Orbán – Stoltenberg találkozó: Magyarország nem blokkolja a NATO döntéseket
Az orosz–ukrán háborúról és Magyarország, valamint a NATO viszonyáról is tárgyalt a magyar miniszterelnök és a NATO főtitkára.
„Fontos tárgyalás Budapesten Jens Stoltenberg NATO-főtitkárral” – írta a Facebook-oldalán Orbán Viktor azzal kapcsolatban, hogy a katonai szövetség vezetője a magyar fővárosba látogatott.
Szerdán délelőtt Jens Stoltenberg és Orbán Viktor a karmelita kolostorban találkozott. A magyar miniszterelnök leszögezte, Magyarország egy lojális és elkötelezett tagja a NATO-nak, jelenleg 1300 magyar katona vesz részt NATO műveletekben.„Mi azon nem túl nagy számú ország közé tartozunk a NATO tagokon belül, akik teljesítik az összes vállalt kötelezettségüket, tehát a katonai kiadásaink meghaladják a nemzeti össztermék 2 százalékát, és a 20 százalékos képességfejlesztési célt is bőven elérjük, illetve meghaladjuk” – idézi a miniszterelnököt a Magyar Nemzet.
Orbán Viktor közölte: országa ellátja a légtérrendészeti feladatokat Szlovákia, Szlovénia esetében is. Ezek azok a hozzájárulások, amivel Magyarország a NATO-t erősíteni tudja, ezeket a válásait a jövőben is teljesíti.
A megbeszélések másik fontos témája az orosz–ukrán háború volt, mely terén Magyarország álláspontja közismerten eltér a NATO tagállamok többségének álláspontjától.
Magyarország tudomásul veszi, hogy az övétől eltérő vélemények súlya és száma jelentős, belátja, hogy nincs ahhoz elegendő ereje, hogy ezeket megváltoztassa. Ezért Magyarország a szerdai tárgyaláson világossá tette, hogy nem kíván blokkolni olyan döntéseket a NATO-ban, amelyek bár eltérnek a helyzetértelmezésükből fakadó ésszerűségtől, de a többi tagállam ezeket szorgalmazza – nyilatkozta Orbán Viktor.
A magyar miniszterelnök leszögezte: arra összpontosítottak, és azt kérte a főtitkártól, tegye világossá, hogy minden NATO területen kívüli katonai akció, a NATO szabályai alapján csak önkéntes jellegű lehet.
A megbeszéléseket követő sajtótájékoztatón Jens Stoltenberg megjegyezte, a találkozóra néhány nappal a NATO védelmi miniszterek brüsszeli heti találkozója előtt, és kevesebb mint egy hónappal egy szintén fontos washingtoni NATO-csúcs előtt kerül sor, amelyen az állam és kormányfők fognak majd részt venni júliusban. A katonai szövetség vezetője hozzátette: a csúcstalálkozón egyébként döntés fog születni több kulcskérdésről, beleértve az elrettentést és a védelem kérdéseit.
CSAK SAJÁT