Picasso, Modigliani és az orosz avantgárd lesz jövőre Budapest vendége

Többek között orosz avantgárd, Picasso-, Modigliani- és Ország Lili-kiállítások nyílnak jövőre a Magyar Nemzeti Galériában (MNG), melynek a Szépművészeti Múzeummal újraegyesített anyaga jelentős külföldi múzeumokban is bemutatkozhat - mondta el az MTI-nek az intézményt vezető Baán László.

A Szépművészeti Múzeum február közepén zárta be kapuit a több mint negyedmilliós látogatottságú Rembrandt és a holland arany évszázad című kiállítással. Az épületben most az utóbbi évtizedek legnagyobb felújítása zajlik, melynek végeztével a közönség ismét láthatja a hetven éve bezárt Román csarnokot, új kiállítóterekkel bővül a múzeum  és a közönségforgalmi terek egy része is megújul - számolt be a főigazgató.

Mint hozzátette, 2018 tavaszán a közönség egy funkciójában is megújult Szépművészetit fog visszakapni, mert visszaköltöznek oda a régi magyar mesterek, így az épület az ókori művészettől a 18. század végéig az egyetemes és magyar művészet bemutatását fogja szolgálni, míg a modern magyar és nemzetközi anyag a Liget Projekt keretében megépülő Új Nemzeti Galériában lesz majd látható.

Idén a Szépművészeti Múzeum stábja és kiállításai is felköltöztek a Nemzeti Galériába, ahol most az állandó kiállításon egy válogatás is látható a Szépművészeti fő műveiből. A Szépművészeti és az MNG gyűjteményének legjelesebb alkotásai közben külföldön is bemutatkoznak: jelenleg Milánóban és Rómában, majd jövőre a párizsi Musée du Luxembourg-ban - mondta el Baán László.

Victor Vasarely születésének száztizedik évfordulójára Aix-en-Provence-ban 2016-ban nagy kiállítás-sorozatot terveznek, ehhez jelentős kölcsönzésekkel csatlakozik a Szépművészetihez tartozó budapesti Vasarely Múzeum is, közben az elaggott állapotú, óbudai intézményt is megújítják, hogy 2016 őszén egy Bortnyik-kiállítással nyithasson meg ismét.

Jövő év őszén a Magyar Nemzeti Galéria a Kogarttal közös szervezésben a krakkói Nemzeti Múzeumban is megjelenik egy klasszikus magyar művészeti kiállítással, ahogy a brüsszeli Királyi Szépművészeti Múzeumban is előkészítenek 2016 októberére egy jelentős bemutatkozást a budapesti múzeum itáliai és németalföldi reneszánsz anyagából. A haarlemi Frans Hals Múzeumban a Szépművészeti holland gyűjteményéből mutatkozik be egy jelentős válogatás jövő ősszel.

Baán László elmondása szerint a budapesti kiállítási naptár is izgalmasnak ígérkezik. Január végétől májusig a jekatyerinburgi Művészeti Múzeum nemzetközileg kevésbé ismert, de rendkívül fontos orosz avantgárd gyűjteménye érkezik az MNG-be, olyan alkotók munkáival, mint Kazimir Malevics, Vaszilij Kandinszkij, Alekszandr Rodcsenko, El Liszickij, Natalja Goncsarova vagy Mihail Larionov; ennek a gyűjteménynek a java így együtt még soha nem hagyta el Oroszországot.

Tavasszal Pablo Picasso, majd Amedeo Modigliani munkáiból nyílik az egész életművet áttekintő, retrospektív igényű tárlat. A Picasso-kiállítás fő partnere a párizsi Musée Picasso, de más nagy európai múzeumokból is érkeznek művek, így sikerül majd az életmű 77 évét átfogni. A tárlat a figurális ábrázolás változásaira fókuszál Picasso életművében - jegyezte meg a főigazgató, emlékeztetve: az utolsó jelentős Picasso-kiállítást több mint két évtizede láthatta a közönség Budapesten, átfogó Modigliani-tárlat pedig még sohasem volt Magyarországon.

Mint hozzátette, a nagy magyar mesterek retrospektív tárlatai is folytatódnak, a művész születésének 90. évfordulója alkalmából nyílik életmű-kiállítás Ország Lili alkotásaiból 2016 decemberében. Év közben számos kamaratárlatnak is otthont ad az MNG: a Picasso és Modigliani-kiállításokhoz kapcsolódva, a két művész egyik fontos inspirációs forrását bemutatva például afrikai törzsi maszkokból nyílik kiállítás, a Néprajzi Múzeummal együttműködésben.

Még decemberben kiírják a Néprajzi Múzeum új épületének építészeti pályázatát, melyre a tervek szerint tizenöt tervezőt hívnak meg - a világhírű nemzetközi irodák mellett az eddigi pályázatoknál több magyart is - számolt be a Liget Projektet miniszteri biztosként felügyelő Baán László, aki elárulta, hogy a kortárs építészet számos világsztárja is elfogadta a meghívást. A Néprajzi Múzeummal, a Magyar Zene Házával és az Új Nemzeti Galériával egy 21. századi, világszínvonalú megfogalmazásban helyreáll a Városliget eredeti, Nebbien által kétszáz éve kigondolt, történeti tengelye  - mondta el.

Baán László kitért az Országos Múzeumi Restaurálási és Raktározási Központra (OMRRK) is, hangsúlyozva, hogy a Szabolcs utcai fejlesztés jól halad, a bontások már lezajlottak, így rövidesen kezdődhet az építkezés, melynek eredményeként a Liget Projekt keretében egy Magyarországon eddig példa nélküli, európai rangú restaurálási és raktárkapacitás fog jön létre. Az OMRRK 2018 tavaszára készül el a Szépművészeti Múzeum rekonstrukciójával, a Magyar Zene Házával és a Közlekedési Múzeum eredeti tervek alapján helyreállított épületével együtt. A Liget Projekt második üteme 2019 nyarán zárul - fűzte hozzá.

Baán László elmondása szerint a Szépművészeti és a Magyar Nemzeti Galéria jelentős kedvezményezettjei a Magyar Nemzeti Bank "idehaza történelmi léptékben is egyedülálló" műkincsvásárlási programjának, melynek köszönhetően 2015-ben kiemelkedő jelentőségű műtárgyakkal gyarapodott a gyűjtemény, többek között Tiziano, Vaszary, Gulácsy, Moholy-Nagy alkotásaival és az Artpool Művészetkutató Központ anyagával.

Az Értéktár Program keretében 2016 elején kerülhet sor a holland aranykor egyik kiemelkedő festője, Abraham van Beijeren egyik jelentős csendéletének megvásárlására egy külföldi gyűjteményből. A mű így visszatér Magyarországra, hiszen az a 20. század legjelentősebb magyar magángyűjtője, Nemes Marcell sajnálatosan szétszóródott kollekciójának jeles darabja volt - számolt be Baán László.

Kimaradt?