rövid idő alatt találni erre a projektre, ráadásul kidobott pénz lenne az évek alatt elkészített tanulmány” – érvel az udvarhelyi városvezető.
Át kell szervezni a helyi rendőrséget?
A konzultációs kérdőív második kérdése a helyi rendőrséggel kapcsolatos: „Szükséges-e a Székelyudvarhelyi Helyi Rendőrség átszervezése?”
A székely anyaváros helyi rendőrsége idén májusban ünnepelte megalakulásának tizedik évfordulóját. És bár vitathatatlan érdemeket szerzett többek közt a köz- és közlekedésbiztonság javításában, munkájuk, megnyilvánulásuk megítélésében megoszlik az udvarhelyiek véleménye.
„Több városlakó jelezte az elmúlt időszakban, hogy nem kellő tisztelettel, nem kellő profizmussal, illetve bizonyos esetekben részrehajlóan és előre kitervelten is folytattak eljárásokat egyes személyek ellen a munkatársak. Én azt gondolom, hogy ezeket az eseteket egyenként kivizsgálni szükségesek, a hatékony munka és a munka jobb elvégzése érdekében IGEN, szükség van az intézmény átszervezésére” – közölte véleményét Szakács-Paál István.
Sporttámogatás – kinek, mennyit?
A székelyudvarhelyi önkormányzat által pályázati úton biztosított vissza nem térítendő sporttámogatások elbírálása minden évben borzolja a kedélyeket, mert kicsi a keretösszeg, sok a pályázó, valamilyen szinten mindenki panaszkodik. A kivételt az idei, választási év jelentette, az udvarhelyi városvezetésnek sikerült ezt nagyobb hírverés nélkül, csendben lebonyolítania. A probléma azonban ezzel nem oldódott meg.
„Vezessünk-e be a 2025-ös évi költségvetés esetén egy olyan elvet, hogy a sporttámogatások a tervezett költségek feléig legyenek közpénzből biztosítva, és ezáltal több sportág élvezhesse a támogatást?” Erre a kérdésre keresi a választ a konzultációs kérdőív harmadik kérdése.
Szakács-Paál István polgármester úgy véli, hogy most kell eldönteni, hogy milyen elv mentén tartsák meg az egyensúlyt, mert szerinte minden sportág megérdemli a támogatást.
„Én azt gondolom, hogy versenysport esetében joggal elvárható a vezetőktől, hogy a költségvetés felét támogatók és jegybevételekből teremtsék elő, és csak a másik felére kérjenek és kapjanak pénzt a város költségvetéséből. Erre a kérdésre én IGEN-nel voksolok” – fogalmazott a városvezető.
A kitöltött konzultációs kérdőíveket a polgármesteri hivatalhoz, a KözTér-irodába és a város számos pontján kihelyezett postaládák révén lehet visszajuttatni.