Minden, amit Harry herceg és Meghan Markle esküvőjéről tudni kell

Szombaton összeházasodik Harry herceg és amerikai menyasszonya, Meghan Markle. A menyasszony jövendő apósa, Károly trónörökös oldalán járul majd az ősi windsori királyi rezidencia Szent György kápolnájának oltárához, miután édesapja, Thomas Markle - hivatalosan egészségi okokból - nem lesz jelen a szertartáson.

A Clarence House, Károly londoni hivatala tavaly novemberben jelentette be, hogy Harry eljegyezte az elvált amerikai színésznőt. II. Erzsébet királynő, Harry nagymamája hivatalosan márciusban hagyta jóvá a frigyet, de a brit bulvársajtóban már azután elindult a házassági találgatások özöne, hogy az uralkodó novemberben, nem sokkal az eljegyzés bejelentése előtt teán fogadta Harryt és Meghan Markle-t első számú londoni rezidenciáján, a Buckingham-palotában.

Egy ilyen látogatás korántsem puszta formalitás: a királyi házasságokat szabályozó brit törvény ugyanis kimondja, hogy a trónutódlási sor első hat helyén álló hozzátartozók házasságát az uralkodónak előzetesen jóvá kell hagynia, és az udvari protokoll alapján az uralkodó csak olyan házastársjelölteket fogad, akiknek személyét elfogadja. Meghan Markle fogadásának puszta ténye így a házasság jóváhagyását jelző uralkodói gesztus is volt egyben.  

Harry herceg, Károly trónörökös és a néhai Diana hercegnő másodszülött fia jelenleg a hatodik helyen áll a trónöröklési listán, apja, bátyja, Vilmos herceg, valamint Vilmos három gyermeke után.

Változó idők, enyhülő szigor

Vilmoshoz hasonlóan Harry is polgári származású hitvest választott. Vilmos herceg felesége, Kate Middleton egy angliai faluban nőtt fel, szülei a British Airways légitársaság alkalmazottai voltak, bár az utóbbi években igen sikeres vállalkozókká váltak.

Meghan Markle személyében ugyanakkor a brit monarchia modernkori történelmében először kerül elvált, afrikai-amerikai gyökerű amerikai állampolgár a királyi családba a trónutódlási lista egyik magas rangú tagjának hitveseként.

Az idők változását jelzi, hogy nyolc évtizeddel ezelőtt VIII. Eduárd királynak még le kellett mondania a trónról és a koronáról, mivel ő is egy elvált amerikai állampolgárt kívánt feleségül venni Wallis Simpson személyében. Ezt akkoriban sem az udvar, sem a brit kormány nem volt hajlandó jóváhagyni, így VIII. Eduárd 1936. december 10-én, alig 327 napi uralkodás után, a koronázást meg sem várva távozott az Egyesült Királyság éléről, átadva helyét öccsének, Albert yorki hercegnek, a jelenlegi uralkodó édesapjának, aki VI. György néven lépett trónra. Ma már azonban sem az udvar, sem a brit kormány részéről nem merül fel kifogás Meghan Markle személye ellen, annál is kevésbé, mivel az Egyesült Királyság következő uralkodója, Károly trónörökös - II. Erzsébet királynő elsőszülött fia - maga is elvált első feleségétől, a nem sokkal később tragikus autóbaleset áldozatává vált Diana hercegnőtől, és jelenlegi felesége, Kamilla cornwalli hercegnő is elvált első férjétől.

Kik „buktak ki” Meghan előtt?

A tavaly novemberben bejelentett eljegyzéssel és a szombati esküvővel Harry herceg viharos románcokkal jellemzett eddigi magánéletében teljesen új fejezet kezdődik.

Harry első nagy szerelme a zimbabwei születésű dél-afrikai Chelsy Davy volt. Chelsy és Harry hat évig ápolta meglehetősen zűrös románcát, a kapcsolat azonban végül kifulladt, és az időközben londoni ügyvéddé lett Chelsy Davy azóta eltűnt a brit sajtó látóköréből is.

A herceg második komoly barátnője a brit arisztokrata családba született Cressida Bonas volt, aki színésznőként, táncosnőként és divatvilágmárkák modelljeként dolgozott. Négy éve azonban szakított a herceggel, általános meglepetésre, mivel a brit bulvársajtó akkoriban szintén már az eljegyzés hivatalos bejelentésének időpontját találgatta.

Még nem brit állampolgár

Meghan Markle-t Harry feleségeként a királyi fenség (Her Royal Highness, HRH) titulus illeti majd meg, és II. Erzsébet királynő döntésén múlik, hogy az újdonsült családtag visel-e majd külön hercegnői címet is, hasonlóan ahhoz, ahogy Vilmos felesége, Katalin a Cambridge hercegnője címben részesült. Arra a királynőnek viszont nincs befolyása, hogy Meghan Markel mikor kaphat brit állampolgárságot.

Az udvar az eljegyzés bejelentésével egy időben egyértelművé tette, hogy Meghan Markle fel akarja venni a brit állampolgárságot, de ebben nem számíthat kivételes bánásmódra. Mielőtt állampolgárságért folyamodhat, legalább három évig az Egyesült Királyságban kell élnie és ez alatt 270 napnál hosszabb időre nem hagyhatja el az országot. Emellett 45 perces vizsgát is kell majd tennie, amelyen arról kell számot adnia, hogy mennyire elmélyültek ismeretei az Egyesült Királyság életformájáról.

Ez a következő években válik esedékessé, ám az esküvő előtti napok sem múltak el izgalmak nélkül, amelyeket mindenekelőtt a menyasszony édesapja, Thomas Markle okozott. Az eredeti hivatalos esküvői programban az szerepelt, hogy ő kíséri az oltárhoz leányát, ám végül - több, egymásnak ellentmondó nyilatkozat után - a héten véglegessé vált, hogy a 73 éves, Mexikóban élő Thomas Markle, aki harminc éve elvált leánya édesanyjától, végül nem lesz jelen a szombati szertartáson. Ennek hivatalos oka Thomas Markle hirtelen műtéti beavatkozást igénylő szívkoszorúér-elzáródása, de kisebb botrányt kavart, amikor kiderült, hogy Meghan Markle apja maga rendelte és rendezte meg a róla minap megjelent, "spontánként" eladott lesipuskás fotókat.

Néhány napi bizonytalanság után pénteken az a hivatalos döntés született - az udvar tájékoztatása szerint Meghan Markle kérésére -, hogy a menyasszonyt Károly trónörökös kíséri a Szent György kápolna oltárához a szombati esküvőn.

Kapcsolódók

Kimaradt?