Márciuska kiállítás nyílik Szegeden

A román néphagyományhoz kötődő márciuskáról nyílik kiállítás pénteken a Budapesti Román Kulturális Intézet Szegedi Fiókszervezetének székházában. A tárlat látogatói maguk is elkészíthetik a tavasz érkezéséhez kapcsolódó ajándéktárgyukat - tájékoztatták a szervezők hétfőn az MTI-t.

A márciuska készítésének és ajándékozásának gyakorlatát az UNESCO 2016-ban ismerte el a szellemi kulturális örökség részeként. A hagyomány gyökerei az ókorig vezethetők vissza.A hagyományos márciuska piros és fehér szálakból font zsinór | Fotó: Wikipedia

A márciuskát gyapjúból, pamutból vagy selyemből készítették egy-egy vékony fehér, illetve piros szálat összesodorva. A fehér szín a kezdet tisztaságát sugallja, míg a piros az életerő-egészség, szépség vagy szerelem - valamely attribútumát jelképezi. A márciuskát hagyományosan nők készítettek, és felajánlották a közösség egyik férfi tagjának, egy gyermeknek, de egymásnak is ajándékozták, hogy március elsejétől viseljék.

Az emberek a nyakuk, csuklójuk vagy bokájuk köré kötötték, majd később a kabátjukra tűzték. A márciuskát lehetett a ház bejáratához vagy az istállóajtó fölé is tenni, ezzel védve a házakat és gazdáik egészségét. A márciuskát tájegységenként eltérően két-három napig vagy néhány hétig viselték, majd az időszak leteltével virágzó ágra akasztották, kő alá tették vagy kútgödörbe dobták.

A városi környezetben a kulturális gyakorlat jelentős változásokon ment keresztül. Napjainkban a piros-fehér szál gyakran iparilag készül és különböző csecsebecsékkel tovább díszítik, és már főként nőknek kínálják.

A pénteken nyíló kiállítás a román identitás egyik meghatározó napját, a Márciuska-ünnepet járja körül, Lucian Muntean fotográfus képeivel illusztrálva, részletes magyarázatokkal, magyarul és angolul is bemutatva az ehhez kapcsolódó romániai és moldovai szokásokat.

A megnyitóhoz Anca Becan iparművész vezetésével kreatív márciuskakészítő műhely kapcsolódik, melyen a gyerekek és felnőttek változatos, hagyományos és modern technikákkal készítenek márciuskákat, megismerkedve az ősi szokással.

Kapcsolódók

Kimaradt?