Arafat: fel kell készíteni az egészségügyi rendszert egy esetleges konfliktusra, ha valószínűtlen is
A kórházaknak egy esetleges háborúra való felkészítéséről beszélt a belügyminisztérium államtitkára, az országos katasztrófavédelem vezetője, Raed Arafat a Digi24-nek adott interjújában. Elmondta, mindenütt azon dolgoznak, hogy a NATO-tagországok egészségügyi rendszereit felkészítsék egy esetleges konfliktushelyzetre. Bejelentette, hogy Románia 96,5 millió eurós projektet vállalt egy egészségügyi, valamint felderítő és monitorozó készlet létrehozására a vegyi, biológiai és radio-nukleáris vonalon.
Egyetlen ország sem rendelkezik olyan katonai kórházzal, amely minden szakterületet lefed a hadsereg igényeinek megfelelően, így bármelyik civil kórház végül odakerülhet, hogy fogad sebesülteket, katonákat és civileket egyaránt
„A sürgősségi ellátás vagy a polgári kórházak konfliktus esetén fogadnak betegeket, ez a normális. Egész Európa, mindenki látja ezt, hogy a katonák, ha megsebesülnek, egy adott ponton a civil kórházakba kerülnek. Egyetlen országnak sincs olyan katonai kórháza, amely minden szakterülettel rendelkezne, amely a katonaság igényeit kielégítené” – mondta Raed Arafat, a katasztrófavédelem országos vezetője egy televíziós interjúban. Hozzátette, hogy még sok javítanivaló van a rendszeren, az intenzív ellátás és a sebészet terén. „Itt is sok munka vár ránk. Nemcsak Romániában zajlik a munka. Mindenütt folyik a munka, hogy a NATO-tagországok egészségügyi rendszereit felkészítsék egy esetleges konfliktushelyzetre. Még ha mindenki azt mondja is, hogy ez nagyon valószínűtlen, és hogy nem kell megijednünk, igen, így van, de mégis fel kell készülni. Nem titok, hogy tavaly ülésezett a NATO közös egészségügyi csoportja, és engem ért a megtiszteltetés, hogy ezt több éve koordináljam” – mondta el Arafat.
Elmondta, vita folyt arról, hogy a rendszereknek jobban fel kell készülniük a tömeges balesetekre, nagyszámú sérült fogadására függetlenül az esemény okától. „Akár egy másik országból, akár az országon belülről érkeznek, akár egy konfliktus miatt, akár egy katasztrófa miatt, akárhogyan is, fel kell készülnünk. Tehát azt mondhatom, hogy még mindig van tennivaló, de gyarapodik a készlet, a felkészültség, az orvosi ellátmány. Nemrégiben egy 96,5 millió eurós projekt keretében létrehoztunk egy orvosi, felderítési és megfigyelési készletet a vegyi, biológiai és radioaktív-nukleáris oldalon. Egy olyan készletről van szó, amelyet az Európai Unió nevében hozunk létre Romániában, és vannak más, hozzánk hasonló országok is, amelyek hasonló összegű projekteket hoztak létre ugyanilyen céllal. Mindez növeli a felkészültségi szintet” – tette hozzá Arafat.
CSAK SAJÁT