Akcióban az Eurofighter Typhoonok a Kogălniceanu támaszponton

Helyszíni riportban számolt be a BBC a bővülő Mihail Kogălniceanu NATO-bízisról, amely rövidensen a katonai szövetség Európa legnagyobb támaszpontjává válik. 

Hat Eurofighter Typhoon áll a kifutópályán, kettőnek a hajtóműve bömböl, miközben a földi személyzet a felszállás előtti utolsó ellenőrzéseket végzi a Mihai Kogalniceanu légibázison - kezdte riportjá a romániai NATO-bázisról a BBC. A hvg.hu által idézett beszámoló szerint bár első ránézésre elég valószínűtlennek tűnik, de ez lesz a helyszíne Európa legnagyobb NATO-bázisának, nagyobbnak, mint a németországi Ramstein. 

A Kogălniceanu bázis hamarosan egy – nemrég Norvégiától vásárolt – román F-16-osokból álló századdal, valamint MQ-9 Reaper drónokkal és egy katonai várossal bővül, és itt állomásozik majd 32 ország NATO-hadseregének, légierejének és haditengerészetének személyzete is. A legfrissebb érkezők most a finnek, a bázison pedig régebb óta 1840 amerikai katona is állomásozik. A bázis a Fekete-tenger partjaitól mindössze 20 km-re, Odesszától 300 km-re, az oroszok által megszállt krími Szevasztopoltól pedig 400 km-re fekszik.

Vadászpilóták a konstancai bázis felett Fotó: a Kogalniceanu támaszpont facebook oldala

A hvg.hu által idézett Charlie Tagg brit pilóta azt mondja, Oroszország ukrajnai inváziója megváltoztatta mind azokat a területeket, amelyek felett repül, mind a misszió stratégiai helyzetét. Utolsó bevetésén, 2021-ben a NATO vadászpilótái messze a Fekete-tenger nemzetközi vizei felett repültek. Most azonban ragaszkodnak a román és bolgár felségvizek feletti 12 tengeri mérföldes zónához, „hogy elkerüljék a félreértéseket, az oroszokkal való eszkalációs helyzeteket”. Azt mondja, hogy érkezése óta nem volt felszólítás orosz repülőgép elfogására, bár korábbi bevetéseken, a Balti-tenger felett volt ilyen. Nicolae Creţu bázisparancsnok szerint a mindennapi élet a Kogălniceanu bázison mindezek ellenére jelenleg többnyire nyugodt.

A konstancai NATO-bázis, illetve a Fekete-tengeri kikötő bővítésével kapcsolatban korábban a Maszol is írt. Kozma Klementina biztonságpolitikai szakértő megkeresésünkre arra hívta fel a figyelmet, hogy miután Oroszország 2014-ben elfoglalta a Krím félszigetet, immár kétszáz tengeri mérföld választja el az Orosz Föderációt Romániától. „A távolság lerövidülése ugyan nem jelent közvetlen katonai fenyegetést, mégis a biztonság fokozatos megerősítésére ad okot Bukarest számára. A konstancai kikötő bővítése és fejlesztése kiemelkedő lehetőség nem csupán a román haditengerészet számára, hanem a katonai szövetségnek is arra, hogy állandósítani tudja Fekete-tengeri jelenlétét. Figyelembe véve a jelenlegi orosz-ukrán háború folyamatait, a bázis megerősítése a regionális egyensúly megteremtését szolgálja” - hangsúlyozta Kozma Klementina. 

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?