Megfosztották tisztségeitől a korruptaknak közkegyelmet javasló Șerban Nicolae szenátort
Megfosztották frakcióvezetői, illetve a szenátus jogi bizottságának elnöki tisztségétől Șerban Nicolae szenátort a szociáldemokraták, amiért a múlt héten a korrupcióért bebörtönzött elítéltekre is ki akarta terjeszteni a parlamenti vitán lévő közkegyelmi tervezetet.
A szankciókat Liviu Dragnea pártelnök javaslatára fogadta el szerdán a kormány fő erejét adó Szociáldemokrata Párt (PSD) végrehajtó bizottsága. Nicolaenak azt rótták fel, hogy kezdeményezésével kárt okozott a párt megítélésének. Dragnea közölte: leállítják a közkegyelmi tervezet vitáját, amíg az igazságügyi minisztérium kidolgozza a börtönök túlzsúfoltságának enyhítését célzó teljes törvénycsomagot.
A PSD szenátusi frakciójának vezetését Mihai Fifor, a jogi bizottságét Robert Cazanciuc veszi át.
Nicolae nem érzi magát hibásnak
Leváltása után Şerban Nicolae úgy nyilatkozott: nem örül az országos végrehajtó bizottság döntésének, de elfogadja azt, habár semmiben nem érzi magát hibásnak. Hozzátette: a szerdai gyűlésen elmagyarázta kollégáinak, hogy semmiféle megállapodás nem volt közte és Traian Băsescu között, sem Liviu Dragneával közösen előkészített, a reakciók felmérését célzó taktikai húzásról nem volt szó. Parlamenti tisztségei megvonását úgy értelmezi - tette hozzá a volt frakcióvezető - mint 'az általános bizalom megvonását' pártja részéről. „Az én nézőpontomból semmiben nem vétkeztem sem Liviu Dragneával, sem a párttal szemben” – jelentette ki a szociáldemokrata szenátor. Şerban Nicolae azt is elmondta: egyelőre a jogi bizottság tagja marad.
Dragnea pálfordulása feszültséget okozott a PSD-ben
Szerdai sajtóértekezletén Liviu Dragnea PSD-elnök megkérdőjelezte, hogy a közkegyelmi tervezet elérheti-e eredeti célját, vagyis hozzájárulhat-e a börtönök tehermentesítéséhez. A hét elején megjelent statisztikák szerint alig több mint négyszáz rab szabadulna, ha - az erőszakos és korrupciós bűncselekményekért elítéltek kivételével - minden tíz év alatti büntetésből három évet elengednének, viszont nyolcezer elítéltet kéne kiengedni a több mint 27 ezer közül ahhoz, hogy a bent maradóknak legalább négy négyzetméternyi hely jusson fejenként, ahogyan azt az európai szabványok előírják.
Dragnea közölte: leállítják a közkegyelmi tervezet vitáját, amíg az igazságügyi minisztérium kidolgozza a börtönök túlzsúfoltságának enyhítését célzó teljes törvénycsomagot. Sajtóértesülések szerint azonban a PSD-ben feszültséget okozott a szenátusi frakcióvezető „feláldozása” és Dragnea pálfordulása, aki év elején még a frissen hivatalba lépett Grindeanu-kormány egyik sürgős teendőjének nevezte a közkegyelmi törvény elfogadását.