Erdély legjei: a csíkszeredai Márton Áron Főgimnázium
A csíkszeredai Márton Áron Főgimnázium – avagy a Marci – Csíkszereda legimpozánsabb épületében működik. A nagymúltú iskola folyósóit Zsombori Gabriella igazgatónő vezetésével jártuk be (újra), megismerve történetét, szellemiségét, valamint azt, hogy miként néznek szembe azzal a botránnyal, amely 2023-ban hónapokig beszédtémává tette az intézményt.
Csíkszereda egyik legimpozánsabb épületében működik a Márton Áron Főgimnázium. A nagymúltú iskolát még a Ferences szerzetesek hozták létre Csíksomlyói Római Katolikus Gimnázium néven, majd később, 1909-ban tették le a mostani épület alapkövét Csíkszeredában.
1911-ben gróf Majláth Gusztáv Károly, Erdély püspöke szentelte fel a gimnázium új épületét. Kezdetben még bentlakás és kantin is tartozott hozzá, ám a későbbi felújítások során ezeknek már nem maradt hely. Jelenleg az épület kétharmadában működik a Márton Áron Főgimnázium, egyharmadában pedig a Segítő Mária Római Katolikus Gimnázium.
A Márton Áron Főgimnáziumnak, amely diákjainak a nagybetűs „MARCI”, korábban elsőtől egészen tizenkettedikig voltak osztályai, napjainkban már csak kilencediktől a végzős évig járnak oda diákok. Minden évfolyamon hat osztály működik: egy filológia, egy társadalomtudományok, két természettudományok, egy matematika-informatika és egy matematika-idegennyelv osztály. Jelenleg 666 diák tanul ezen falak közt, őket pedig 57 tanár segíti a mindennapokban.
Az elmúlt időszakban az iskola közösségét két botrány is megrázta. Zsombori Gabriella igazgatónő szerint máig vannak olyanok, akik nem tették még egészen túl magukat a történteken, ám most első és a legfontosabb céljuk, hogy megmutassák: újra hűek tudnak lenni Márton Áron nevéhez. Mint fogalmazott, nem futamodnak meg a munka elől, a lexikális tudás átadásán túl pedig igyekeznek valóban nevelői munkát is végezni, ugyanis hisznek abban, hogy az „újragondolás” előbbre viszi a közösséget.
CSAK SAJÁT