Megszokták a medvék jelenlétét Hargita megyében? Kevesebb bejelentést kapnak a csendőrök
Fele annyi, medvék jelenlétéről szóló riasztást kaptak a Hargita megyei csendőrök idén az első félévben, mint tavaly ugyanebben az időszakban. A megyei csendőrparancsnok szerint ennek oka feltehetően nem a medvék számának csökkenése, hanem inkább az, hogy már egyre kevesebben jelentik, ha meglátják a nagyvadat, mert a Hargita megyei emberek tudják, hogy óvakodniuk kell tőle.
A Hargita Megyei Csendőrfelügyelőség elmúlt féléves tevékenységéről tájékoztatták a sajtót csütörtökön a hatóság csíkszeredai székhelyén. Dan Iamandi főparancsnok elmondta, hogy míg 2024 első félévében 219 alkalommal jelentették a 112-es segélyhívón medvék felbukkanását Hargita megye területén, addig idén, a január 1.–június 30. időszaban csupán 110-szer. A helyszínre érkező csendőrök 62 esetben már nem találták ott a nagyvadat, 48 esetben viszont igen, de csak 30 alkalommal kellett riasztólövedékkel elűzniük az állatot a közelből. Hozzátette, hogy a bejelentéseket követően hat medvét befogtak és áthelyeztek máshová (2024 első hat hónapjában csak kettőt szállítottak el), kilencet pedig kilőttek (2024 első félévében nyolcat lőttek ki), mert közvetlen veszélyt jelentettek.
A csendőrparancsnok szerint bár szembetűnő a bejelentések számának csökkenése, felhívta a figyelmet, hogy jóval több esetben volt szükség a medvék elszállítására, amiből szerinte arra lehet következtetni, hogy egyre több olyan helyzet adódik, amikor a lakosságot is veszélyeztetik a felbukkanó medvék, erre példaként hozta fel, hogy Csíkszeredában idén az egyik lakónegyedben jelent meg a medve több ízben. Hozzáfűzte, hogy az előző években megszokotthoz képest, idén már nem kapnak bejelentéseket Tusnádfürdőről, valamint a Szent Anna-tó környékéről.
Készülnek az első ligás meccsekre Csíkszeredában
Dan Iamandi az elmúlt félévet kiértékelve elmondta, hogy idén eddig 2874 bevetésük volt (tavaly 2505) a megye 52 településén, amikor a közrend fenntartásán dolgoztak. Külön kiemelte a hegyi csendőrök munkáját, akik Hargitafürdőn, Borszéken, Tusnádfürdőn, Gyilkostón, valamint Parajdon teljesítettek szolgálatot. Itt elsősorban a közeli túraútvonalak mentén volt szükség a segítségükre, és együtt dolgoztak a hegyimentő közszolgálat munkatársaival.
A csendőri munka szempontjából az elmúlt időszak legfontosabb eseményeként említette a vízkereszt ünnepi vallásos eseményeket, a március 15-i megemlékezéseket, a húsvéti ünnepeket, a csíksomlyói pünkösdszombati búcsút, az államelnökválasztások mindkét fordulóját, az Ezer Székely Leány Napját, valamint a Bagossy Brothers Company csíksomlyói koncertjét, amivel kapcsolatban kifejtette, őket is meglepte, hogy milyen sok ember látogatott ki a hegynyeregbe. Hozzátette, egyik felsorolt eseményen sem történt említésre méltó kihágás.
A parancsnok kiemelte továbbá, hogy a Hargita megyei csendőrök is nagy erőkkel vettek részt a parajdi bányakatasztrófa nyomán veszélybe került lakóházaknál, valamit Nicușor Dan államfő parajdi látogatásakor a biztonság fenntartásában.
A most következő időszakról pedig az FK Csíkszereda első ligás meccseit emelte ki. Mint mondta, a megyeszékhelyen négy olyan meccset is játszanak a következő időszakban, amelyeken az ellenfél csapat szurkolói esetében fennáll a rendbontás lehetősége. Kiemelte, munkájuk azért is lesz fontos, mert – például Sepsiszentgyörggyel ellentétben – az FK Csíkszereda stadionja a belvárosban található, így fokozott figyelemmel kísérik a meccseket. Rámutatott: a helyi csendőrök a stadion körül, míg a Marosvásárhelyről érkező mobil csendőrcsapat a sportkomplexumon belül ügyel majd a rendre.
Fát eltulajdonító bűnelkövetőket is fogtak
A Hargita megyei csendőrök idén, az első félévben 219 szabálysértési eljárást indítottak rendbontás miatt, amelyek közül 151 esetben pénzbírságot is kiróttak több mint 109 ezer lej értékben. Kiadtak továbbá 140 figyelmeztetést is.
Idén eddig 39 esetben indítottak eljárást falopás miatt, 19 büntetést szabtak 32 ezer lej értékben, illetve 15 figyelmeztetést adtak ki, és elkoboztak 8,37 köbméter lopott faanyagot (bükk, fenyő és nyír). Az elkobzott famennyiséget átadták az erdészeti hivatalnak, amelynek a területéről eltulajdonították azt.
CSAK SAJÁT