Átadták az Orbán Balázs-díjakat

Kovászna megyéből Pető Máriát, Hargita megyéből Magyar Ferencet, Maros megyéből pedig Tamási Zsolt Józsefet díjazták.

Átadták a pedagógusok előző években végzett kitartó munkáját elismerő Orbán Balázs-díjakat Marosvásárhelyen. Az eseményre a Kultúrpalota nagytermében került sor. A díjátadó ünnepség a XII. Székelyföld Napok rendezvénysorozatának záróeseményére volt, ahol olyan oktatási szakembereket, valamint pedagógusokat díjaztak akik munkájuknak köszönhetően jelentős mértékben hozzájárultak a térség fejlesztéséhez, a szülőföldön való megmaradáshoz és a közösségi értékek megőrzéséhez. A rangos kitüntetést Székelyföld megyei önkormányzatainak képviselői 11-ik alkalommal adták át a díjazottaknak.A díjaztottak és az önkormányzati vezetők | Fotó: Bogdan Bucșeneanu/Maros Megyei Tanács

Tóth László, Magyarország csíkszeredai főkonzulja kijelentette, a díjnak jelzésértékű üzenete van: a közös kultúra és történelem révén összetartozó három megyében olyan lámpás emberekre van szükség mint a kitüntetett személyek, akik segítenek az eligazodásban, a jó példában.

Jakab István Barna, Kovászna megye tanácsának alelnöke kijelentette, a megye idei díjazottja példát mutat szakmaiságban, tanító a szó legnemesebb értelmében. A háromszéki díjazott idén Pető Mária fizika tanárnő lett.

Kiss Imre főtanfelügyelő laudációja szerint innovatív oktatási stratégiáiban alap a kísérletezés, a diákok önálló munkájára épülő kutatás, legyen az a robotika, vagy akár az asztrofizika területén. Az osztályteremben a közös hang megtalálására törekszik, hiszen véleménye szerint az együtt végzett munka alapja az egymás felé történő nyitás. Az alapos szaktudás, a tananyag életszerű tanítása, a gyermekközpontú tanítási módszerek alkalmazása és a diákok kíváncsiságára való nyitottság tette és teszi népszerűvé tanítványai körében, akik közül sokan neki köszönhetik, hogy felébresztette bennük a tudásszomjat.

„A díj a diákjaimnak is szól a Székely Mikó Kollégiumból, illetve a városunké, Sepsiszentgyörgyé is”- jelentette ki köszönő beszédében Pető Mária. Mint fogalmazott, a díj mögött egy erős közösség is van, amely meghatározó.

Építkezni az elmékben is

Borboly Csaba, Hargita megye tanácsának elnöke szerint Székelyföldet építeni kell, ehhez viszont nemcsak építőanyag kell hanem a lelkekben, elmékben is építkezni kell. A megye idei díjazottja Magyar Ferenc, a magyarországi innovációs és technológiai miniszter főtanácsadója, a gödöllői Szent István Egyetem volt kancellárja. Az immár 31. évébe lépett székelyföldi felsőfokú és posztgraduális agrároktatás egyik kulcsembere, szerepe volt többek között a Sapientia EMTE – főleg az agrárszakok – akkreditálásában, a szakképzett oktatók verbuválásában, a posztgraduális – doktori és magiszteri – képzések Csíkszeredában való meghonosításában, valamint a modern oktatási eszközök – így az online rendszerek – bevezetésében, amely abban az időben úttörő, innovatív tevékenységnek számított - áll a laudációjában.

„Köszönöm azoknak akik erre méltónak találtak. Magamra nem mint lámpásember tekintenék rá, inkább azt mondanám, egyfajta hídember vagyok aki az anyaország és Székelyföld közötti tudásáramlásnak valamilyen formájú segítője”- mondta Magyar Ferenc.Az Orbán Balázs-díj | Fotó: Maros Megyei Tanács

Péter Ferenc, Maros megye tanácselnöke kijelentette, felnéz a díjazottakra és büszke arra amit tettek a magyar közösségért. Hangsúlyozta, ezek az emberek mindent megtesznek azért, hogy előbbre lépjen közösségük, az erdélyi magyarság sorsa jobbra forduljon.

Az idei Maros megyei díjazott dr. Tamási Zsolt József a Marosvásárhelyi II. Rákóczi Ferenc Római Katolikus Teológiai Líceum iskolaigazgatója lett. Dr. Tamási Zsolt itthon marad és folytatja a küzdelmet, mert a haza és a népe szeretete ideláncolja – áll a Balla Imre atya által felolvasott laudációban.

Mint mondta, Tamási Zsolt szerteágazó módon, mégis mindvégig fáradhatatlan lendülettel, hittel és szerénységgel állt helyt minden megpróbáltatás idején. Istennel a hazáért és a szabadságért közismert jelmondat, nemcsak a Rákóczi féle szabadságharcot vagy az 1848/49-es eseményeket befolyásoló jelige csupán, hanem a napjaink kisebbségi megmaradásáért folytatott küzdelmeiben is erős alapot jelentő szellemi-lelki cél. Ennek a láthatatlan vezéralapnak a jegyében kötelezte el magát Tamási Zsolt József is, hangsúlyozta.

„Nagyon meglepett a díj. Ez a díj annak az ügynek szól, amelynek az élére kerültem. Egy óriási zenekar vesz körül, aminek valamilyen szinten a karnagya vagyok. A mögöttem álló diákok, szülők, támogatók miatt állhatok ma itt”- jelentette ki a díj átvételekor Tamási Zsolt József.

Kapcsolódók

Kimaradt?