Zenei elmélyülés, találkozás és lelki feltöltődés – Ilyen volt idén a Csíkszeredai Régizene Fesztivál

Kilenc napnyi zenei elmélyülés, találkozás és lelki feltöltődés után július 13-án, vasárnap este ünnepélyesen véget ért a Csíkszeredai Régizene Fesztivál, amely idén Johann Sebastian Bach gazdag öröksége köré építette tematikáját – fogalmaz záróközleményében a fesztivál szervezőcsapata.

Mint felidézték: az idei programsorozat nemcsak a régizene kedvelőinek nyújtott különleges élményt, hanem a szélesebb közönséget is megszólította. A 340 éve született és 275 éve elhunyt Johann Sebastian Bach zenéje ugyanis ma is rendkívül aktuális, és sokféle üzenetet hordoz – spirituálisat, művészetit, emberit és intellektuálisat is, így válhatott ez az esemény nem csupán zenei, de szellemi és közösségi ünneppé is Csíkszeredában és annak környékén.

Bach h-moll miséjének előadása a Szent Ágoston templomban | Fotó: Szigeti Vajk István/HMKK-archívum

A tájékoztatásban kifejtik, hogy a fesztivál ideje alatt 22 program volt 12 helyszínen, köztük 17 koncerttel, mintegy 250 fellépővel 8 különböző országból. A színvonalas zenei programok mellett fontos szerepet kapott Steffen Schlandt előadása, amely nemcsak Bach h-moll miséjének zenei felépítését, hanem annak spirituális és történeti összefüggéseit is feltárta a szép számban megjelent közönség számára. Emellett gyermekfoglalkozások, reneszánsz gyereknap, valamint táncház is helyet kapott a kínálatban, amelyek a fiatalabb korosztályok képviselőit vezették be a régizene világába és a régi korok hangulatába.

Idén fellépett a Transylvania Barokk Együttes (RO, CH), a Carmina Renascentia (RO), a Kolozsvári Barokkzenekar (RO, HU, CH, DE, DK), a Concerto Spiralis (RO, HU, NL, CH), Kónya István (HU), a Codex (RO), Salat-Zakariás Soma és Joan Boronat Sanz (CH), Karácsony Noémi és Paul Cristian (RO), Cipriana Smărăndescu (IT), Mira Glodeanu és Sempre (BE, RO), a Baroque Festival Orchestra (RO, HU, DE), a Lux Aurumque (RO), a Brassói Fekete-templom Bach-kórusa (RO), a Musica Historica (HU), az Allegra Barokk Zenekar (RO) és a Laudate Kamarakórus (RO).

A szervezők szerint külön említést érdemel a fesztivál legkiemelkedőbb eseménye: Johann Sebastian Bach monumentális h-moll miséjének előadása, amelyet a Baroque Festival Orchestra, a Lux Aurumque és a Brassói Fekete-templom Bach kórusa közösen valósított meg. A 100 fős, többnyelvű és többfelekezetű kórus, valamint a 34 fős zenekar Steffen Schlandt vezényletével nemcsak zenei élményt nyújtott, hanem valódi hídként szolgált közösségek, nemzetiségek és vallások között. „Olyan, a hétköznapi tapasztalaton túlmutató, transzcendentális élményt nyújtott, amelynek előadásával történelmet írtak a fesztivál életében. Mert a zene a béke, az összetartozás és a lelki emelkedettség univerzális nyelveként összeköt. A zene felemel” – írták a közleményben.Reneszánsz táncház a Mikó-vár belső udvarén | Fotó: Szigeti Vajk István/HMKK-archívum

Hozzátették, a Régizene Fesztivál szerves része, a Régizenei Nyári Egyetem immár 17. alkalommal nyitotta meg kapuit a szakma iránt érdeklődő fiatal zenészek előtt. A július 5–11. között zajló képzésen a résztvevők tudásukat, tapasztalataikat, valamint zenei szenvedélyüket megosztva tettek kísérletet a régizene gazdag hagyományainak és változatos stílusainak felfedezésére, értelmezésére és gyakorlati elsajátítására. A közel egy hétig tartó közös zenei gondolkodást egy, a közönség számára nyitott kurzuszáró hangverseny koronázta meg. Számokban összegezve: 8 mesterkurzus, 4 mindenki számára nyitott kurzus, 2 hangszeres workshop, 14 oktató, 2 korrepetitor és 4 tolmács, valamint 40 részt vevő diák 3 országból.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?